Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Чи полетить Зеленський «на уклін» до Москви?

Автор:

|

Квітень 28, 2021

|

Рубрика:

Чи полетить Зеленський «на уклін» до Москви?
Президент Зеленський хоче бачити Путіна на лінії зіткнення

Путін спрямував українського колегу за посадою до своїх маріонеток.

Чекає з капітуляцією
Український президент таки дочекався відповіді російського на свою пропозицію. Але Путін відреагував традиційно неадекватно, цинічно та наступально. Володимир Зеленський дав йому для цього 20 квітня привід закликом «зустрітися в будь-якій точці українського Донбасу, де триває війна», щоб «максимально точно побачити та зрозуміти ситуацію». Але Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України (ОПУ), не помилився, коли засумнівався у відвазі Путіна реплікою «Якщо у російської сторони буде сміливість, то це зможе стати початком руху до справжнього миру».
22 квітня володар Кремля відсутність у нього відваги визнав: погодився зустрітися зі Зеленським не на Донбасі, а в Москві. Але чекає там президента України винятково з «білим прапором». Президент РФ дав це зрозуміти розлогою реплікою: «Останнім часом чинне керівництво України зробило дуже багато кроків, які руйнують російсько-українську дотичність. Це стосується низки проблем у двосторонніх відносинах, ставлення до Російської православної церкви, спроб її руйнування, до російської мови і до російськомовних громадян України і російських громадян, котрі проживають в Україні. Але якщо президент Зеленський хоче почати відновлення цих відносин, то ми будемо це тільки вітати. Якщо йдеться про обговорення проблем Донбасу, то тоді в першу чергу керівництво України повинно зустрічатися з керівниками республік ЛНР і ДНР, а вже потім обговорювати ці проблеми з представниками третіх країн».
Тобто, по-перше, буде вітати Зеленського лише після початку реанімації ним тієї «дотичності», якої дотримувався маріонетка росіян Янукович, котрий, зокрема, призначив міністром оборони й головою Служби безпеки України громадян Російської Федерації (РФ). По-друге, погодився «обговорити проблеми Донбасу» після зустрічі Зеленського з іншими маріонетками — громадянами РФ, котрих її президент призначив очолити терористичні організації «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР).
Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України, пояснив: «Путін не виходить зі свого бункера, аж раптом йому запропонували поїхати на Донбас, де стріляють. Це було ударом нижче поясу. Тому й така зверхня та нахабна відповідь».
А Костянтин Єлісєєв, колишній заступник міністра закордонних справ України, зауважив: «Путін фактично заявив, щоб Зеленський приїжджав із капітуляцією. Апріорі окреслив ті речі, які Україна повинна здати. Йдеться і про Церкву, і про мову тощо».

«Просто неможливо»
В інтерв’ю, опублікованому в часописі Financial Times 26 квітня, президент України запевнив: «Не збираюся розмовляти з терористами. Це просто неможливо». Адже спілкування з ними означало б визнання маріонеток нібито самостійними, війну РФ проти України — начебто громадянською, Путіна — буцімто посередником, «третьою стороною», а не аґресором. Курт Волкер, колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України, назвав пропозицію про зустріч із маріонетками «черговою спробою Москви представити ситуацію на Донбасі як внутрішньо український конфлікт».
«Росія вторглася в Україну, створила сепаратистів, озброює їх, тренує, дає їм техніку, контролює їх і визначає, хто працюватиме в їхніх цивільних адміністраціях. І після цього хоче змусити президента України мати справу з ними, ніби РФ до проблеми взагалі не причетна», — слушно обурився американський дипломат.
Тож президент Зеленський запевнив 26 квітня: «Президент РФ підтвердив намір зустрітися та запропонував зробити це у Москві. Я вже дав завдання керівнику ОПУ, щоб зв’язувався з адміністрацією президента Путіна, щоб вони знайшли порозуміння, знайшли терміни та місце, де ми можемо зустрітися».
Із цього повідомлення можна дійти висновку, що український лідер сподівається на зустріч не в Москві, а в іншому місці. І хоча речник президента РФ на запитання журналістів «Де і коли?» відповів, що наразі деталей немає, президент України все ж прогнозував 26 квітня: «Здається, все йде до того, що ця зустріч відбудеться».
Але в інтерв’ю часопису Financial Times твердив, що «головне — суть (перемовин із Путіним. — Авт.), про що, а де, коли — це вже деталі». Залишається сподіватися, що Олексій Резников, віцепрем’єр України, не лише свою особисту думку висловив ось якою заявою: «Під час війни президент не може їхати в столицю аґресора. Ми з вами почули офіційне визнання Путіним квазіутворень окупаційних режимів з абревіатурами ЛНР і ДНР. Це, по суті, вихід із Мінських угод. Там немає такого поняття. Є окремі райони Донецької й Луганської областей України (ОРДЛО). Представники РФ у перемовинах завжди казали, що це Україна. Путін назвав ті два угруповання республіками, чим визнав їх».
Також урядовець додав, що за міжнародним правом офіційні заяви від імені держави можуть робити президент, прем’єр-міністр і міністром закордонних справ. У зв’язку з таким станом справ п. Резников запропонував проаналізувати слова Путіна про ОРДЛО в «нормандському форматі» й Організації з безпеки та співпраці в Європі.
Свою чергою, Леонід Кравчук, голова української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України, наголосив: «Путін не збирається оговорювати питання Донбасу. А що обговорювати в Москві з аґресором під час війни? При такому підході Зеленський не може їхати в Москву. Це що, на уклін їхати до Путіна? І не може провести перемовини з Путіним в будь-якій країні доти, доки не погодиться обговорювати основне питання — миру на Донбасі, припинення аґресії, виведення військ, найманців, російської зброї з української території».
Як повідомляв «Міст», ватажки терористичної організації «Донецька народна республіка» хочуть просити у Путіна військової допомоги.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Фесенко, директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Відповідь Путіна і за формою, і за змістом — фактично відмова. Формально нібито дипломатично, по суті — традиційна імперська зарозумілість. Начебто готовий зустрітися, але на своїй території. І на своїх умовах зі своїм порядком денним.
Путін відмовою від зустрічі на Донбасі та запрошенням до Москви спробував продемонструвати «хто тут головний». Заодно принизити Зеленського. Лідери держав зустрічаються з лідерами держав, а не з поліціянтами окупованих територій. Путін васалів (типу Лукашенка) може викликати до Росії й проводити з ними виховну роботу. Український президент не повинен виступати в такій ролі.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:
— Зеленському немає сенсу їхати до Москви. Про що розмовляти? Саме через конфлікт на Донбасі і стягування російських військ до кордонів України Зеленський запропонував президенту РФ зустрітися. У відносинах України з РФ є багато проблем, але найважливіша зараз — Донбас. Її потрібно вирішити насамперед, а потім уже підіймати питання мови та Церкви. І обговорювати питання потрібно з Путіним, а не з представниками ДНР і ЛНР, які нічого не вирішують.

Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу й менеджменту політики:
— У Росії типовий імперський підхід — усі повинні їздити до царя на уклін. Зеленський напевно відмовиться. Поїздка президента України до Москви не була б ефективною. Навіщо їхати? Предмету перемовин немає. Сьогодні Зеленський із Путіним не зможе ні про що домовитися, тому що домовленість повинна передбачати компроміс, на який сторони йти не готові.

Віктор Таран, директор Центру політичних студій та аналітики «Ейдос»:
— Відповідь Путіна жорстка, єзуїтська з елементами зверхнього тону: «Хочеш поговорити — приїжджай у Москву на поклін. А щодо Донбасу говори не зі мною, а напряму з моїми васальними орками. Це була розмова монгольського хана з нерозумним васалом у стилі відносин ХV ст. Ми повинні позбутися ілюзій і зрозуміти: до нас ставляться як до колонії, яка чомусь прагне незалежності. Тому їхнє завдання — повернути нас у лоно імперії. Сподіваюся, Зеленський дасть адекватну публічну відповідь на приниження та хамський імперський тон. Може, нарешті тепер зрозуміє, що шукати мир в очах Путіна — неможливо. З ним неможливо домовитись.

Петро Олещук, політолог:
— Єдине питання, яке справді треба обговорювати (припинення війни на території України) Путін пропонує обговорювати з «лідерами» його утворень на території окупованих районів Донецької та Луганської областей. Звісно, говорити там немає з ким. І немає про що. Ця пропозиція нагадує пропозицію актора-черевомовця «поговорити» з його лялькою. За яку, вочевидь, він сам буде говорити «ляльковим голосом».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply