Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

«А віз — і нині там…» Резолюцію континентального парламенту тлумачать в Україні специфічно

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

«А віз — і нині там…» Резолюцію континентального парламенту тлумачать в Україні специфічно

Упродовж усього минулого тижня точилися суперечки щодо «останнього європейського попередження» президентові Януковичу з приводу ув’язнених ним лідерів опозиції.

Звільнити — негайно

24 травня Європарламент (ЄП) проголосував за чергову резолюцію щодо України, у якій зажадав від її влади негайно, беззастережно, ще до початку виборчої кампанії, звільнити політичних в’язнів, у тому числі лідерів опозиції Юлію Тимошенко та Юрія Луценка. Якщо ж вони не братимуть участі у виборах, тому що все ще перебуватимуть за ґратами, то Європейський Союз (ЄС) може визнати ці вибори недійсними.

Євродепутати ще й указали шлях до вирішення цієї проблеми, через яку відкладено Угоду про асоціацію й зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС: «Розрізнити політичну та карну відповідальність і внести відповідні зміни до Кримінального кодексу».

А Павло Коваль, голова комітету ЄП із питань співпраці України з Європейським Союзом, прокоментував цей документ так: «Якщо резолюції не буде виконано, то відносини Україна—ЄС можуть іще погіршитися». Відтак нагадав, що ЄП уже закликає застосувати санкції щодо осіб, причетних до справ екс-прем’єра України. У тому числі, заморозити їхні рахунки в банках країн — членів ЄС і заборонити в’їзд до них.

Своєю чергою, Ганнесс Свобода, керівник фракції соціалістів і демократів ЄП, наголосив, що його нова резолюція — це останній шанс для України відреаґувати на заклики Євросоюзу.

Однак Віола фон Крамон, депутат німецького парламенту від Партії зелених, яка в складі делеґації з ЄС відвідала п. Тимошенко в лікарні, дійшла невтішного висновку: «Віктор Янукович лавірує, але, на жаль, нічого не зрозумів. Він уважає, що в нього є тільки одна проблема на ім’я Юлія Тимо­шенко. Але в ув’язненні перебувають понад 20 колишніх членів уряду. Пан Янукович і його Партія реґіонів (ПР) систематично намагаються виключити опозицію з процесу виборів у жовтні».

Президент України фактично підтвердив ці закиди у свій бік, заявивши в інтерв’ю, опублікованому київською газетою «Сьогодні» 24 травня, що закон нібито не дозволяє йому навіть відправити Юлію Тимошенко за кордон лікуватися. Зауважимо, що тижневик «Міст» уже розповідав читачам цілком протилежне — про відсутність таких заборон в українському законодавстві. Але прикметно те, що, станом на 30 травня, Віктор Янукович і словом не обмовився про чергову резолюцію. Від неї, як від надокучливої мухи, відмахуються і його соратники.

Прем’єр удає невинного

Приміром, Микола Азаров запевнив у інтерв’ю польському радіо, що завдяки доступу до справи п. Тимошенко європолітики матимуть змогу переконатися в правомірності її засудження. І що процесу проти неї не затіяли би, якби для цього не було достатньо підстав. А фраза п. Азарова: «Касаційний процес дозволить ці документи побачити, хай на власні очі переконаються, що обвинувачення — обґрунтовані» — підштовхує до висновку, що влада не має жодного наміру реаґувати на резолюцію ЄП. Прем’єр-міністр переконаний також, що не буде й будь-яких протестів під час Євро-2012, бо більшість громадян України нібито вважає засудження п. Тимошенко правомірним.

Що ж до ймовірного бойкотування європейськими політиками матчів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в Україні, то це — їхня, за словами п. Азарова, особиста справа. Але він додає: «Ми — господарі турніру. І, як кожному господареві, нам було би приємно, якби приїхали гарні гості, із добрим серцем, подивилися футбол, поспілкувалися». Відтак голова уряду все-таки визнає бойкот Євро-2012 небажаним для вітчизняної влади.

Однак Олег Надоша, депутат із парламентської фракції ПР, по суті, назвав заяви президента Януковича та прем’єра Азарова недолугими, зауваживши днями: «Влада України програла піар-кампанію на Заході. І виграли її політичні сили, які підтримують п. Тимо­шенко. Це завдяки, я так розумію, безпосередньо зусиллям її заступника п. Немирі й інших керівників, які займаються якраз піар-кампанією цього на Заході. Влада вчасно не відреаґувала на це, і маємо результат. Сьогодні вся Європа сприймає Юлію Тимошенко як ікону, вважаючи, що на неї чиниться політичний тиск».

Натомість перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський дав привід для припущення, що влада в Україні є неодностайною щодо неґативної резолюції ЄП, заявивши 24 травня, що вона нібито готова змінити Кримінальний кодекс. Він запевняв: «У нас присутнє бажання вирішити це питання, тобто ми в будь-якому разі шукатимемо шляхів до цього».

Але, своєю чергою, Олександр Єфремов, лідер парламентської фракції ПР, категорично стверджує, що президент Янукович нібито «не може виконати резолюції ЄП у частині звільнення політичних в’язнів». Ще й запевняє, що «українські представники просили юридичний комітет Ради Європи дати чітке визначення поняття «політичний в’язень», однак це спровокувало розгубленість: «юристи сказали: Аби відповісти на це запитання, нам потрібно працювати в цьому напрямку рік».

Та лукавство цих спроб зачепитися за формальності вже засвідчив сам Віктор Янукович, коли визнав, що Леді Ю засуджено за ще радянським Кримінально-процесуальним кодексом, який він уважає анахронізмом. Попри це підконтрольна президентові Верховна Рада (ВРУ) відмовилася внести зміни до статті, за якою ув’язнено Юлію Тимошенко, тому перебування лідера опозиції за ґратами — цілком на сумлінні влади.

«Сама себе висікла»?

Володимир Олійник, ще один депутат із парламентської фракції ПР, також удається до пошуку тих зачіпок, які нібито дозволять владі уникнути виконання резолюції ЄП: «З одного боку, вимагається негайне звільнення п. Тимошенко, з іншого — згадується розгляд її справи в касаційній інстанції. Це є прямим тиском на суд у розгляді конкретної справи. Європейці не наведуть жодного подібного прикладу з власного судочинства. Цю резолюцію треба виконувати суто в руслі вітчизняного законодавства, а не політичних рішень. Інакше ми зруйнуємо весь правовий порядок».

А колезі п. Олійника з парламентської фракції Володимирові Макеєнку після тієї неґативної для української влади резолюції ЄП ще й вистачає нахабства напрошуватися до… ЄС. Він заявляє: «Ми мільйон разів стукали в європейські двері, але й рік, і п’ять, і десять років тому вони зачиняли їх перед нами. Прийміть нас, і ми моментально адаптуємо законодавство під ваші норми й житимемо за вашими правилами! Але вони не хочуть допомогти нам. Якщо вони не хочуть бачити нас членами ЄС, то завтра знайдуть якісь нові причини».

Володимир Зубанов, інший депутат із фракції ПР, чомусь упевнений, що підстав для санкцій проти української влади немає. І вважає, як це не парадоксально, що «Європа, ніби та комендантська вдова, сама себе висікла». Із його ж заяви можна отримати уявлення про подальші плани влади стосовно Юлії Тимошенко: «Якщо ж їх (депутатів ЄП) не влаштовує рішення наших судів, то є право звернення підсудної до Європейського суду з прав людини. Побачимо, що скаже Євросуд, якщо наш суд в останніх справах визнає її винною».

Як бачимо, після кожного рішення Європейського суду з прав людини на користь п. Тимошенко в Україні їй оголошуватимуть наступний вирок. 30 травня неназване київською газетою «Комерсант-Україна» джерело в Генеральній прокуратурі повідомило, що ця установа вже готова висунути Леді Ю обвинувачення в організації вбивства депутата ВРУ II скликання Євгена Щербаня, але не можуть цього зробити «з технічних причин», «оскільки вона офіційно хвора». «Як тільки вона видужає, обвинувачення буде пред’явлено. Ми очікуємо, що це відбудеться наприкінці червня-початку липня», — сподівається п. Зубанов.

Погрози не вплинуть!

Отже, народний депутат Тарас Чорновіл упевнений, що погрози Заходу не матимуть впливу на рішення Віктора Януковича щодо екс-прем’єра. А політолог Сергій Таран, голова Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» і директор Міжнародного інституту демократій, прогнозує: «Розгляд справи п. Тимошенко затягнеться до виборів. Гадаю, влада не хоче відпускати п. Тимо­шенко на передвиборну кампанію. Тому до цього часу буде шукати якийсь вихід із ситуації, щоби випустити лідера опозиції тільки після виборів».

Політолог ще й наголосив, що це — лише попередній сценарій, за яким буде діяти влада. На думку п. Тарана, ситуація може ускладнитися тим, що екс-прем’єра не захочуть відпустити й на президентські вибори, «і це буде ще гірше». «Не варто шукати чорну кішку в темній кімнаті, якщо її там немає», — додав він, зазначивши, що влада просто не знає, що робити з п. Тимошенко, і тому тягне час із судовим розглядом її карних справ.

Тим більше, що один із неофіційних радників Віктора Януковича — Кость Бондаренко — запевняє, і швидше за все — президента, що, мовляв, «євродепутати не запровадять санкцій, оскільки не хочуть, щоб Україна дрейфувала в напрямку до Росії». Не встиг він це сказати, як президент Польщі Броніслав Коморовський теж заявив, що слід притримуватися прагматичної лінії в політиці щодо української влади й намагатись наблизити Україну до ЄС, а не відштовхнути її у бік Росії. Тож закликав не бойкотувати матчі Євро-2012 в Україні через справу Юлії Тимошенко.

Утім, уже й так чи не більшість європолітиків вирішила натиснути на президента Януковича іншими засобами, а не бойкотуванням континентального чемпіонату з футболу — аби не затьмарити цього свята як для рядових українців, так і для їхніх гостей-уболівальників.

А представництво ЄС в Україні ще й репрезентуватиме два нових проекти, фінансованих Євросоюзом: «Залучення прямих іноземних інвестицій у Севастополь» (його бюджет — 1,9 млн EUR) і «Диверсифікація та підтримка туристичного сектора Криму». «ЄС уважає, що Україна — це частина Європи, сусід і довготерміновий партнер. І Жозе Мануель Пінту Тейшейра, екс-посол ЄС в Україні, укотре запевнив: «Якщо Україна робитиме кроки до євроінтеґрації з ЄС, то вона стане його частиною. Ми розуміємо, що це — саме те, чого прагне більшість українського населення». Скидається на те, що окрім «батога» — вкрай критичної щодо України резолюції ЄП — ЄС вирішив помахати перед Києвом ще й «пряником»: демонстрацією того, що той може втратити в разі невиконання висунутих вимог.

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply