Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Чому потрібно проводити довибори по Криму

Автор:

|

Липень 09, 2015

|

Рубрика:

Чому потрібно проводити довибори по Криму

Украдений Крим

Серед кроків, обов’язкових до виконання нинішньою владою, значиться ухвалення Стратегії реінтеграції Криму до складу України. Без такої «карти дій» вирішення кримської проблеми буде ще більше відтягнуте в часі.

Конкретні кроки повернення Криму
Питання реінтеграції Криму, як видається, зараз здебільшого цікавить не так саму державу, як її громадян. У Верховній Раді (ВР) України існує міжфракційне об’єднання депутатів «Крим». Проте досі немає жодного обраного депутата від мажоритарних округів Автономної Республіки Крим (АРК). Відсутність кримського представництва в українському парламенті прямо порушує конституційні права кримчан.
Виходом зі ситуації можуть стати довибори народних депутатів України в одномандатних округах АРК і Севастополі. Вони ще раз підтвердять статус Криму як української території та прагнення держави Україна повернути її до свого складу.
Також це додасть впевненості тим патріотично налаштованим громадянам України, котрі залишилися на території Криму, та продемонструє світові реальні кроки української влади на шляху до вирішення проблем анексованого півострова.

За
Експерти й політики розділилися у думках щодо цієї теми. Перші виступають за те, щоби провести вибори до ВР Криму, створивши попередньо представницький орган влади Криму на материку, у межах окремого закону. Інші – пропонують довибори народних депутатів України від АРК.
Перший варіант пропонує створити так званий кримський парламент у екзилі. «Ми разом із прем’єром Яценюком і Мустафою Джемілєвим обговорювали створення ВР АРК. Але тут, знову ж таки, потрібно побудувати стратегію та план дій, а потім уже – говорити про те, чи можливо це робити. Адже досі не зрозуміло, чи є в цьому ефективність. Аби кримський парламент повноцінно функціонував, необхідно розглянути можливість приєднання частини Херсонської області до АРК. Але це передбачає зміни до Конституції, бо Конституція встановлює межі Криму. Далі потрібно вносити зміни до ще трьох законодавчих актів. Це — непросте завдання, однак не можна назвати його нереалістичним. Головне — не створити мертвого органу», — зауважив Георгій Логвинський, адвокат, бізнесмен, громадський діяч і народний України.
Крім того, аргументом проти створення кримського парламенту у екзилі є також чималі додаткові витрати з бюджету України, що у стані війни є непомірним навантаженням. «Вибори до органів місцевого самоврядування усього Криму провести не вдасться, це – нереально наразі. Але вибори до ВР Криму однозначно мають відбутися, бо це — вищий представницький орган. Ці вибори давно мали провести. Має бути процедура фіксації й ідентифікації цих людей. Найкращий спосіб — електронне голосування, бо не всі зможуть приїхати. Це можна реально робити, тому що у нас є єдина база виборців України. У цьому напрямку потрібно робити реформу також. Чому в Європі та Америці, інших країнах світу це є нормальна процедура, а у нас – ні?» — розмірковує Андрій Щекун, координатор руху «Євромайдан-Крим».
Також за створення такого органу висловилася Наталія Линник, заступник генерального директора Комітету виборців України (КВУ). Вона провела паралелі щодо організації довиборів від АРК із Донбасом. «КВУ підтримує ідею надання голосу тимчасово переселеним особам. Якщо буде політичне рішення, то тут все можливо — можна зробити спеціальний законопроект під це. Хотіла би розповісти про ту ідею, яку лобіює КВУ з приводу проведення місцевих виборів у Луганській і Донецькій областях. Тобто, виборів в обласні ради. Головне – те, що ці вибори не суперечитимуть законодавству про місцеві вибори», — вважає експерт.
Перед цим вона запропонувала ухвалити відповідний законопроект, який би уможливлював такі вибори. «Голосувати будуть переселенці, зареєстровані на території інших областей. Ми би з’єднали цей механізм в окремий закон, який би мав разову дію по Луганській, Донецькій облраді та по нових виборах до ВР АРК. Таким чином, ми би дали можливість громадянам України реалізувати право голосувати на місцевих виборах, а також мати легітимні представництва місцевої влади на різного рівня перемовинах, що стосуються залагодження конфліктів – як у Криму, так і в Луганській і Донецькій областях», — переконана п. Линник.

Проти
Ідея створення ВР АРК в екзилі має й своїх опонентів. Зокрема, це — депутат Олексій Гончаренко, голова міжфракційної групи «Крим» у ВР України. «Це — тимчасово окупована територія, що є закріплено законодавчо. Відповідальність там, за всіма міжнародними законами, несе аґресор — Російська Федерація (РФ). Тож не бачу жодних підстав для проведення виборів до ВР Криму», — переконаний він.
Обережно сприймає таку ініціативу й Ірина Фріз, член міжфракційного об’єднання «Крим». Вона заявила, що самих виборів буде недостатньо для вирішення «кримської проблеми» і необхідна цілісна стратегія з його повернення.
«Інша річ — яким чином ми зможемо повернути Крим. І тут у нас буде досить довгий шлях, він не вирішиться тільки питанням проведення виборів або наявністю формальних представників у нинішньому складі ВР. Понад те, ви знаєте що ВР прийняла відповідну постанову-звернення до Європейського парламенту, Організації з безпеки та співпраці в Європі, Організації Об’єднаних Націй (ООН) щодо порушення прав людини на півострові й утиски кримськотатарського народу, які здійснює влада окупантів, а також щодо мілітаризації Криму, через що квітучий півострів перетворюється на своєрідне гетто у центрі Європи», — вважає п. Фріз.
Найоптимальнішим варіантом у цій ситуації є проведення довиборів до ВР України серед округів АРК і Севастополя. У такому разі кримчани отримають конкретних представників, на котрих буде покладено реальну відповідальність перед виборцями, особливо біженцями та переміщеними особами.
Таку ідею підтримують і самі кримчани. Олександр Янковський, продюсер телерадіокомпанії «Чорноморська», переконаний, що мешканці півострова повинні неодмінно мати своїх народних обранців у законодавчому органі України. «На мій погляд, дуже важливо, щоби від Криму та кримчан було обрано тих 12 депутатів, котрі пропонуються. Вибори слід проводити серед тимчасово переміщених осіб. На президентських виборах 25 травня 2014-го, серед таких голосувало близько 3,5 тис. кримчан, котрі отримали статус тимчасово переміщеної особи. На виборах до ВР таких людей було менше — близько 2,7 тис., тому що ці вибори були не настільки значущими. З формальної точки зору, ми зіштовхуємося із ситуацією, що депутати не зможуть там працювати з мажоритарниками, але в них є переселенці, є кримчани, котрі відмовилися від російського громадянства в Криму, й офіційно їх — 3,5 тис. осіб. Звісно, обрання 12 чи трьох депутатів не вирішує проблеми анексії Криму, але люди, котрі будуть обрані з числа переселенців, захищатимуть права переселенців», — переконаний п. Янковський.
Проведення довиборів до парламенту України від кримських округів є цілком здійсненною місією. Оскільки в українському законодавстві відсутня норма про мінімальний поріг явки виборців, абсолютно реальним є проведення довиборів народних депутатів від Криму. Тим більше що на останніх парламентських виборах були прецеденти, коли участь у голосуванні на виборах народного депутата від одномандатного округу № 45 взяло лише 2 049 виборців, а переможцем став Юхим Звягільский, набравши 1 074 голосів.
За даними ООН, біженцями та вимушеними переселенцями з АРК стало понад 20 тис. громадян України, а за неофіційними даними, їх число може складати понад 50 тис. осіб. В основному, переселенці сконцентровані у Херсонській, Миколаївській, Київській, Дніпропетровській, Львівській областях і містах Києві та Одесі. Виборчі дільниці можна створити саме там. Також, аби заощадити кошти з державного бюджету, довибори доцільно провести одночасно з місцевими виборами 25 жовтня ц. р.

Внесення змін до виборчого законодавства
Аби забезпечити проведення виборів народних депутатів в одномандатних округах АРК, необхідно внести зміни до закону про вибори народних депутатів або прийняти спеціальний закон «Про особливості виборів народних депутатів України на тимчасово окупованих територіях». Експерти вважають, що ці зміни повинні передбачати такі положення:
1. Надати можливість голосування за народних депутатів в одномандатних округах АРК і Севастополя виборцям, котрі перебувають поза межами округів, але мають відповідну кримську прописку. Для цього виборці, котрі на момент анексії Криму були зареєстровані на території того чи іншого округу, мають написати відповідну заяву до державного органу ведення реєстру виборців при районних державних адміністраціях та органів місцевого самоврядування за місцем їх нинішнього перебування.
2. З боку Центральної виборчої комісії — забезпечити, а з боку дільничих виборчих комісій (ДВК) – зобов’язати внести таких виборців до списку для голосування. Також згідно з кількістю виборців необхідно виготовити та забезпечити ДВК відповідними виборчими бюлетенями.
3. Узгодити терміни виборчої кампанії з довиборів народних депутатів зі законом про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад, сільських селищних і міських голів і призначити такі вибори на 25 жовтня ц. р.
Проведення таких довиборів стане не тільки конкретним кроком влади у питанні реінтеграції Криму, якого постійного вимагає громадськість, а і позитивним сигналом для міжнародної спільноти. Це буде підтвердженням того, що Україна вважає і зажди вважатиме АРК своєї територією, за анексію якої злочинна влада сусідньої країни раніше чи пізніше заплатить високу ціну.

Тарас Березовець, Анна Макота, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply