Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Беззуба українська Феміда

Автор:

|

Жовтень 29, 2015

|

Рубрика:

Беззуба українська Феміда
Андрій Портнов

Андрій Портнов

Генеральна прокуратура України (ГПУ) неодноразово обіцяла довести до кінця розслідування злочинів режиму Януковича. Гучні заяви робили і Олег Махніцький, і Віталій Ярема, і Віктор Шокін. Однак далі обіцянок справа не пішла. І результати зволікань стали проявлятися.
Й от суд Європейського Союзу (ЄС), розташований у Люксембурзі, 26 жовтня ухвалив рішення у справі «Портнов проти Ради ЄС» за позовом Андрія Портнова, колишнього заступника голови Адміністрації президента України. Зокрема, було визнано, що накладення санкцій лише за ознакою співпраці з колишнім режимом — неприпустиме. «Суд підтримав позов п. Портнова і зняв санкції, такі як арешт майна, які були накладені на нього», — заявили служителі Феміди.
Судовий орган встановив, що єдиною причиною для накладення санкцій на п. Портнова був лист ГПУ, в якому стверджувалося, що він серед інших причетний до «розтрати значної кількості державних коштів та їхнього нелегального виведення за межі України», чому нібито є свідчення в матеріалах слідства. Однак цей лист не містив жодної іншої деталі щодо фактів, звинувачення в яких приписувалося позивачеві. На думку суду, це — недостатня підстава для введення санкцій проти чиновників.
Таке саме формулювання (і також за відсутності доказів) було застосоване для накладення санкцій на інших представників оточення Януковича, зокрема і на самого екс-президента. Разом із тим це рішення суду може бути застосоване як пілотне для рішень у справах інших українців, котрі оскаржують накладені на них санкції.
У самій Україні — справи не кращі. Тут був прийнятий законопроект «Про особливий режим спеціальної конфіскації майна», що передбачає особливий режим конфіскації майна Януковича та ряду колишніх чиновників.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської (вона зайняла цю посаду ще в часи диктатури Януковича. — Ред.) заявив, що цей закон містить недоліки, які при практичному застосуванні призведуть до порушення прав людини, встановлених Конституцією України та міжнародними конвенціями.
«Не заперечуючи необхідність впровадження інструментів, що забезпечують можливість підвищення ефективності боротьби з корупцією та легалізацією коштів, одержаних злочинним шляхом, звертаю увагу на те, що прийняття зазначеного законопроекту може призвести до порушення прав людини, встановлених Конституцією України, Загальною декларацією прав людини й Європейською конвенцією про захист прав та основних свобод, зокрема Додатковим протоколом № 1 до зазначеної Конвенції», — сказала п. Лутковська.
У висновках її секретаріату підкреслено, що цей законопроект не просто створює паралельну систему якогось особливого режиму спеціальної конфіскації поза карним провадженням і карним процесом, але і, пропонуючи регулювати такий режим окремим законом, створює окрему систему судового розслідування окремого злочину, такого, як незаконне збагачення.
«Це суперечить всій доктрині кримінального права і не узгоджується з вимогою статті 3 Карного кодексу України, згідно з якою злочинність діяння, а також його караність та інші кримінально-правові наслідки визначаються тільки Кодексом, а тому й процедура застосування кримінально-правових заходів має бути визначена виключно в Кримінально-процесуальному кодексі», — зазначається у висновку омбудсмена.
Там також звертають увагу, що законопроект практично не передбачає участі осіб, майно котрих підлягає особливому режиму спеціальної конфіскації, або їхніх захисників, під час судового розгляду і не встановлює можливість оскарження судових рішень щодо застосування особливого режиму спеціальної конфіскації. Крім того, зазначеним законопроектом пропонується розширити межі застосування спеціальної конфіскації на всі злочини, визначені в Особливій частині Карного кодексу України, у т. ч. і на ті, які не є такими відповідно до Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply