Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Чи повернуть звання героя Бандері й Шухевичу?

Автор:

|

Липень 18, 2021

|

Рубрика:

Чи повернуть звання героя Бандері й Шухевичу?

Від Володимира Зеленського очікують те, чого не дочекалися від його попередника.

«Делікатне питання»
77 депутатів із різних парламентських фракцій зареєстрували 5 липня у Верховній Раді проєкт постанови «Про відзначення 80-річчя створення Української повстанської армії», яке святкуватимуть 2022-го. У цьому документі президентові запропонували удостоїти званням Героя України засновника Української народно-революційної армії Тараса Бульбу-Боровця та повернути його провіднику Організації українських націоналістів Степану Бандері, а також головнокомандувачу Української повстанської армії Роману Шухевичу.
Шухевича та Бандеру удостоїв званням Героя України, відповідно, 2007-го та 2010 року тодішній президент Віктор Ющенко. Але 2010 року Донецький окружний адміністративний суд визнав президентський указ щодо Шухевича недійсним, «оскільки той не був громадянином незалежної України», а 2011-го — й щодо Бандери. Хоча обоє були громадянами незалежної Української Народної Республіки.
Серед авторів проєкту про повернення їм звань є й Олександр Корнієнко, перший заступник голови фракції «Слуга народу» (СН). А депутат фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк наголосив 8 липня: «Надважливо, щоб була політична воля саме у Зеленського. Це питання має й великий політичний підтекст. Зокрема, президент відповідним рішенням може наростити свої рейтинґи».
Утім, Зеленський пояснив торік в інтерв’ю газеті The Times of Israel: «Питання в тому, як люди з різною історією, з різними поглядами можуть жити разом на практиці. Це дуже складне та делікатне питання. Є герої, яких вшановують на заході і в центрі України, й є інші українці, у яких є свої герої й які думають інакше. І я розумію різні почуття. І саме тому сказав кілька разів, дуже чітко — коли у нас складна історія, побудуймо спільну історію. Знайдімо тих людей, чиї імена не викликають суперечностей у нашому сьогоденні та майбутньому. Назвемо пам’ятники і вулиці на честь людей, чиї імена не провокують конфлікту. Нині в українців є свої сучасні герої — люди, які зробили історію, науковці, ті, хто освоює космос, видатні спортсмени, багато письменників, люди, яких поважають в усіх частинах України. Тримаймо політику якнайдалі від цієї теми».

Догодив лише 32 % опитаних
Відтак, президент, радше, врахує результати дослідження, проведеного 22-29 квітня ц. р. в усіх неокупованих росіянами реґіонах України фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова. Бо лише 36 % опитаних ними прихильників президентської партії СН назвали діяльність Бандери позитивною для країни. Натомість 27 % — неґативною. А 21 % — наскільки позитивно, настільки й неґативно.
Навіть на Заході України позитивне ставлення до Бандери не в усіх, лише в 70 %. У Центрі ж 27 %. Стільки ж вважають там його діяльність наскільки позитивною, настільки й неґативною. На Півдні та Сході країни діяльність Бандери позитивною вважають по 11 %. Неґативною — відповідно, 54 % і 48 %. Наскільки позитивною, настільки й неґативною —15 % і 25 %.
Зате 46 % опитаних позитивно ставляться до визнання воїнів УПА борцями за незалежність України. Неґативно — 29 %, ще не визначилися 16 %, а дев’ятьом відсоткам — байдуже.
Зеленський уже проігнорував 21 січня та 16 лютого заклики, відповідно, Івано-Франківської міської ради та Львівської обласної повернути звання Героїв України Бандері й Шухевичу. Втім, його попередник на посаді президента Петро Порошенко також знехтував аналогічними зверненнями, ухваленими 2017 року депутатами Чернівецьких обласної та міської рад. А 2018-го — Тернопільської обласної.
Серед тих, кого Зеленський посмертно удостоїв званням Героя України — загиблий в аварії співак Андрій Кузьменко. Натомість актору й режисеру Івану Миколайчуку не пощастило. 14 червня депутати Чернівецької обласної ради звернулися до Міністерства культури з проханням йому звання Героя України, а отримали відповідь: «Для присвоєння звання Герой України особам, які мали місце в минулому і пов’язані зі становленням та розвитком незалежної України, але не набули громадянства України, необхідно внести відповідні зміни до законодавства».

«Ризик оскарження»
Тієї ж думки дотримується стосовно Бандери та Шухевича й Антон Дробович. голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП), який заявив в опублікованому 9 липня інтерв’ю інформаційній аґенції УНІАН: «Присвоєння державних нагород має здійснюватися з дотриманням статуту конкретної нагороди, затвердженого законодавчо. Нагадаю, що згідно зі статутом нагороди, звання Герой України присвоюють громадянам України».
Він пояснив: «Будь-хто може оскаржити присвоєння будь-яких нагород будь-якій постаті, яка не була громадянином України. Власне, тому наш інститут не підтримує ініціативу присвоювати історичним постатям звання Герой України. Адже ймовірні суперечки, позови, тяганина не сприяють увічненню пам’яті людей. Так, я бачу ризик оскарження. І це лише моя думка, а й колег. Не факт, що це суперечливе рішення — в інтересах держави. Ба більше, навіть в інтересах цих історичних постатей».
«Адже маємо пласт одіозних людей зі званням Герой України. Наприклад, Юрій Бойко (відверто проросійський депутат Верховної Ради. — Авт.) чи Юхим Звягільський (як депутат парламентської фракції Партії реґіонів голосував 16 січня 2014 року за «диктаторські» закони й не голосував за їхнє скасування. — Авт.). Чи коректно, щоб ці люди опинилися в одному ряду з видатними історичними постатями?» — наголосив голова УІНП. І підсумував: «Якщо говорити про визнання когось героєм на рівні суспільства, то офіційні державні органи мають якомога менше втручатися в це. Не можна «призначити» героя згори».
Утім, автор цієї публікації сумнівається, що Бандера та Шухевич зраділи б п’ятикутним «Золотим зіркам», якими нагороджують удостоєних званням Герой України. Бо кому тільки його вручали. Приміром, 2011 року тодішній горезвісний президент Янукович — митрополиту української філії Російської православної церкви.

Потрібне нове
Історик Сергій Грабовський зауважив: «Героями України стало чимало номенклатурних діячів, грошовитих бізнесменів, сумнівних осіб, а то й відвертих негідників. І це серйозна проблема, яка потребує вирішення, бо якщо однакові звання наразі мають ті, хто захищав Україну, і ті, хто здавав її окупантам, це не тільки девальвує саме звання, а й дискредитує українську державу».
«Серед удостоєних звання Героя за трудові подвиги, з кожним роком було все більше власників і працівників приватних фірм. Нарешті, за Януковича присвоєння Героїв України перетворилося на відвертий фарс. 22 Герої України, понад половину удостоєних Януковичем цієї нагороди, були з Донбасу, серед них — чимало членів Партії реґіонів. Серед них був і графоман Борис Бєлаш (поет-українофоб. — Авт.), який колись сусідив із Януковичем і мав із ним приязні відносини», — додав історик.
«Колишній «реґіонал» Борис Дейч, що був на час російської аґресії депутатом Верховної Ради України, активно підтримував окупацію Криму Росією. Февзі Якубов, що був на президентських виборах довіреною особою як Кучми, так і Януковича, став не менш палким прихильником Путіна та його аґентом у кримськотатарському середовищі. Микола Багров, очільник Кримського обкому КПРС у 1989-1991 рр., а потім голова Верховної Ради автономії, беззаперечно став на бік окупантів і, зокрема, заявив: «Я був першим керівником Верховної ради Автономної Республіки Крим, і вже тоді можна було бачити в Україні ознаки нацизму. Зараз це нерідко переростає у відвертий фашизм. Велике спасибі президентові Володимиру Путіну, який допоміг, повернення Криму було проведено блискуче», — нагадав п. Грабовський.
Історик підсумував: «Як бачимо, зі званням Героя України є серйозні проблеми. Дехто вважає, що воно скомпрометоване, і тому потрібно заснувати нову найвищу відзнаку». А лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський ще 18 років тому написав пісню «Я не хочу бути героєм України».
Як повідомляв «Міст», у Мюнхені спаплюжили могилу Бандери.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply