Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Більшість місцеві вибори проіґнорувала

Автор:

|

Листопад 19, 2015

|

Рубрика:

Більшість місцеві вибори проіґнорувала

Вибори

15 листопада проголосувало лише трохи більше як 34 % тих, хто мав на це право.

Лише шість «проривів»
Відсутність в Україні видимих змін не могла не позначатися на активності під час чергового волевиявлення її громадян — у другому турі місцевих виборів середня явка заледве перевищила 34 %. А більше ніж половина тих, хто мав право голосувати, зробили це тільки в Тернопільській області. Утім, багато з тих, хто на вибори прийшов, псували бюлетені, пояснюючи, що вибирати немає кого. А ті, хто проголосував, казали, що обрали «менше зло».
Попри таку пасивність, 15 листопада все-таки відбулися «прориви» — у шести містах із 29 перемогли кандидати, котрі в першому турі посіли друге місце. Зокрема — у Дніпропетровську, де один із лідерів колишніх членів Партії реґіонів (ПР) під назвою «Опозиційний блок» Олександр Вілкул із перевагою у кілька відсотків переміг у першому турі. Та все ж його зумів випередити у другому на понад 25 тис. голосів Борис Філатов із партії УКРОП.
Своєю чергою, у Миколаєві сенсаційну перемогу святкує Олександр Сенкевич, висуванець партії «Об’єднання «Самопоміч», котрий програв у першому турі понад 15 % Ігорю Дятлову, представникові «Опоблоку». А в Чернігові депутат парламенту Владислав Атрошенко, котрого підтримувала партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (БПП), зумів не лише ліквідувати десятивідсотковий розрив від чинного мера Олександра Соколова, який ішов на вибори від партії «Наш край» (ще один уламок ПР), а й фінішувати з перевагою у 20 %.
Натомість в Івано-Франківську чотиривідсотковий розрив від депутата українського парламенту та колишнього міського голови Калуша Ігоря Насалика вдалося ліквідувати члену партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» й екс-депутатові парламенту Русланові Марцінківу.
В Білій Церкві місцевий бізнесмен Геннадій Дикий обійшов Костянтина Єфименка, колишнього міністра транспорту в уряді Миколи Азарова, а міським головою Черкас став висуванець «Батьківщини» Анатолій Бондаренко, котрий у першому турі програв Сергію Одаричу, чинному очільнику цього міста.

Злякалися невідомого
Утім, чинні міські голови перемогли в інших містах, у яких вирішили, що звичне для них буде кращим від того невідомого, котрого явно злякалися. Зокрема, у столиці Віталій Кличко набрав приблизно вдвічі більше голосів виборців, ніж його конкурент Борислав Береза.
Своєю чергою, у Львові чинний міський голова Андрій Садовий переміг уже втретє — цього разу Руслана Кошулинського, колишнього віце-спікера парламенту. І далеко не в останню чергу тому, що той є членом «Свободи», яка розчарувала виборців значно більше, ніж «Самопоміч».
У Луцьку вдруге обрав ся на пост міського голови Микола Романюк, ще один висуванець БПП, суперником якого в другому турі був «укропівець» Олександр Товстенюк. Натомість
у Полтаві чинний міський голова Олександр Мамай, котрий балотувався від партії «Совість України», випередив свого попередника на посаді Андрія Матковського, висуванця БПП.
Теперішній міський голова переміг колишнього й у Сєверодонецьку на Луганщині. Причому там самовисуванець Валентин Казаков випередив бізнесмена Володимира Грицишина, котрий очолював місто впродовж 16 років — з 1994-го по 2010-й.
Теперішній міський голова переміг колишнього й у Сумах. Причому там Олександр Лисенко щойно в другому турі випередив 70-річного Анатолія Єпіфанова, висуванця партії «Воля народу».
Чинних міських голів переобрали також там, де ними були безпартійні самовисуванці. Зокрема в Рівному втретє очолив місто Володимир Хомко, у Чернівцях — Олексій Каспрук, а в Херсоні представник «Батьківщини» Владислав Мангер не зумів нав’язати боротьбу Володимирові Миколаєнку. Натомість у Бердянську чинний міський голова Олексій Бакай поступиться своїм кріслом Володимиру Чепурному, висуванцю партії «Наш край».
Вінницею ж керуватиме чинний виконувач обов’язків міського голови Сергій Моргунов, висуванець партії «Вінницька європейська стратеґія», який обійшов Людмилу Щербаківську, представницю «Батьківщини».
А в Павлограді Олександрові Вершині, першому заступнику міського голови та висуванцеві «Опоблоку», вдалося відстояти перевагу над «укропівцем» Євгеном Тєреховим, ветераном війни на сході України.

Чинних таки прогнали
Тим часом не зуміли втримати свої крісла виконувачі обов’язків міських голів Нікополя та Мелітополя, де члени БПП Андрій Фісак і Сергій Мінько обійшли, відповідно, «укропівця» Дмитра Бичкова та лікаря-онколога Олександра Рябикова, висуванця «Опозиційного блоку». У Хмельницькому також перемогли чинного виконувача обов’язків міського голови. Причому — висуванець уже осоружної багато кому «Свободи» Олександр Симчишин.
А колишньому міському голові відмовили в довірі в Ужгороді, де самовисуванець Сергій Ратушняк, котрий керував обласним центром у 1994-1998 і 2006-2010 рр., поступився Богданові Андріїву, чинному секретарю міськради, котрий балотувався від партії «Відродження».
Натомість у Житомирі битва між першим заступником міського голови Сергієм Сухомлином із БПП і секретарем міськради Любов’ю Цимбалюк із «Батьківщини» закінчилася перемогою представника президентської партії.
А в Кременчуці в конкуренції двох заступників чинного міського голови — Володимира Малецького, що балотувався від партії «Поруч», та Віктора Калашника, котрого підтримував БПП, переміг перший із них.
У Дніпродзержинську переміг Андрій Білоусов, перший заступник чинного міського голови та висуванець БПП. Причому він здобув більше голосів, ніж «укропівець» і ветеран війни на сході України, а в мирному житті — місцевий слюсар Євген Найда.

Можливий місцевий Майдан
А ось у Кривому Розі, де Центральна виборча комісія визнала переможцем Юрія Вілкула з «Опоблоку», місцеві вибори здатні трансформуватися в місцевий Майдан. Там «Самопоміч» оголосила несправедливо скривдженим свого висуванця Юрія Милобога та вимагає скасувати результати голосування на тих дільницях, де її спостерігачі зафіксували масові порушення.
Водночас народний депутат Семен Семенченко попередив: «Люди готові вийти на вулицю, щоби показати своє обурення махінаціями. І наше завдання, щоб акції, які готуються, пройшли мирно та демократично».

Вичерпався ресурс довіри
Максим Розумний, завідувач відділу політичних стратеґій Національного інституту стратеґічних досліджень, прокоментував другий тур місцемих виборів так: «Є технічна причина низької явки: попередні вибори відбувалися в один тур, і люди масово ще не перелаштувалися до нового, двотурового ладу. Але загалом у державі у людей вичерпався ресурс довіри до політиків, котрі перебувають на перших позиціях. Громадяни все менше пов’язують свої інтереси з вітчизняною політикою та кандидатами.
Політика втратила для них значення як сфера, де хтось представляє їхні інтереси, у якій ці інтереси можна відстоювати. Раніше людей мотивували голосувати проти загрози для їхніх цінностей та ідентичності. А тепер ці стимули та мотивації втратили чинність, і саме в цьому провалі політичної мотивації відбувся другий тур виборів.
Проте один із винятків у цих обставинах — Дніпропетровськ, де відбувалася принципова та гостра боротьба між яскравим представником старого режиму Олександром Вілкулом і представником нової генерації Борисом Філатовим.
На противагу протистоянню у Дніпропетровську відбулася достатньо пасивна конкуренція у Києві між Бориславом Березою та Віталієм Кличком. Тому ситуація була достатньо зрозуміла та передбачувана. Люди проголосували за п. Кличка, щоб зберегти status quo. Діючого мера підтримав лояльний до влади електорат, який продовжує очікувати від неї соціального захисту. І загалом п. Кличко при всіх своїх недоліках зміг зберегти репутацію «хлопця, якому можна довіряти». А Борислав Береза з аґресивною риторикою та незрозумілим бекґраундом не є привабливим для цієї категорії виборців.
Якщо говорити про результати виборів у Львові, то це — дуже специфічне місто зі своєю історією стосунків громади з Андрієм Садовим. Але для мене показовим є порівняння цього міста з Івано-Франківськом, де за Руслана Марцінківа («Свобода») проголосувало більше, ніж за Ігоря Насалика (БПП). Для мене це — показник того, що у Львові більший відсоток людей постмодерного світу — орієнтованих на ліберальні цінності та правила, тому він більше деідеологізований і відкритий».

Ігор Голод

До слова
Комітет виборців України заявив, що за результатами місцевих виборів 2015 року тільки БПП і «Батьківщина» пройшли в усі обласні ради. УКРОП і Радикальна партія присутні у 18 і 17 обласних радах, відповідно. У 15 обласних рад обрані представники «Опозиційного блоку», «Самопомочі» та «Свободи». Представництво в десяти обласних радах має партія «Наш край», а до восьми обласних рад увійшли депутати від партії «Відродження» (обидві — уламки ПР).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply