Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Білорус «розгрібав завали» в Україні

Автор:

|

Жовтень 09, 2019

|

Рубрика:

Білорус «розгрібав завали» в Україні
Володимир Зеленський та Олександр Лукашенко

У Житомир прилітав із явно пропагандистською місією глава сусідньої держави.

«Відкинути всі амбіції!»
4 жовтня на Форумі реґіонів України та Білорусі в Житомирі зустрілися їх президенти — відповідно Володимир Зеленський та Олександр Лукашенко, котрий підсумував їхнє рандеву так: «Це було схоже на розбирання завалів, створених упродовж останніх років. На жаль, так сталося, час обрав нас ці розгрібати завали. Ми сьогодні це почали робити».
«Ви ніколи взагалі не мали проблем із території Білорусі й з Білоруссю, ви ніколи не матимете їх. Ми завжди будемо найбільш добрими й надійними вашими прихильниками, партнерами, і якщо нова влада України захоче мати з нами братські тісні відносини, то за нами справа не стане», — запевнив також він.
Цією тирадою п. Лукашенко заспокоював, що росіяни з території Білорусі буцімто не вторгнуться. Втім, у цьому наразі й немає потреби. Бо Кремль нав’язує інший спосіб реанімації імперії — реалізацію вигаданої ним «формули Штайнмаєра», яка узаконює сепаратистів на сході України й, таким чином, федералізує її, щоб керувати нею з Москви.
Президент Білорусі висловив упевненість у завершенні війни на Донеччині й Луганщині саме таким чином, оскільки заявив: «І зі сходом (України — Авт.) буде все нормально. Та наполегливість, яку проявляє теперішній президент щодо закінчення війни, впевнений, увінчається успіхом».
Адже президент України останнім часом проявляє наполегливість винятково щодо «формули» Штайнмаєра». Тож чи не для того п. Лукашенко, власне, й прилітав у Житомир, щоб спонукати п. Зеленського не зрікатися цієї «наполегливості»?
Атакувати свого українського колегу меседжами він розпочав ще 26 вересня — коли більше трьох годин спілкувався з українськими журналістами. Зокрема, заявив тоді: «Ми, три слов’янські народи, повинні вирішити цей конфлікт, тому що це наш дім. І там вже не відкрутишся — або вирішуй чи говори, що не хочу вирішувати цей конфлікт».
Ключове словосполучення у цій тираді — «вирішуй чи говори, що не хочу (завершення війни. — Авт.)». президент Лукашенко також запевняв 26 вересня, що пішов би заради повернення своєї території на все й уточнив: «На проведення виборів? Я б пішов на проведення виборів. Так, там треба дати гарантії людям, які, як вони кажуть, воюють за свій шматок землі, свою сім’ю. Хоча вважаю, це також не питання. Людям потрібні дії, які принесуть бажаний мир і результати. Треба робити будь-які кроки, треба відкинути всі амбіції, всім всередині країни треба об’єднатися, щоб в головах дозріло — треба зберегти єдність в Україні».

«Цього ніколи не буде»
Хоч насправді проти України воюють на Донеччині й Луганщині вже не «за свій шматок землі», а щоб повернутися до його складу керованим із Москви, «відкинути всі амбіції» п. Лукашенко порадив Києву. А на запитання українського журналіста щодо повернення Криму Україні відповів: «Вірю, що, як каже президент (РФ. — Авт.), це питання закрите сьогодні і назавжди. Немає такого питання, де б росіяни так підтримували владу, як щодо Криму. Немає такої сили, яка всупереч бажанню Росії може це зробити. Це територія вже Російської Федерації (РФ), як вони вважають або думають про неї… Повірте, я знаю, про що кажу. Не уявляю, якими мають бути обставини, щоб РФ відмовилася від Криму сама».
Таким чином високий гість засвідчив, що в нав’язаній Росією війні він не на боці України й аж ніяк не нейтральний. Власне, тому в Києві проігнорували його заяву про «готовність закрити кордон між Україною і Росією протяжністю в 400 км, які не перебувають під контролем Києва».
«Хоч для мене це велика проблема — вплутуватися в цей конфлікт, але ми готові ввести туди миротворців, прикордонників, війська… Якщо буде згода двох сторін, — заявив президент Білорусі. — Білоруська армія — абсолютно мобільна, озброєна, пристосована до сучасну бою. І що найважливіше — дисциплінована. Там не може бути якихось торохкань… Що стосується участі в бойових діях і щоб ви від нас труни отримували — я тоді не президент Білорусі. Не чекайте від нас капостей».
Однак при цьому п. Лукашенко «забув» повідомити, що у вересні білоруські військові тренувалися спільно з російськими на навчаннях «Щит Союзу-2019» здійснювати «антитерористичну операцію». До цих маневрів були залучені 230 танків, 240 артилерійських систем, 190 систем залпового вогню та до 70 військових літаків і бойових гелікоптерів.
Тоді президент Білорусі наголошував: «Теперішні конфліктні ситуації якщо й є, то не з росіянами. Вони блискуче до нас ставляться. Чому ми повинні до них ставитися погано, розвертатися кудись, зраджувати їх? Як дехто каже. Цього ніколи не буде. Навіть без мене цього не буде. Білоруси не дозволять зрадити нашого старшого брата».

Суверенна держава?
Те, що сказане президентом Білорусі не відображає реалії, він засвідчив також заявою, що колишній президент Янукович нібито «не був антиукраїнською людиною». А коли в п. Лукашенка запитали про те, чи хоче президент РФ долучити до 2024 року Білорусь до складу своєї держави, щоб піти на третій президентський термін поспіль, оскільки тоді це вже буде нова держава, то почули відповідь: «Немає навіть такої ідеї і думки об’єднання двох держав і продовження там своїх повноважень. Знаєте, це якось занадто дрібно — ось так взяти і об’єднати Білорусь і Росію та продовжити свої повноваження. РФ величезна, могутня країна, багата. Якщо вже постане питання продовження влади однієї людини… Вони знайдуть десяток варіантів. Але я знаю інше — у Путіна немає мети будь-якою ціною зберегти себе у владі».
Відтак, п. Лукашенко запевнив: «Ми суверенна, незалежна держава. Не менш, ніж Україна. Так, на нас впливає Україна, Польща різною мірою. Балтійські країни — менше. Більше — РФ. Світ взаємозалежний… Ми як є суверенними, так і будемо суверенними. Ми будемо тільки зміцнювати суверенітет і незалежність, чого б нам це не коштувало».
Але з цими твердженнями президента Білорусі не погодилися ті його співгромадяни, котрі протестували на мітинґу проти інтеграції з РФ. Адже московське видання «Коммерсантъ» повідомило з посиланням на відповідний документ і джерело, яке підтвердило його справжність, що керівництва РФ і Білорусі планують створити до 2022 року конфедеративну державу, а наразі вже домовилися про єдині Податковий кодекс і Цивільний кодекс на рівні Союзної держави. Тому хоч прем’єр-міністри РФ і Білорусі — відповідно, Дмитро Медведєв і Сергій Румас узгодили «Програму дій Білорусі і РФ із реалізації положень договору про створення Союзної держави» ще 6 вересня, цей документ не опублікували й досі. А 8 грудня президенти РФ і Білорусі мають намір підписати документ про «поглиблення інтеграції» з «дорожніми картами» для врегулювання проблемних питань.

Про що домовилися
Повертаючись до Форуму реґіонів, то на ньому Олександр Лукашенко обговорив із Володимиром Зеленським ракетобудування й альтернативні варіанти поставок нафти. «Це не лише проста торгівля. Ми прийняли рішення фактично. Міжправкомісія, яке збереться в Києві, прийме конкретні рішення зі створення спільних підприємств. В Україні вже працюють дев’ять потужних білоруських компаній, — заявив білоруський президент. — Ми дуже багато зараз працюємо над розвитком галузі ракетобудування в Білорусі. У нас не було такого виробництва, а у вас воно є. Ми дуже зацікавлені, щоб ви нам в цьому допомогли.
У відповідь український президент назвав Білорусь ключовим торговим партнером України. «Товарообіг між країнами перевищив 5 млрд USD за минулий рік. Я згоден із Олександром Григоровичем, що ми можемо і повинні перевищити позначку в 6-8 млрд. Це завдання адресоване спільній міжурядовій комісії з торгово-економічної співпраці. Вже найближчим часом буде оновлена українська частина цієї комісії», — запевнив він і назвав головні пріоритети в міжнародних відносинах між Україною та Білоруссю: співпраця в паливно-енергетичному комплексі, інфраструктурні та транспортні проєкти, промисловість і виробнича кооперація, а також взаємодія в аграрно-промисловому комплексі.
Олександр Лукашенко під час зустрічі з Володимиром Зеленським запропонував Україні разом провести Олімпійські ігри. «Гадаю, наші держави разом могли б поборотися за право проведення міжнародних змагань високого рівня — це я кажу про пропозицію президента України, який також пропонує нам подумати над тим, а чи не замахнутися нам взагалі на Олімпійські ігри в дві країни і провести? Це нам під силу. Для двох країн під силу», — мовив п. Лукашенко.
Чи ці домовленості — лише слова і чи не стане Білорусь плацдармом вторгнення російсько-терористичних військ в Україну, покаже час.

Ігор Голод

До слова
Павла Шаройка, оглядача Українського радіо, звільнили з в’язниці в Білорусі, і 4 жовтня він повернувся на Батьківщину. Про це повідомив Володимир Зеленський. «Ще один український в’язень, засуджений в Білорусі на вісім років, був помилуваний — і вже вдома, в Україні», — написав він у Facebook. Цю інформацію підтвердила Людмила Денисова, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини.

Коментар експерта
Юрій Смелянський, експерт із питань тимчасово окупованих територій, голова правління Інституту чорноморських стратегічних досліджень:
— Білоруська економіка майже у 30 разів слабша за російську, а РФ — не та держава, яка вітає реалізацію принципу рівноправності в ініційованих нею інтеграційних проєктах. У Білорусі заарештовували громадян України, дехто з них потім опинилися в катівнях Федеральної служби безпеки РФ, наприклад, Павло Гриб. На міжнародних форумах, коли Організація Об’єднаних Націй розглядала і голосувала документи з питань окупації Росією українських територій, Білорусь завжди була на боці РФ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply