Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Боксер випередив ув’язнену прем’єрку

Автор:

|

Жовтень 11, 2012

|

Рубрика:

Боксер випередив ув’язнену прем’єрку

Схоже, що під кінець парламентських перегонів, які завершаться 28 жовтня, розпочалася переорієнтація так званого протестного електорату.

Їх уже п’ятеро
За оприлюдненими 8 жовтня даними опитування громадської думки, спільно проведеного найбільш авторитетними в цій царині вітчизняними організаціями — Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва й Київським міжнародним інститутом соціології, – за Партію реґіонів (ПР), яка зараз при владі, мають намір проголосувати 23,3 % респондентів. І хоч невдоволених нею — утричі більше, вони «розпорошилися» між різними політичними силами.
Причому на другу позицію в рейтинґу електоральних симпатій вийшла партія УДАР, підтримати котру обіцяють 16 % опитаних «Демократичними ініціативами» й Міжнародним інститутом соціології. Натомість,за Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», чий виборчий список поповнили представники інших опозиційних політичних сил, а очолює ув’язнена й, відповідно, незареєстрована Центральною виборчою комісією екс-прем’єр Юлія Тимошенко, — уже тільки 15,1 %.
Окрім цієї трійки, за підсумками того ж опитування, п’ятивідсотковий прохідний бар’єр до Верховної Ради (ВРУ) долає Комуністична партія України (КПУ), за яку висловилося 10,1 % респондентів, а також ВО «Свобода», котре підтримують 5,1 %. Утім, рейтинґи всіх згаданих і не згаданих нами політсил цілком можуть зрости 28 жовтня — у ході голосування, бо ж 24 % опитаних усе ще не визначилися зі своїм вибором.

Ще «не вечір»
На думку автора, УДАР здобув додаткову підтримку виборців завдяки обіцянкам лідера партії Віталія Кличка домагатися в новому парламенті імпічменту президентові Януковичу та провести нарешті перемовини з Об’єднаною опозицією (ОО) щодо висування єдиних із нею кандидатів у мажоритарних округах. Але після того, як 9 жовтня він заявив, що «не буде примусово знімати своїх кандидатів у мажоритарних округах», прихильників його партії може й поменшати.
Що ж до реакції на ці результати опитувань самих учасників перегонів, то, приміром, в у партії УДАР, принаймні поки що, публічно не «задирають носа». Один із лідерів цієї політсили — депутат ВРУ Ірина Геращенко – так, по суті, і заявила: «Ми ідемо десь ніс у ніс, приблизно нога в ногу з Об’єднаною опозицією». Тим більше, що, як зауважив Олександр Вишняк, завідувач відділу соціально-політичних процесів Інституту соціології Національної академії наук України , «опозиція завжди набирає більше голосів, аніж прогнозують соціологи». При цьому він пояснив, що зазвичай «7 % населення приховує намір голосувати за опозиційних кандидатів». Отож аналітик прогнозує, що Об’єднана опозиція таки випередить УДАР. Бо, як стверджує п. Вишняк, «це завжди стосується будь-якої опозиції — коли опозиціонерами були комуністи й соціалісти, вони набирали більше, ніж прогнозували соціологи».
Але водночас соціолог не заперечує й того, що «несподіванкою виборів може стати дуже добрий показник партії УДАР у мажоритарних округах, позаяк «там є дуже велика підтримка» цієї партії. А на запитання: «Скільки мандатів наберуть на виборах партії?» – відповів так: «Усе мистецтво соціології полягає в тому, як спрогнозувати голоси тих, хто ще не визначився. ПР може набрати 200 мандатів за пропорційною системою, а 40-50 візьмуть представники інших партій і самовисуванці. 25 матимуть комуністи, і трійка опозиційних партій сумарно набере 160-170 мандатів. Це якщо вибори будуть чесними. Коли ж будуть нечесними, то перевага буде за ПР.»

Запит — на нових
Своєю чергою, Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, так коментує результати останнього опитування громадської думки: «ПР традиційно має найбільшу підтримку на сході та півдні, а з опозиційних сил УДАР має 7 % навіть на сході. Тому інтрига останнього місяця в тому, чи УДАР випередить ОО».
Причому соціолог дійшов висновку, що рейтинґи партії Кличка значно зросли після його боксерського поєдинку з Мануелем Чарром, який відбувся 8 вересня. Із цього приводу п. Паніотто зауважив: «Після бою УДАР обігнав ОО. За нашими даними, 37 % знають про цей бій і дивилися його, 29 % знають, але не дивилися, і 33 % не знають про бій. Це стало медіа-подією. Із тих, хто її дивився, 29 % готові проголосувати за п. Кличка, а з тих, хто не дивився, – лише 9 %».
А от Олександр Бухалов, генеральний директор соціологічної організації «ФОМ-Україна», пояснив успіх партії Віталія Кличка результатами опитування, яке слугувало підставою для висновку експерта, що «українці потребують нового покоління політиків». Бо з-поміж тих, до кого «ФОМ-Україна» звернулася зі запитанням: «Хто спроможний вивести країну з кризи?», 55 % обрали відповідь: «Нові люди, які прийдуть у політику».
«Ми запитувати про довіру до політиків, — додає Олександр Бухалов. — Перше місце посідає Кличко, друге — Янукович, третє — Азаров, четверте — Яценюк, п’яте — Тимошенко, шосте — Тігіпко. Якщо говорити про довіру до партій і блоків, то на першому місті — УДАР, потім – ПР, ОО, КПУ та «Свобода». А на запитання: «Кого з учасників виборів ви бачите реальною опозицією до Януковича та ПР?» – люди відповіли: «ОО, УДАР, «Свобода», «Україна – вперед!» і «Наша Україна».

Ротація в опозиції
Тим часом, політолог Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних досліджень «Пента», пояснює злет партії УДАР так «У 2006-2007 рр. спостерігався обвальний перехід на бік Блоку Юлії Тимошенко багатьох прихильників Віктора Ющенка. Щось подібне відбувається в опозиційному таборі зараз. Значна частина опозиційних виборців із різних причин переходить на бік партії Віталія Кличка».
Бо, на думку більшості експертів, п. Кличко не лише успішно експлуатує запит на «нових лідерів», навіть попри те, що в партійному списку УДАР більш ніж достатньо політиків учорашнього дня і взагалі незрозумілих людей. Однак виборця це, здається, не бентежить, тому що у Віталія Кличка наразі немає вагомого «іміджевого негативу», тоді як «Батьківщина» не лише провалила анонсовану нею протидію законопроекту про реґіональні мови, а й узагалі проводить украй слабку й неефективну передвиборну кампанію.
Важко не погодитися з політтехнологом Сергієм Гайдайєм, який констатує: «У рекламній кампанії «Батьківщини» була певна затримка. Дуже довго виборці не чули від неї якихось важливих пропозицій. Вони пішли тільки зараз». Політолог Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр», вважає, що «Батьківщина» просто перебільшила політичну свідомість населення: «Опозиція була впевнена, що ці сформовані 25 % електорату нікому, крім неї, не дістануться. Вони думали, що ще недавно пройшла президентська кампанія й населення не може так швидко забути своє голосування за п. Тимошенко. Але потім з’явилася «Свобода», з’явився УДАР. І виявилося, що ОО треба ще домагатися свого виборця, а не тільки битися з владою. Вони знайшли свою гру лише зараз, на цьому етапі, коли почали спиратися на імідж Юлії Тимошенко, на те, що вона – головний страждалець в Україні».

Вирішальні тижні
Чи встигне ОО мобілізувати свій електорат зараз, коли вже так піднявся рейтинг «Свободи» й УДАР? Сергій Гайдай переконаний, що вирішальними будуть ті три тижні, які залишилися до виборів: «Від того, як партії проведуть зараз виборчу кампанію, залежить, яким буде результат. Тут головне питання, куди зіллється більша маса тих, хто не визначився. Гадаю, це вирішить вже сама процедура голосування. Так чи інакше, УДАР і «Батьківщина» — це голосування проти чинної влади».
Володимир Фесенко також не радить ОО «робити із цієї соціології трагедію» й починати якусь інформаційну війну проти партії УДАР: «Розумію, що спокуса є, але треба робити висновок із того, що було раніше в стосунках п. Ющенка й п. Тимошенко. Зараз дуже важливо зберегти партнерські взаємини. І принципово важливо, що три опозиційні сили, які напевно проходять до парламенту, можуть набрати близько половини голосів усіх виборців. Це важливо з точки зору перспективи наступних, президентських, виборів».
Стосовно ж КПУ, якій іще пару років тому пророкували політичне небуття, то її перспективу потрапляння до ВРУ пояснюють поверненням до неї тієї частини виборців, яка раніше перекинулася до ПР. Тарас Чорновіл, голова її виборчого штабу на минулих парламентських виборах, а тепер — позафракційний депутат) пояснює: «На південному сході реально є дуже сильне розчарування «регіоналами», а східний виборець готовий підтримувати когось, хто йому психологічно ближчий. Комуністи – начебто свої, «місцеві».
Ще однією причиною долання КПУ п’ятивідсоткового бар’єру до ВРУ експерти вважають те, що в неї виявилися дуже багаті спонсори. Саме завдяки їм цьогоріч в Україні відбувається, мабуть, найпотужніша рекламна компанія КПУ за всі 18 років після зняття заборони на її діяльність.
«Комуністи вичавили з ідеологем марксизму-ленінізму все, що можна, — пожартував із цього приводу п. Небоженко. — Їхній піар – цікавий, настирливий, нахабний. Вони відкрито знущаються зі свого електорату. І їхній електорат на це щиро «ведеться».
А ось у «Свободи», як узагальнила спільну думку експертів політоглядач Олена Яхно, реклама начебто правильна, але сумна — некреативна й неталановита. «Але, тим не менш, Олег Тягнибок може стати другою сенсацією на цих виборах, — прогнозує експерт. — Уперше націоналісти можуть пройти в парламент. І це, мабуть, – одна з головних інтриг цих виборів».
Володимир Фесенко теж вірить, що «свободівцям» удасться перескочити через п’ятивідсотковий бар’єр: «Наскільки я знаю, по Києву серед тих, хто не визначився, багато обирає між УДАР і «Свободою». Не знаю, яка картина в інших реґіонах, але, гадаю, у них є реальний шанс».
«Якщо «Свобода» прорветься, то це, звичайно, суттєво диференціює й зробить український парламент різноманітнішим. І це, напевно, добре, — припускає й п. Небоженко.

До слова
Владислав Кривобоков, кандидат у народні депутати за 105-м одномандатним виборчим округом у Луганську від ПР, заспівав пісню про Володимира Путіна й зняв на неї кліп. Композиція під назвою «Дорога в космос» виконана в стилі гаус. У кліпі на пісню п. Кривобоков виступає в ролі ді-джея, стоячи за пультом. Під його музику в нічному клубі танцює молодь, а також демонструються кадри з космосу. У своїй композиції Владислав Кривобоков стверджує, що Путін укаже людям «справжній путь».

Гоп-ля
В Одесі представники кандидата в народні депутати за 133-м округом Русудан Архипової використали як майданчик для агітації дорожні знаки. Тепер водії не бачать, що одесити переходять дорогу пішохідним переходом на вулиці Чубаївській. мажоритарним округом № 133, за яким балотується пані Архипова, включає в себе Київський район Одеси.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply