Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Арабська правда про українських олігархів

Автор:

|

Січень 18, 2018

|

Рубрика:

Арабська правда про українських олігархів

Документальний фільм-розслідування The Oligarchs, продемонстрований в ефірі телекомпанії «Аль-Джазіра», що працює в Катарі, справив ефект підірваної бомби. Якщо вірити оприлюдненим документам, люди Януковича не просто вивели з України астрономічну суму (13 млрд USD), але й накупили на них державних облігацій.
Фактично, за вкрадені гроші колишня влада стала кредитором України. Тож може так статися, що через кілька років українцям доведеться повертати олігархам-утікачам ними ж украдені гроші. Причому до оборудки, як стверджує «Аль-Джазіра», має безпосередній стосунок фірма Валерії Гонтарєвої, голови Національного банку України (НБУ). А теперішня українська влада всіляко гальмує процес розслідування махінацій своїх попередників.

Дія перша: 160 млн USD за ціною 30 млн
«Аль-Джазіра» продемонструвала контракт, згідно з яким, колишній народний депутат Олександр Онищенко, котрий зараз переховується в Німеччині, та українсько-російський бізнесмен Павло Фукс, котрий заробив мільярди в Москві, придбали у власника «Українського медіа холдингу» (UMH) Сергія Курченка, котрого називають «гаманцем» команди Януковича, зареєстровану на Кіпрі компанію Quickpace Ltd. Сума контракту складала 30 млн USD, хоча на компанію записані активи на суму близько 160 млн USD, причому вони заморожені рішенням українського суду як кошти, здобуті злочинним шляхом.
«Покупці вірили, що зможуть розморозити ці активи. Або ж, як вони це називали, скасувати арешт на гроші. Хоча і в Україні, і за її межами перепродувати заарештовані активи незаконно», — мовиться в розслідуванні. «На що міг розраховувати п. Онищенко, купуючи «офшорку» з проблемним активом? На те, що, використовуючи зв’язки в українській владі, він зможе добитися розмороження грошей. А хто були його зв’язками? Президент Порошенко. Він єдиний, хто міг дати команду генеральному прокурору: спершу Шокіну, а потім і Луценку, підлеглі котрого наклали арешт на рахунки офшорної компанії», — пише на nv.ua народний депутат Сергій Лещенко. Тим часом Ярослав Юрчишин, виконавчий директор антикорупційної організації «Transparency International Україна», висловив думку, що «тепер немає жодної надії повернути кошти, що перейшли з рук у руки».
Павло Фукс ситуацію не прокоментував, натомість Олександр Онищенко спочатку заявив, що «не бачить нічого поганого в такій оборудці», а потім узявся стверджувати, що насправді «контракт залишився на папері», й нарешті пообіцяв подати позов проти «Аль-Джазіри» на 20 млн USD «за поширення брехливої інформації та завдання шкоди репутації».

Дія друга: вісім схем та 13 млрд USD
Та кошти Quickpace — лише верхівка айсбергу. Загалом за запитом українських правоохоронців заморожено 1,5 млрд USD у низці офшорних компаній по всьому світі: на Кіпрі, у Великій Британії, Панамі, Белізі та на Британських Вірґінських островах. У квітні 2017-го Краматорський суд повернув ці гроші до державного бюджету. Засідання суду відбулося практично таємно. Згодом Генеральна прокуратура України (ГПУ) засекретила й рішення суду. Пояснили: щоб захистити фігурантів справи.
Проте «Аль-Джазіра» звідкілясь дістала документ, в якому описані вісім схем, за якими компанії п. Курченка відмивали вкрадені з держбюджету кошти. Загалом вони вивели з України 13 млрд USD, які осіли в офшорних компаніях. У т. ч. вже відомі 160 млн USD на рахунках Quickpace.
Щоправда, офіційних підтверджень автентичності документа поки що немає. «Наразі ми не можемо ні спростувати, ні підтвердити той документ, який було оприлюднено в результаті розслідування «Аль-Джазіра». Звертаю вашу увагу, що оприлюднений документ не містить ні підписів, ні печатки, ні унікального судового номеру», — заявив Євген Єнін, заступник генерального прокурора України.
Документи, отримані «Аль-Джазірою», свідчать, що клан Януковича переводив вкрадені гроші на банківські рахунки у Латвії, а потім — у десятки офшорних компаній по всьому світу. «Філософія відмивання грошей полягала у тому, щоб створити ситуацію, коли гроші переміщалися через таку силу-силенну різних компаній і країн, аби потім було майже неможливо відтворити слід», — зазначив Білл Браудер, виконавчий директор британського фонду Hermitage Capital. Причому прізвище Януковича ніколи не з’являлося в жодному з документів. Компанії були записані на номінальних директорів — персон, котрі просто діяли за дорученням реального власника.

Дія третя: компанія глави НБУ
Цікаво, що з офшорів частина коштів потрапила на рахунки «Ощадбанку», після чого люди п. Курченка купили на них облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Фактично, на вкрадені гроші колишня влада стала кредитором України.
У цій заплутаній схемі є «родзинка» — інвестиційна компанія Investment Capital Ukraine (ICU), яка у листопаді-грудні 2013-го допомагала команді Януковича скуповувати ОВДП. Так от: цю компанію заснував Олег Гонтарєв, чоловік теперішньої глави НБУ (формально з травня 2017-го перебуває в довготривалій відпустці, хоча де-юре залишається на посаді). Сама ж Валерія Гонтарєва входила до ради директорів ICU та володіла частиною компанії, яку продала в червні 2014-го.
Коли ICU допомагала купувати облігації, на компанію також працював Володимир Демчишин, міністр палива й енергетики в уряді Арсенія Яценюка. В компанії запевняють: діяли законно, на правах брокера. «Радіо Свобода» звернулося до Валерії Гонтарєвої з проханням прокоментувати її роль у тих угодах, але вона відмовилась щось додати до офіційної заяви ICU: «Перевірками регулятора та правоохоронних органів підтверджена коректна робота й відсутність будь-яких порушень з боку ICU в супроводі угод купівлі-продажу ОВДП між державним «Ощадбанком» і компаніями-нерезидентами в листопаді-грудні 2013 року».
Зрештою, як стверджує фінансовий експерт Вікторія Страхова, за українськими законами до ICU справді немає претензій. Компанія виконала обов’язкові кроки згідно зі законодавством про запобігання корупції: встановила мету, характер операцій і кінцевих бенефіціарів. Однак…

Фінал: масна пляма на іміджі України
Однак, постає питання: навіщо ГПУ все ж засекретило рішення Краматорського суду, в якому описані схеми відмивання вкрадених із держбюджету коштів. Дарія Каленюк, один із експертів у розслідуванні та виконавчий директор «Центру протидії корупції», припускає: ГПУ засекретила документ, щоб не «засвітити» участь в оборудках старої влади представників влади теперішньої: «Здоровий глузд підказує, що не могли власник компанії ICU Гонтарєва і менеджмент не знати, звідки прийшов мільярд доларів».
У «Центрі протидії корупції» мають ще одне зауваження до ГПУ: там мали не просто конфіскувати гроші, але й довести, що вони вкрадені. Інакше, попереджають експерти, є ризик, що з часом власники офшорних компаній зможуть повернути собі конфісковані гроші через міжнародні суди. «Потім через три-п’ять років з наших кишень платників податків будемо повертати ці гроші. І навіть не знаємо, кому», — додає п. Каленюк.
Ще суттєвішими є іміджеві втрати України. «Західні лідери, котрі стоять пліч-о-пліч із Президентом Порошенком на захисті українського національного інтересу, будуть у себе, в своїх столицях, у своїй пресі зображені, як ті, хто стоять за великими корупціонерами», — заявила «Радіо Свобода» Орися Луцевич, аналітик Сhatham House, британського аналітичного центру, що вивчає міжнародні відносини.
Розслідування «Аль-Джазіри» змусило засумніватися в неупередженості розслідування проти президента-втікача. Таку думку висловив політолог Кирило Молчанов. «Це розслідування завдало удару по всій багаторічній роботі ГПУ в частині розслідування справ, пов’язаних із Януковичем, і, по суті, це делегітимізує будь-яке звинувачення в державній зраді, бо там фігурують і теперішня глава НБУ, і деякі представники теперішньої влади», — цитує слова експерта інтернет-ресурс uazmi.org.
«Зараз відбувається потужний опір з боку еліти, яка перебуває при владі, і чим більше ми розслідуємо, тим більше стикаємося з цим опором», — сказав «Аль-Джазірі» Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

Ігор Берчак

До теми
Днями українські борці з корупцією отримали ще одного дошкульного ляпаса. Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) розпочав офіційні процедури за позовом позафракційного депутата Борислава Розенблата до держави Україна. «Є провадження «Розенблат проти України». Там системно зібрані всі порушення профільної конвенції: від незаконного прослуховування народного депутата з порушенням регламенту Верховної Ради (ВРУ) до легалізації обшуку угорського літака. Нехай із цієї правовою порнографією України розбирається незалежний орган Європи», — повідомив Олексій Шевчук, адвокат депутата.
Нагадаємо, що 19 червня 2017 року детективи НАБУ за підозрою в отриманні хабара в 200 тис. USD затримали охоронця п. Розенблата. За інформацією відомства, хабар нібито йому передавали за вирішення питання про ліцензування незаконного видобутку бурштину. 11 липня ВРУ зняла недоторканність із Розенблата, але не дала згоди на його затримання й арешт. За рішенням суду, на депутата, котрий вніс заставу 7 млн грн, одягли електронного браслета, йому заборонили залишати межі України. 19 жовтня 2017-го чоловік спробував вилетіти до Кельна, але детективи НАБУ зняли його з літака угорської авіакомпанії та вилучили мобільні телефони, коштовності, платіжні картки зарубіжних банків, закордонний і дипломатичний паспорти. У НАБУ заявили, що відкрили карне провадження за фактом можливого службового підроблення під час видання п. Розенблату дипломатичного паспорта, яким він хотів скористатися для виїзду до Німеччини. Обурений депутат завалив українські суди позовами до керівництва НАБУ, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національної агенції з питань запобігання корупції України. Тепер настала черга ЄСПЛ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply