Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Чого Україна сподівається від адміністрації Джо Байдена?

Автор:

|

Січень 08, 2021

|

Рубрика:

Чого Україна сподівається від адміністрації Джо Байдена?
Джозеф Байден під час виступу у Верховній Раді України. Грудень, 2015 р.

46-й президент США був тим у команді Барака Обами, хто найглибше занурювався в українські питання. Він шість разів відвідував Україну як віцепрезидент, п’ять із яких — починаючи з 2014-го, коли Російська Федерація (РФ) анексувала Автономну Республіку Крим (АРК) і розпочала аґресію на Донбасі. Джозеф Байден якось навіть пожартував, що в той період він частіше спілкувався телефоном із тодішнім українським президентом Петром Порошенком, ніж зі своєю дружиною. Тож у Києві плекають великі надії на подальшу співпрацю.

Влада: в очікуванні «рок-н-ролу»
Як писав «Міст», у грудневому інтерв’ю газеті The New York Times Володимир Зеленський, наголосив, що новий президент США може посилити перемовини в «нормандському форматі». «Вважаю, що США можуть дуже сильно вплинути. Думаю, що посилити наші переговори в нормандської форматі міг би президент Байден, знову ж таки тому, що він добре розуміє питання України та РФ. По-друге, він говорив про безпеку в Європі, і, по-третє, ми вважаємо, що говорити просто про фінал війни вже мало», — заявив президент України.
Він вважає, що Україна не впорається з реінтеграцією Донбасу без сильних компаній, технологій і грошей, тому необхідна допомога Сполучених Штатів. «Нам потрібна реінтеграція Донбасу… І тут, я вважаю, ми не впораємося самі. І ми бачимо вільну економічну зону на території Донбасу, щоб там були певні преференції для того, щоб зайшов бізнес. І тут ключову роль могли б зіграти США», — вважає глава української держави. Він також зазначив, що США можуть стати ключовим двигуном у питанні деокупації АРК.
Своєю чергою, Ігор Жовква, заступник керівника Офісу президента України та дипломатичний радник Володимира Зеленського, написав у впливовому київському тижневику «Дзеркало тижня», що на порядку денному залишається офіційний візит президента України до США. «Вже зараз напрацьовуємо нову змістовну «дорожню карту» двосторонніх відносин, яку маємо обговорити та почати реалізовувати вже 2021 року. Серед важливих завдань — налагодження системного діалогу з представниками оновленого Конґресу задля подальшого зміцнення двопартійної підтримки України. Україна працюватиме, щоб оновлена політика США сприяла зміцненню трансатлантичної єдності, посиленню НАТО та розширенню та зміцненню безпекової підтримки України. Окремий блок питань — нові економічні проєкти між Україною та США у сфері сільського господарства, енергетики, інформаційних технологій», — наголосив чиновник.
Проте найколоритніша заява прозвучала від Дмитра Кулеби, міністра закордонних справ України. «Ми очікуємо «рок-н-ролу». Хочемо дуже динамічних і драйвових відносин зі США. Америка й Україна є стратегічними партнерами. Це офіційно і фактично так. Тому нам потрібно додавати ще більше звуку до цієї пісні стратегічного партнерства. У нас є безпека. Це стовідсотковий пріоритет. У нас є трансформація України. Це те, де США можуть нам серйозно допомогти у зміцненні країни зсередини», — заявив він.
Ще одним пріоритетом розвитку відносин зі США керівник українського зовнішньополітичного відомства назвав реалізацію реформ. «І третє питання — це наші взаємини в економічній сфері — інвестиції в Україну, торгівля на світових ринках. Тому за цими трьома напрямами ми будемо пріоритетно працювати. Та лише цим наші стосунки не вичерпуються. Там величезний обсяг. Але ви запитали про три пріоритети, тому це вони», — додав він.

Експерти: реформи і боротьба з корупцією
Водночас очікувати, що Вашинґтон допомагатиме Києву просто так, не доводиться. Очевидно, що адміністрація Джо Байдена вимагати навзамін продовження реформ і жорстку боротьбу з корупцією.
«Те, що проведення реформ в Україні стане головним індикатором, з якого виходитимуть США у побудові взаємин із Києвом, не піддається сумніву. Це звучить у заявах Байдена. Це є головною вимогою американської дипломатичної системи. І, зрештою, це те, що сам Байден ставив за пріоритет в останні роки роботи на посаді, коли Обама, по суті, доручив йому операційне керівництво на українському напрямку. Тому обрання Байдена є дуже доброю новиною для тих політичних гравців в Україні, котрі концентруються саме на реформуванні, передусім на антикорупції. Натомість на спроби підірвати антикорупційну інфраструктуру Вашинґтон реагуватиме безкомпромісно», — повідомляє портал «Європейська правда». Тим більше, що в перший рік президентства Джо Байден планує провести світовий саміт демократій, де боротьба з корупцією стане одним із ключових питань.
Олексій Гарань, науковий директор фонду «Демократичні ініціативи», в розмові з Українською службою Бі-бі-сі також наголосив, що Джо Байден справді глибоко знає українські питання: які реформи потрібні, як вони мають працювати й який ефект мати. Тож Олена Гетьманчук, директорка центру «Нова Європа», наголосила: «Очікуємо і на такі кроки адміністрації Байдена, як скасування американських віз та запровадження персональних санкцій проти осіб, котрі атакують реформи у сфері антикорупції та верховенства права, а також підривають незалежність антикорупційних інституцій. Важливим внеском Вашинґтона буде також тверда позиція у питанні деолігархізації, без поділу на «хороших» і «поганих» олігархів».
Джо Байден очолить США у період, коли багато хто взагалі починає сумніватись у здатності України побороти корупцію. І вплив США на адміністрацію Зеленського, підштовхування до важливих реформ — на вагу золота. В цьому впевнений інвестиційний банкір Сергій Фурса. «Гадаю, Байден приділятиме Україні більше уваги, проте в Зеленського ще багато домашніх завдань», — вважає він.
Павло Клімкін, міністрі закордонних справ України в 2014-2019 рр.), котрий не раз особисто зустрічався з Байденом, упевнений, що вплив внутрішніх українських реформ на діалог із новою адміністрацією США буде визначальним. «У Москві часто жартують, що з демократами в США просто розмовляти, але складно домовлятися. У них є чітка стратегія, чітка інституційна система, на відміну від особистої заангажованості Трампа і його бізнес-підходу в баченні зовнішньої політики. Зміна цієї ментальності на чітку стратегію, плюс досвід Байдена в зовнішній політиці, плюс глибоке розуміння системи та глибини існуючих загроз, зокрема, того, що РФ загрожує самому існуванню американських демократичних інститутів, все це буде допомагати Україні. Але тільки в тому випадку, якщо й Україна стане послідовно змінюватися в плані того, як функціонує держава, стійкості державних інститутів і суспільства проти різних загроз. Тому вплив внутрішніх українських реформ на діалог із адміністрацією Байдена буде визначальним», — зазначив він у розмові з журналістом Deutsche Welle.
Загалом в Україні очікують, що «українське досьє» стане одним із пріоритетів зовнішньої та безпекової політики адміністрації президента Байдена і, зрештою, фігуруватиме важливим елементом його «президентської спадщини» (legacy) — так на Заході називають здобуток, завдяки якому керівник держави залишається в історії. Але потрібно ще раз наголосити: дуже багато буде залежати від самої України, яка повинна не просто сподіватися на допомогу та підтримку, але й пропонувати власні варіанти співпраці.
А найголовніше — не гальмувати реформи і не ламати чи якось обмежувати для досягнення тактичних внутрішньополітичних «перемог» антикорупційну вертикаль (Національне антикорупційне бюро — Спеціалізована антикорупційна прокуратура — Вищий антикорупційний суд). І звісно ж, потрібно щось робити з українськими олігархами.

Ігор Берчак

До слова
З травня 2019-го, після відкликання Марі Йованович, залишається вакантною посада Надзвичайного та Повноважного посла США в Україні. Нагадаємо, що її відсторонили від посади після того, як зажадала, щоб прохання Руді Джуліані, особистого адвоката президента Трампа, до українських чиновників про проведення розслідувань щодо компанії Burisma та Гантера Байдена передали офіційними каналами. Зараз інтереси США в Україні представляє Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах. У серпні 2020-го процедуру затвердження в комітеті закордонних справ Сенату пройшов кандидат на посаду посла в Києві Кіт Дейтон, генерал-лейтенант армії США у відставці, котрий був стратегічним радником Міністерства оборони України. Однак із різних причин офіційне призначення досі не відбулося. І хоча генерал Дейтон є висуванцем адміністрації президента Трампа, його можуть призначити і за адміністрації президента Байдена. «Його поважають усі сторони: і демократи, і республіканці, — заявив «Радіо Свобода» Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а тепер — директор Євразійського центру. — Його розглядають як професіонала, а не як політичного кандидата. Я не виключаю можливості продовження розгляду призначення Кіта Дейтона послом в Україні».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply