Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Черговий папірець від аґресії Московщини не захистить

Автор:

|

Травень 18, 2022

|

Рубрика:

Черговий папірець від аґресії Московщини не захистить
Володимир Зеленський та Олександр Лукашенко

Нічого не вчить історія теперішнє керівництво України. Володимир Зеленський досі прагне зустрічі з Путіним, і сподівається від цього людожера якихось «гарантій безпеки». Москва вже надавала українцям гарантії безпеки — 1994 року в Будапешті (Угорщина), але меморандум, там підписаний, виявився папірцем, який нічого не вартує. Тож найкращий гарант безпеки — Збройні сили України та повноцінне членство в НАТО.

Гарантії чи запевнення?
Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України (ОПУ), запевняє, що зараз тривають консультації з країнами-потенційними гарантами безпеки. Він також окреслив важливі для України моменти — постачання зброї, закрите небо, військові консультації та засоби для швидкої закупівлі додаткового озброєння. «Безумовно, там будуть різні пакетні гарантії. І ми не хочемо отримати Мінськ-3, щоб за кілька років мати новий конфлікт із Російською Федерацією (РФ)», — зазначив він.
За словами чиновника, Україна хоче такі гарантії безпеки, щоб у разі ескалації поруч із Україною стояли інші країни. «Щодо РФ, для нас важливо, щоб вони зрозуміли, що якщо захочуть напасти, будуть бачити інші країни з потужними арміями», — пояснив він і додав, що має йтися про юридичне право тих країн стати на захист України.
Натомість Вікторія Нуланд, заступниця державного секретаря США, підтвердила, що Вашинґтон веде з Києвом перемовини, але про безпекові запевнення, а не про гарантії. На запитання журналістів, чи можуть Сполучені Штати дати Україні гарантії, які замінили б ст. 5 договору НАТО про колективну оборону, вона відповіла дипломатично: «Зараз тривають перемовини між урядами, які не є публічними». На що журналісти сказали, що термін «запевнення безпеки» використовували й у Будапештському меморандумі, а такий механізм не передбачає фіксованих гарантій безпеки чи колективної оборони.
Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, також запевнив, що гарантії безпеки України не будуть аналогічними до ст. 5 договору про НАТО. За його словами, вони передбачатимуть постачання зброї, навчання, обмін розвідувальними даними, що зробить Україну «неприступною для подальшого нападу РФ». Нагадаємо, що ст. 5 договору НАТО про колективну оборону передбачає, що напад на одну з країн-членів НАТО означає напад на НАТО загалом.

Таємничі «люди-години»
Володимир Зеленський пояснив, що такі гарантії безпеки мають реалізовуватись за формулою «люди-години». «Я точно знаю, що нам потрібні гарантії безпеки. Я точно знаю, що нам потрібно, і ми хочемо попросити саме те, що нам потрібно, а не те, що може надати НАТО», — наголосив він.
Президент України підкреслив, що у гарантіях безпеки є дві найважливіші речі — люди та терміни. «Як би це цинічно не звучало. Можливість зберегти певну кількість людей залежить від кількості термінів, зброї. З точки зору крові та втрат — це «люди-години», — спробував пояснити він.
При цьому глава держави зазначив, що не треба збирати велику кількість країн, які мають щось гарантувати. За його словами, їхні представники не повинні «десять днів вирішувати, чотири тижні надсилати, ще вісім тижнів аналізувати». «Ми просто говоримо, виходячи з власного досвіду, з яким згодні багато країн. Ми говоримо: «люди-години». Нам потрібні гарантії безпеки саме «люди-години», — наголосив він.
Саме цим український лідер пояснив і виникнення робочої назви української ініціативи — U-24, у рамках якої країни-гаранти мають приймати рішення впродовж першої доби, а у цих рішеннях прописувати конкретику щодо того, що наступного дня та чи інша держава має отримати.
Свою чергою, Андрій Єрмак, голова ОПУ, вважає, що договір про гарантії безпеки працюватиме, адже його гарантами стануть кілька країн й якщо одна відмовиться виконувати свої зобов’язання, це зроблять інші. «Ця система гарантій, така собі служба 911. Коли ви чітко розумієте, що, в які терміни й як відбувається. І всі це розуміють. І у вас є чітке розуміння, що у разі виникнення цієї загрози ви отримуєте. Все це має бути дуже чітко юридично закріплено», — зазначив він.
Чиновник пояснив, що всі міжнародні відносини будуються на нормі римського права — договори мають виконуватися. «Їхня деградація починається з недотримання цього принципу. Тобто, його треба ретельно оберігати. Тому ми так наполягаємо на юридичних зобов’язаннях, аби зміна урядів і політичних курсів не могла допустити їхнього перегляду. І щоб взаємна відповідальність гарантів слугувала додатковим фактором як нашої безпеки, так і Європи загалом, — поділився він. — Ми й самі маємо бути готовими до будь-яких викликів. Це стосується і нашої системи безпеки й оборони, і гарантій, і роботи на дипломатичному рівні».

А гаранти хто?
Андрій Єрмак уже обговорив питання безпеки з представниками «Великої сімки». У зустрічі по відеозв’язку взяли участь радник президента США з питань національної безпеки Джейкоб Салліван, радник прем’єр-міністра Великої Британії з національної безпеки Стівен Лавґроув, радник канцлера Німеччини зі зовнішньої політики Єнс Плетнер, послиня Франції в Україні Ізабель Дюмон та інші представники французької сторони.
Голова ОПУ поінформував співрозмовників про перебіг подій на фронті. Також розповів про евакуаційну місію зі заблокованого російсько-терористичними військами Маріуполя.
Крім цього, на зустрічі обговорили підготовку наступного санкційного пакету щодо РФ. Співрозмовники погодилися, що санкційний тиск на Москву має посилюватися, поки вона не припинить аґресивну війну і не шукатиме миру.
Андрій Єрмак поінформував, що Київ веде перемовини про гарантії безпеки України зі широким колом країн. «Багато стратегічних партнерів уже заявили про те, що готові і хочуть бути гарантами. Це США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Туреччина, Польща, Італія, і багато інших. Тому остаточний список буде доволі широким. Кожна країна заслуговує на окрему увагу, окрему розмову, тому такі консультації не припиняються. Вони відбуваються щодня», — запевнив він.
Чиновник також зазначив, що й із РФ «паралельно відбуваються» перемовини та консультації щодо гарантій безпеки. «Це консультації з нашими партнерами, яких ми в майбутньому бачимо нашими гарантами», — сказав він.
Свою чергою, Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, заявив, що Київ запропонував Пекіну виступити одним із гарантів безпеки. «Раніше ми вважали Будапештський меморандум важливою нормою безпеки для України, на жаль, реальної безпеки він не приніс. Зараз Україна вивчає можливість отримати гарантії безпеки від постійних членів Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) та інших великих держав, зокрема, Китайської Народної Республіки (КНР). Наша пропозиція, щоб Пекін був одним із гарантів безпеки України, є ознакою нашої поваги та довіри до КНР», — зазначив він і висловив сподівання, що Пекін закликатиме Москву до припинення вогню з точки зору того, що ескалації необхідно уникати. «Це буде важливим заходом для підтримання миру та запобігання подальших гуманітарних катастроф. Усі сторони, в т. ч. РФ, побачили, що війна проти України — це неправильно. Усі проблеми та занепокоєння необхідно вирішувати шляхом перемовин, а не насильницьким застосуванням сили. Сподіваємося, що Китай і надалі займатиме позитивну позицію щодо Росії, спонукаючи її припинити аґресію, зняти блокаду міжнародної торгівлі та поважати територіальну цілісність своїх сусідів», — припустив міністр.
Як повідомляв «Міст», меморандуми ні до чого не зобов’язують.

Євген Клен

Пряма мова
Олег Говда, український письменник:
— Не знаю, як ви, але коли я чую про те, як наші «гаранти» з кимсь там домовляються про безпеку України та вибудовують якісь «новітні системи збереження миру», весь час хочу запитати: «Панове, а ви самі щось плануєте робити? Армію, приміром, професійну будувати? Воєнне виробництво розвивати? Від патрона до ракети, і неабияке, а сучасне. А поки будується, скільки коштів на військо виділяєте? Чи ми так і будемо будувати дороги та хаби, а якщо що, так нам допоможе закордон? Може, час вилазити з коротких штанців, і просити в союзників не міфічних гарантій, а допомоги з розбудовую Військово-промислового комплексу і формуванню сучасного, високо професійного й озброєного за останнім словом науки і техніки війська?» Тоді і меморандуми ніякі не знадобляться. А гарантії ми самі роздавати будемо. І мир збережемо, як раптом щось. Бо кров’ю вмиється той, хто засумнівається в нашій миролюбності. В усіх боях із Московією загинуло близько 5 тис. військових. За цей же час, лише на окупованих територіях загарбниками вбили більше 25 тис. мирних жителів, з них 226 дітей. Хтось і досі вважає, що нам не треба було чинити опір і злити Путіна, бо нема різниці, хто в Києві сидить? І ще хтось досі хоче домовлятися «десь посередині», залишаючи під п’ятою окупантів українські землі?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply