Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 19, 2021

47 країн запровадять додаткові санкції проти РФ

Автор:

|

Серпень 27, 2021

|

Рубрика:

47 країн запровадять додаткові санкції проти РФ
Кримська платформа

Володимир Зеленський вважає, що розпочав зворотний відлік звільнення анексованого півострова.

Рестарт суб’єктності
47 делегацій взяли 23 серпня в Києві участь в установчому саміті консультативно-комунікаційної «Кримської платформи» повернення анексованого Російською Федерацією (РФ) півострова Україні. Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, зауважив: «Коли Україна вперше почала говорити про «Кримську платформу» з партнерами, то країни спершу не хотіли навіть нічого слухати про саму ідею саміту. Але «Кримська платформа» перевищила усі попередні міжнародні заходи України за кількістю представлених на її саміті делегацій високого рівня. Це рестарт міжнародної суб’єктності України».
Зокрема, делегації учасників саміту очолили президенти України, Естонії, Латвії, Литви, Молдови, Польщі, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії й Європейської ради (ЄР), віце-президент Європейської комісії (ЄК), прем’єри Грузії, Румунії, Хорватії та Швеції, спікери парламентів Чехії та Швейцарії, міністри закордонних справ Австрії, Бельгії, Болгарії, Данії, Ірландії, Іспанії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Північної Македонії, Туреччини, Франції та Чорногорії, міністр оборони Португалії, міністр енергетики США, міністр Великої Британії з питань Європейського сусідства й Америки, генеральний секретар Ради Європи, заступник генерального секретаря НАТО, а також посли Австралії, Бельгії, Греції, Данії, Ісландії, Канади, Кіпру, Мальти, Нової Зеландії й Японії.
«Незалежно від того, на якому рівні представлена країна, принципово важливо, що країна є і бере на себе певні зобов’язання. Немає жодної різниці між вагою зобов’язання, взятого на саміті, президентом чи міністром закордонних справ. Адже вони всі є главами делегацій держав. Усі вони рівнозначні з точки зору подальшої роботи «Кримської платформи», — запевнив п. Кулеба.
Еміне Джапарова, заступниця міністра закордонних справ України, розповіла: «Були країни, які відмовили. Причини деяких відмов були об’єктивними, зокрема, вибори (приміром, у Канаді. — Авт.)».
А Олексій Данилов, секретар Ради з національної безпеки й оборони (РНБО) України, наголосив: «Повна підтримка саміту всіма членами Північноатлантичного альянсу — потужний сигнал для світу у питаннях консолідації зусиль для деокупації».
А про тих, хто не були представлені на саміті «Кримської платформи», президент України розповів напередодні в телеінтерв’ю: «Багато лідерів дуже бояться. Бояться Росії. Це серйозний ризик для всіх країн, які приїдуть в силу ускладнення відносин із РФ через створення «Кримської платформи». Росія справді дуже важко реагує і сприймає «Кримську платформу». Але він упевнений: «Треба бити у дзвони. Для цього потрібно, щоб була дзвіниця. Вважаю, що до цього моменту, до «Кримської платформи», не було того дзвону».

Потрібна підтримка
На початку саміту Володимир Зеленський наголосив: «Окупація Автономної Республіки Крим (АРК) ставить під сумнів ефективність всієї міжнародної системи безпеки. Без відновлення довіри до неї жодна держава не може бути впевнена, що не стане наступною жертвою окупації території».
Відтак, навів її результати: «На сьогодні сумними реаліями в тимчасово окупованій АРК є політичні переслідування, насильницькі зникнення, незаконне утримування понад ста політичних в’язнів, тортури, придушення свободи, засобів масової інформації, віросповідання, експропріація власності, примусові демографічні зміни, незаконний призов українських громадян до російської армії на тимчасово окупованому півострові, пропаганда війни серед дітей у школах».
Тож український лідер закликав: «Ми більше не повинні втрачати жодного дня. Україна починає писати нову главу в історії українського Криму. Це глава про деокупацію. «Кримська платформа» має стати центром прийняття і вироблення ключових міжнародних рішень щодо АРК. Від сьогодні ми фактично розпочинаємо зворотній відлік часу до звільнення нашої землі, українського півострова».
Водночас він визнав: «Усвідомлюємо, що наодинці Україна ніколи не зможе повернути АРК. Нам потрібна дієва підтримка на міжнародному рівні й підтримка на новому рівні питання деокупації українського півострова. Синергія наших зусиль має змусити РФ сісти за стіл перемовин про повернення нашого півострова».
Шарль Мішель, голова ЄР, погодився, що основне завдання учасників «Кримської платформи» полягає у тому, аби не дозволити легітимізувати незаконні дії Москви. А Александр Шелленберґ, міністр закордонних справ Австрії, — що «окупація Криму несе загрозу не лише для України, а й для всієї Європи, бо Росія керується не міжнародним правом, а законами джунглів».
Дженніфер Гренголм, представниця президента США на саміті, стверджувала: «Ми хочемо поставити РФ на місце і хочемо добитися припинення її втручання на сході України й анексії АРК. Ми абсолютно віддано працюємо в напрямку допомоги щодо вирішення цих конфліктів. Вважаємо, що «Кримська платформа» справді донесе до всіх думку, що АРК — це Україна, і що РФ треба притягнути до відповідальності за її аґресію».
Своєю чергою, Венді Мортон, представниця Великої Британії, запевнила: «Кримська платформа» стане важливим інструментом, який дозволить притягнути РФ до відповідальності. Ми абсолютно готові забезпечити всіма зусиллями успішність робити «Кримської платформи». А Валдіс Домбровскіс, віце-президент ЄК, заявив: «Кримська платформа» — це «тестовий майданчик для міжнародної спільноти, яка працює проти нечуваного порушення міжнародного права РФ».

«Виведемо Росію»
У заключному виступі на саміті президент Зеленський наголосив, що у схваленій усіма учасниками саміту декларації вперше визнав Росію окупантом на міжнародному рівні. І що декларація чітко фіксує невизнання незаконної анексії АРК й зобов’язання розглянути запровадження подальших політичних, дипломатичних та обмежувальних заходів щодо РФ. І що в кожній країні-учасниці саміту визначать відповідального посадовця для подальшої співпраці з новоствореним офісом «Кримської платформи».
Керівник зовнішньополітичного відомства України пояснив: «Сенс «Кримської платформи» в тому, що, використовуючи цей механізм, будуть ухвалювати рішення, необхідні для збільшення тиску на РФ як на державу-аґресора і кінцевої деокупації півострова. Щороку Генеральна Асамблея ООН ухвалює резолюцію, присвячену Криму. Тобто ми знайдемо формати взаємодії, формати синергії і з Організацією Об’єднаних Націй, і з НАТО, і з Радою Європи, і з Організації з безпеки та співпраці в Європі».
«РФ оголосила «Кримську платформу» загрозою її територіальній цілісності й безпеці. Робила все впродовж останнього року, щоб «Кримська платформа» не відбулася. Вони бачать у цій ініціативі реальну загрозу своєму пануванню в АРК. І їх бентежить не лише сам факт проведення саміту в Києві, який повертає дуже сильно і помітно Крим на міжнародний порядок денний, але й подальша робота «Кримської платформи». Бо вони бояться саме якихось системних, послідовних дій. Їхня стратегія — в тому, щоб про АРК усі забули і сприйняли їхню окупацію як доконаний факт. «Кримська платформа» цю стратегію нівелює», — нагадав він.
А Пітер Дікінсон, науковий співробітник аналітичного центру Atlantic Council, підтвердив: «Зусилля України повернути кримський злочин Путіна в центр міжнародної уваги спричинили у Москві серйозні занепокоєння. РФ давно наполягає на тому, що питання про статус Криму закрите. А для міжнародного співтовариства спроба Росії анексувати АРК є небезпечним прецедентом, який завдає удару по суті заснованого на правилах міжнародного порядку, встановленого в десятиліття після Другої світової війни».
Відтак, п. Кулеба запевнив: «Ми виведемо Росію з Криму. Є два вибори завжди в політиці — або сидиш і нічого не робиш, чекаєш, «поки півень свисне», або усіляко допомагаєш «півню свиснути». Це стратегія, перевірена історією. Час від часу в історії одні країни захоплювали територію інших держав. Але коли маєш системну роботу ключових гравців, спрямовану на одну конкретну мету — звільнити окуповану територію, то, зрештою, це дасть свій результат».
Як повідомляв «Міст», 180 експертів із 33 країн об’єдналися для сприяння деокупації АРК.

Ігор Голод

До слова
Вікторія Сюмар, народна депутатка України, оприлюднила кошторис на організацію і проведення саміту в концертно-виставковому центрі «Парковий». Згідно з кошторисом, на організацію і проведення установчого саміту «Кримської платформи» витратили майже 6 796 377 грн. На розробку сценарію заходу витратили 25 тис. грн, розробку візуалізації — 40 тис., розробку проєкту декорування — 312,6 тис., створення графічних зображень на стіни — 40 тис., створення інтерактивних цифрових фотозон — 615 тис., інтерактивний портал «Листи в Крим» — майже 454 тис., на мультимедійну галерею «Символи Криму» — майже 951 тис., галерею «Зоряний пил» — 386 тис., на організацію VR-зони — 54 тис., а на мультимедійний куб «Наше серце з Кримом» — майже 850 тис. грн. На музичний анімаційний кліп «Крим» організатори витратили 450 тис., на ролик відкриття заходу — майже 290 тис., ролик на панель до мілітаризації — 256 тис., на ролики, присвячені культурній спадщині, — 350 тис., на 30 роликів «Крим-минуле» — 896,5 тис., на десять роликів «Крим-сьогодення» — 237 тис., 20 роликів «Крим-майбутнє» — 412 тис., вісім роликів «Діти Криму» — 176,6 тис. Замовником зазначена Державна театрально-видовищна аґенція, а виконавцем всіх робіт — Ігор Малахов, який 2014 року приїхав до Києва з РФ. Він прямо пов’язаний із одіозним політтехнологом Сергієм Гайдаєм, якого фінансував Сергій Курченко, «гаманець» Януковича. Попереднім проєктом Малахова була проросійська «Партія Шарія», проти керівника якої застосувала санкції РНБО України.

About Author

Meest-Online