Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 26, 2021

Американці несподівано висадилися у Києві

Автор:

|

Серпень 24, 2017

|

Рубрика:

Американці несподівано висадилися у Києві

Джеймс Меттіс

Чимало експертів схилялося до думки, що без втручання США мирне вирішення військового конфлікту на Донбасі неможливе. І нарешті Америка втрутилася. Курт Волкер, спеціальний представник президента Сполучених Штатів по Україні, 21 серпня зустрівся в Мінську (Білорусь) із Владиславом Сурковим, помічником президента Російської Федерації (РФ), щоб обговорити російсько-українські відносини.
Зустріч тривала три години і проходила в режимі, закритому для засобів масової інформації. Американський представник результати перемовин не коментував. Однак його російський візаві все ж сказав кілька слів. Він висловив задоволення від цієї зустрічі. За словами помічника Путіна, вона була корисною та конструктивною.
«Ми погодилися, що поточна ситуація на південному сході України не може влаштовувати ні конфліктуючі сторони, ні зовнішні сили, що сприяють врегулюванню. Дискусія велася в тоні взаємної поваги та зацікавленості, чесно, серйозно, без ілюзій та упередженості. Прийнятність мінських угод під сумнів не ставилася: обидві сторони запропонували свіжі ідеї та новаторські підходи щодо їхньої реалізації, — заявив п. Сурков. — Домовилися про продовження спільної роботи. Визначили теми для наступної зустрічі. Погодилися з тим, що мирний процес і на політичному треку, й у сфері безпеки може і має йти швидше».
В Україні цю зустріч прокоментував Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій. «Рішення щодо Донбасу загалом уже прийнято: росіяни звідти підуть. Єдине, що зараз обговорюється, як вони підуть, на яких умовах тощо», — зазначив він.
На думку чиновника, збагнути, те, що відбувалося на зустрічі, можна буде, коли п. Волкер прилетить до Києва. «Спочатку він прилетів в Україну, був на лінії розмежування, потім об’їхав усіх наших союзників, потім поїхав розповідати, що мають робити росіяни. Гадаю, що все буде добре», — додав він.
Відтак, негайно були призначені телефонні перемовини лідерів «Нормандської четвірки». Їх анонсував на 22 серпня Павло Клімкін, міністр закордонних справ України. «Сенс цієї телефонної розмови — в обговоренні питань безпеки та звільнення заручників, — повідомив він. — Щодо персональної зустрічі, то це питання ще обговорюється. Ми прийдемо до цього тільки тоді, коли бачитимемо, яким чином просуватися далі».
Президент Порошенко на перемовинах підтримав цілодобову присутність на лінії фронту Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), а також закликав негайно звільнити всіх українських заручників, котрих незаконно утримують у полоні. «Лідери країн «Нормандської четвірки» висловили рішучу підтримку оголошення з 23 серпня припинення вогню з нагоди початку навчального року», — йдеться у спільній заяві учасників перемовин. Глави держав також висловили надію на те, що перемир’я приведе до стійкого поліпшення ситуації з безпекою на благо школярів і всього цивільного населення Донбасу.
Після мінських перемовин п. Волкер відвідав Литву. Там він підтвердив, що метою США є відновлення територіальної цілісності України й її суверенітет. Виступаючи у Вільнюському університеті, американський чиновник нагадав, що такі цілі визначив Рекс Тіллерсон, держсекретар США, коли відвідував Київ 9 липня ц. р.
Крім цього, Сполучені Штати мають на меті допомогти встановити безпеку для всіх громадян України, незалежно від їхньої національної або релігійної приналежності. Курт Волкер звернув увагу на те, що «на Європейському континенті, на відстані менш ніж 1,5 години польоту на літаку, зараз вирує гаряча війна, і про це не можна забувати». Щоб зупинити її, він закликав насамперед досягти тривалого та міцного режиму припинення вогню.
Наступним був його візит в Україну. В Києві чиновник приєднався до Джеймса Меттіса, міністра оборони США. Глава Пентаґону зі свого боку підтвердив прихильність Вашинґтона до стратегічного партнерства з Україною. «У мене заплановані зустрічі з Президентом і міністром оборони України, я хочу підкреслити нашу підтримку українському суверенітету та територіальній цілісності, — зазначив він напередодні Дня незалежності нашої держави. — А також відзначити зусилля США з підготовки, оснащення та надання консультативної підтримки Збройним силам України».
Високий гість нагадав, що пріоритет у розв’язанні українських проблем віддається дипломатичним методам, вказавши на Курта Волкера. «Я підтримую зусилля Рекса Тіллерсона, державного секретаря США, зі співпраці з нашими союзниками по НАТО і з Україною, і з чинення тиску на РФ, аби вона виконувала свої зобов’язання в рамках мінських угод», — наголосив він.
Американський міністр вказав, що має на увазі негайне припинення вогню, відведення важких озброєнь і забезпечення безперешкодного доступу спостерігачам ОБСЄ. Петро Порошенко, своєю чергою, назвав Джеймса Меттіса великим приятелем України. Останній узяв участь у військовому параді на Хрещатику.
Порядок у Києві 24 серпня забезпечують 4,5 тис. правоохоронців, а по всій державі — 15 тис. Про це повідомив В’ячеслав Кириленко, віце-прем’єр України. Крім цього, з шостої ранку 22 серпня і до закінчення параду 24 серпня була перекрита вулиця Хрещатик у Києві.
У військовому параді, крім українських вояків, узяли участь парадні розрахунки взводного розміру Великої Британії, Грузії, Канади, США, Литви, Молдови, Латвії, Румунії, Естонії й Польщі, загалом 231 військовослужбовець. Також були присутні міністри оборони дев’яти країн та один іноземний заступник міністра оборони. «Чобіт НАТО топче землю України, американці окуповують Київ», — так могла б верещати кремлівська пропаганда. Але для українців це — як солодка музика.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply