Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 19, 2022

«5-та колона» РФ повертається до влади в Україні?

Автор:

|

Грудень 04, 2021

|

Рубрика:

«5-та колона» РФ повертається до влади в Україні?
Ростислав Шурма

Президент України призначив заступником голови свого офісу політика з одіозною репутацією.

Нетиповий львів’янин
Офіс президента України (ОПУ) повідомив минулого тижня, що глава держави підписав указ № 592/2021 про призначення Ростислава Шурми заступником керівника ОПУ. І що той «відповідатиме за економічний блок діяльності».
Патріотів це насторожило — в біографії п. Шурми є забагато антиукраїнського. Хоч він і народився 1983 року у Львові, проте був депутатом Донецької обласної ради від очолюваної горезвісним Віктором Януковичем Партії реґіонів (ПР) тоді, коли вона сприяла окупації Донбасу російськими військами та проголошенню там колаборантських псевдореспублік.
А коли її уламки проголосили себе «Опозиційним блоком», очолив його Запорізьку реґіональну організацію. Також навчався в Московському інноваційному центрі «Сколково». Був також помічником депутата парламенту від ПР, керівника її передвиборчого штабу та заступника голови — свого батька Ігоря Шурми. Раніше останній очолював Львівську обласну організацію партії СДПУ(о), чий лідер Віктор Медведчук — кум президента Російської Федерації (РФ) і лідер її «п’ятої колони» в Україні.
Ігор Шурма не голосував у парламенті за визнання РФ аґресором, а проголошені її колаборантами Донецьку та Луганську «республіки» — терористичними організаціями. І відмовився вшанувати вставанням у парламенті жертви Голодоморів. Його син проросійськість настільки зухвало не засвідчував. «Лише» звинуватив українську владу в нібито «зовнішньому управлінні» нею з-за Заходу.

Переметнувся до переможців
А після «політичної смерті» партії «Опозиційний блок», яка не потрапила 2019 року до Верховної Ради (ВРУ), переметнувся до переможців парламентських виборів. У коментарях із цього приводу в соціальних мережах зауважили: «Пошкреби зеленого — маєш біло-синього». «Зеленими» називають в Україні насамперед Зе-команду. «Біло-синіми» — ПР за кольорами її прапорів.
А її представником був не лише п. Шурма, а й Андрій Єрмак, керівник ОПУ. Упродовж трьох скликань ВРУ він працював у ньому помічником Ельбруса Тадеєва, депутата від ПР. Тож не дивно, що торік Ростислав Шурма був призначений членом наглядової ради державного концерну «Укроборонпром».
Це виявилося для нього «кар’єрним трампліном». Ще більшим здатна стати посада заступника голови ОПУ з питань розвитку економіки — її займав Олексій Гончарук перед тим, як очолити український уряд. Юлія Свириденко теж із цієї посади перебралася в крісло першої віцепрем’єрки та міністерки економіки.

«Потужна людина»
26 листопада п. Зеленський пояснив: «Дуже складно знайти професійних людей. От на сьогодні ми знайшли п. Шурму як зама по економіці — дуже потужна людина». За даними телеоглядача Євгена Полуєва, в ОПУ ухвалили рішення призначити Шурму як людину без бюрократичного минулого та політичних «скелетів у шафі», яка має досвід управління в реальному секторі економіки, західну освіту та розмовляє однією мовою з іноземними інвесторами». Адже, зокрема, у 2012-2019 рр. він працював генеральним директором акціонерного товариства «Запоріжсталь» — єдиного металургійного підприємства в Україні, яке зберегло обсяги виробництва в період кризи 2014-2015 рр.
Після того, як у Запорізькій реґіональній організації «Опоблоку» задовольнили торік заяву Ростислава Шурми про складення ним повноважень її керівника, політичні оглядачі пророкували йому призначення віцепрем’єром із економічного розвитку. За даними п. Полуєва, хоча домовитися про перехід Шурми до виконавчої влади не вдалося, в ОПУ не відмовилися від ідеї посадити молодого управлінця на свою лаву запасних, аби мати можливість конвертувати його досвід у нові ініціативи.
А в квітні ц. р. перспективний чиновник брав участь у зустрічі президента Зеленського з Лакшмі Мітталом, головою ради директорів компанії Arcelor Mittal. «Очевидно, що його вже на той момент розглядали як частину команди Банкової (вулиці в Києві, на якій розташований ОПУ. — Ред.)», — констатував експерт.
Оглядач дійшов такого висновку: «На новій посаді його сферою відповідальності, мабуть, буде розширення контактів із іноземними інвесторами та фактичне перезавантаження проєкту з «інвестиційними нянями». Крім цього, у його завдання входитиме контроль за виконанням програми деолігархізації».

«Знає багато»
Такій перспективі не зраділи в громадській організації «Центр протидії корупції», де зауважили: «Шурма захоплюється Китаєм. Мовляв, треба брати приклад із китайців. Угу, особливо з дотриманням прав людини. Підсумовуючи: ПР, «Опоблок», Ахметов, Вілкул, Китай, «Сколково». Що може корисного дати державі людина з таким бекґраундом? Про яку деолігархізацію йдеться, якщо Шурма 13 років пропрацював на Ахметова? Запитання риторичні».
Але, за даними п. Полуєва, «розставання Шурми з Ахметовим (співвласником «Запоріжсталі». — Ред.) було непростим, при цьому новоявлений чиновник ОПУ знає те, «як усе влаштовано зсередини», й може допомогти Банковій знайти потрібні болючі точки в її теперішнього ключового опонента». Сергій Лещенко, ексдепутат ВРУ, погодився: «Йдеться про переманювання людини, яка знає багато про внутрішню кухню олігарха. І тому Ахметов страшенно злий через це призначення».
На запитання «Чи зможе новий заступник голови ОПУ повторити шлях своїх попередників і перейти до структур виконавчої влади?» п. Полуєв відповів: «Саме за таких умов кадрового карт-бланшу Шурма й погодився на перехід до ОПУ. Тому зі звільненням досить вагомого крісла в уряді немає сумнівів, що Шурма буде серед перших, щоб його зайняти».
Оглядачка Катерина Ейхман також дійшла висновку, що він «повертається у велику гру з прицілом на прем’єрство». І пояснила: «Після звільнення зі «Запоріжсталі» Ростислав Шурма на два роки зник із недійного простору, принаймні, запорізького. Вочевидь, шукав нового патрона замість Ахметова. І ним, вочевидь, став Андрій Єрмак. Не виключено, що колишній ахметівець невдовзі замінить теперішнього на посаді прем’єра».

«Лише техасці»
Оглядач Олексій Братущак пояснив розрив п. Шурми з п. Ахметовим образою першого з них на другого. І пояснив: «Після Революції гідності його кандидатуру розглядали як лідера ахметівського «Опоблоку». Але 2019-го в «Опоблоці» на чолі списку поставили Мураєва». «Шурма — антизахідник. Але у Зеленського щодо Шурми і подібних персонажів кажуть, що вони — не антизахідники, а самостійники. Це ті, хто вважають, що «Техас мають грабувати лише техасці». Ось таких «самостійників» нині збирають на Банковій», — зауважив він.
До слова, сини відомих москвофілів іноді й справді не поділяють політичних поглядів своїх батьків. Приміром, Юрій Вітренко, керівник національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», не дав жодного приводу бути зарахованим до однодумців його матері — лідерки проросійської Прогресивної соціалістичної партії України Наталії Вітренко. А депутат ВРУ Олексій Гончаренко, за його словами, припинив активне спілкування зі своїм батьком — ексмером Одеси Олексієм Костусєвим, якого інформаційна аґенція УНІАН 2011 назвала року одним із «найодіозніших українофобів часів Незалежності».
Як повідомляв «Міст», Ігор Шурма намагався відправити у відставку з посади виконувачки обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляну Супрун.

Ігор Голод

Коментар експерта
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Ростислав Шурма вже давно не працює на Ахметова і навіть у поганих взаєминах із ним. Про Шурму як одного з найталановитіших молодих менеджерів, ще коли він працював директором «Запоріжсталі», я почув років п’ять тому. Він уже давно має репутацію обдарованого управлінця. Його запросили до співпраці, можливо, з двох причин. По-перше, існує ризик енергетичної кризи і владі потрібен сильний антикризовий менеджер, який страхував би уряд від кризових ситуацій. По-друге, це людина, яка добре знає, як працює бізнесова імперія Ахметова, і яка може їй протистояти, бо війна Ахметова зі Зеленським уже почалася. Тому потрібні кадри, які добре знають, як можна протистояти Ахметову. Ігоря та Ростислава Шурму я не ототожнював би. Молодший, наскільки я знаю, взагалі аполітичний. Давно проявив себе людиною, яка займається економікою, господарством, а не грається в політику.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply