Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Анджей Дуда в Харкові свого домігся

Автор:

|

Грудень 21, 2017

|

Рубрика:

Анджей Дуда в Харкові свого домігся

Петро Порошенко й Анджей Дуда

Варшава вперто зазіхає на вакантну роль «старшого брата України».

Мостять дорогу в пекло?
Візиту Анджея Дуда, президента Республіки Польща (РП), в Україну передувало те, що аж ніяк не личить очолюваній ним нації. Спершу Януш Слабіцький, війт ґміни Стубно, розповів в інтерв’ю виданню Na temat, опублікованому 22 листопада, що камінням із демонтованого 26 квітня ц. р. польськими націоналістами в селі Грушовичі біля Перемишля пам’ятника воїнам УПА замостили дорогу. А потім Вітольд Ващиковський, міністр закордонних справ РП, поставив усе дороги дриґом, заявивши, що це Україна спровокувала міждержавну кризу, заборонивши в’їзд меру Перемишля.
Натомість 7 грудня Ґжеґож Схетина, лідер партії «Громадянська платформа», заявив під час розгляду в сеймі питання про недовіру Раді міністрів керівництву своєї країни: «Ви зруйнували політику з Україною, ви її повністю знищили через бездумні політичні демонстрації. У Росії ще ніколи так не тішилися через політику польського уряду».
Але керівництво РП продовжило тішити Кремль — 9 грудня президент Польщі, коментуючи відносини з Україною на радіо Plus, заявив: «Треба говорити про історію, особливо її трагічні моменти, слід визнати провину та дозволити вшанувати жертв».
Того ж дня Матеуш Моравецький, новопризначений прем’єр-міністр РП, повідомив в ефірі телеканалу Trwam, що його мати — зі Станіславова (тепер — Івано-Франківськ) розповіла йому про «ґеноцид поляків на Волині». Відтак, твердив, що «кривду, заподіяну в ті часи, жодним чином не можна применшувати», а «пам’ятники злочинцям, які встановлюються в Україні, є цвяхом до непорозуміння між нашими народами».

Безвідповідальність
Того ж 9 грудня Дональд Туск, екс-прем’єр РП, котрий зараз очолює Європейську раду, нагадав в інтерв’ю телеканалу TVN 24 сказане Юзефом Пілсудським: «Немає безпечної Польщі, якщо вона конфліктує з Україною. Сьогодні Україна потребує нашої підтримки — вона перебуває у конфлікті з Росією, її частково окуповано. Проблеми з Україною, особливо у дні, коли вирішується історія у Києві і навколо України, були, і сподіваюся, що вже не будуть, разючою безвідповідальністю».
Але наступного дня Ян Парис, керівник політичного кабінету Міністерства закордонних справ (МЗС) РП, заперечив п. Туску: «Неправда, що існування України є необхідною умовою існування вільної Польщі. Це Україна потребує Польщі. Польща без України цілком собі зарадить».
А 12 грудня прес-служба МЗС Польщі запевнила, що ця заява «були вирвана з контексту», й назвала «черговим антипольським інцидентом» розстріл у ніч на 10 грудня в селі Сокільники біля Львова невідомим із гранатомета порожнього автобуса, яким подорожували польські туристів, зокрема — чиновники місцевого самоврядування.
Раніше представникам польської влади вистачало глузду називати такі інциденти російськими провокаціями. Тож довелося Спілці поляків України тлумачити їм 12 грудня в своїй заяві, що «сліди цієї провокації лежать далеко за межами України, оскільки український народ не має ненависті до поляків»
11 грудня Ян Пєкло, посол Польщі в Україні, заявив в інтерв’ю київському виданню «Ділова столиця», що «і з польського, і з українського боку є маргінальні групи корисних для Росії ідіотів, котрі хочуть зіпсувати наші добросусідські відносини. І, на жаль, вони дійшли до мейнстриму». А вже вранці 13 грудня Кшиштоф Щерський, глава канцелярії президента РП, анонсував, що цього дня Анджей Дуда проведе в Україні «складні та жорсткі перемовини», «які мають змусити українську сторону усвідомити негативний стан теперішніх польсько-українських відносин». «Президент буде говорити про це дуже відверто та суворо», — запевнив він.
Президент Дуда розпочав візит в Україну зі спільного з її Президентом Порошенком ушанування вбитих чекістами та похованих на Цвинтарі жертв тоталітаризму в Харкові поляків. А після цього, як запевняв наступного дня п. Щерський, провів «сильну чоловічу розмову з Президентом України».

«Дійшли спільної думки»
Своєю чергою, п. Порошенко повідомив: «Ми дійшли спільної думки, що історія не повинна впливати на стратегічний характер українсько-польських відносин. Потрібно пам’ятати героїв минулого, шанувати пам’ять невинних жертв, але твердо потрібно рухатися вперед, оскільки історію ми вже не змінимо, але повинні і можемо змінити сьогодення та створити кращі умови для майбутнього, щоб ніколи і ніхто не міг вселити ні в серця українців, ні в серця поляків ні ненависті, ні ворожості».
Глава Української держави також запевнив, що домовився з польським колегою підвищити найближчим часом рівень комісії зі співпраці в історичних питаннях. «Комісії повинні бути на рівні віце-прем’єрів. Ми очікуємо, що комісія збереться найближчим часом, і внаслідок ефективного розмови ми зможемо, нарешті, дати зелене світло для продовження процесу наукового вивчення, ексгумації, збереження пам’ятників, недопущення вандалізму і для того, щоб прибрати будь-які сенситивні моменти з нашої співпраці», — конкретизував він.
Петро Порошенко також заявив: «Одним із головних завдань, які ми ставимо перед цією комісією, є прискорення початку процедури ексгумації та низка інших завдань, які дадуть змогу концентруватися на історичних питаннях. Зокрема, передати історичні питання, серед яких — постать відомого українського діяча Степана Бандери — людини, котра зробила величезний внесок у національно-визвольний рух. Але це питання — історії й України».
Президент України і собі процитував слова Юзефа Пілсудського: «Нема незалежної Польщі без незалежної України, як незалежної України без незалежної Польщі».
15 грудня Кшиштоф Лапінський, речник президента РП, стверджував, що «президенти мали нагоду обговорити віч-на-віч багато складних питань, про які не згадувалося під час спільної прес-конференції» і що «візит до Києва дещо заспокоїв напруженість у двосторонніх польсько-українських відносинах і розблокував канали комунікації». «Поки що складно визначати часові рамки покращення польсько-українських відносин», — однак додав він.

Резонанс
А от журналіст Володимир Шередега зауважив: «Президент України плутає своїх національних героїв і промову з героями та промовою президента сусідньої країни. Для повного розуміння абсурдності і ницості не завадить уточнити, що такі слова п. Порошенка у двосторонніх історичних відносинах наших країн є приблизно аналогічними тому, якби польський президент у відповідь заявив би, що український і польський народи об’єднують Бандера та Шухевич».
А Андрій Іллєнко, народний депутат України, відреагував реплікою: «Пілсудський — герой і для українців? Під керівництвом Пілсудського війною була знищена ЗУНР. Пілсудський уклав із більшовицькою Москвою сепаратний договір, який поділив Україну. Це було прямою зрадою союзника — УНР, армія якої допомогла Пілсудському захистити Польщу від більшовизму. Пілсудський здійснив у Польщі державний переворот, встановив жорсткий авторитарний режим, який системно обмежував національні права українців. Це називалося «пацифікація».
«Ми не вказуємо полякам те, як вони мають жити в себе вдома, відповідно, ми не маємо слухати щось про те, що ми якось неправильно діємо у своєму домі. На цьому варто поставити крапку і сказати, що ми розберемося самі зі своїми справами. Україна не повинна міняти одне ярмо на інше, вона не повинна бути чиєюсь колонією і «молодшим братом», — резюмував він.
Своєю чергою, Микола Княжицький, ще один депутат українського парламенту, констатував: «Після останнього Майдану ми позбулися «старшого брата» в особі Росії, стали незалежною країною. Дехто в Польщі цього не помітив. Не очікували, що раптом у нас може бути свій погляд на історію, державотворення, партнерство. Раніше цей погляд завжди був у фарватері Росії. З’явився свій — багато хто виявився до цього неготовим».
А Міхал Бронятовський, шеф-редактор варшавського видання Politico Europe, порадив: «На жаль, сьогодні зовнішня політика Польщі дуже залежить від внутрішньої. Не треба надто прислухатися до того, що кажуть політики. Всі ці жести Ващиковського чи Качинського, коли той каже, що поки Україна не відмовиться від Бандери, доти не увійде до Європейського Союзі, — це скандал, а з іншого боку — просто дурість. Я утримався б зараз від коментарів, поки не змінять міністра закордонних справ десь через місяць».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online