Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

21-й саміт Україна — ЄС: для когось — перший, для когось — останній

Автор:

|

Липень 10, 2019

|

Рубрика:

21-й саміт Україна — ЄС: для когось — перший, для когось — останній
Дональд Туск, Володимир Зеленський і Жан-Клод Юнкер. Київ, 8 липня 2019 р.

Він став першим для команди нового президента України Зеленського та останнім для теперішнього керівництва Європейського Союзу (ЄС), яке незабаром замінять за результатами виборів до Європарламенту. Глава української держави говорив про ситуацію на Донбасі, обмін полоненими та боротьбу з корупцією. Лідери ЄС, зокрема, голова Європейської ради Дональд Туск та керівник Європейської комісії (ЄК) Жан-Клод Юнкер запевняли, що підтримують Україну та назвали стосунки між Києвом і Брюсселем найкращими за всі часи.

Прогулянка лінією фронту
У своїй заяві Володимир Зеленський зазначив, що майбутнє ЄС неможливе без миру в Україні. «Ми хочемо зупинити цю війну і хочемо повернути мир в Україну. Але це можливо зробити єдиною «зброєю» — це дипломатія», — наголосив він. При цьому президент наголосив, що санкції проти Російської Федерації (РФ) — «останній цивілізований інструмент» для досягнення миру.
Володимир Зеленський багато й охоче говорив про ситуацію в Станиці Луганській. «Відчувалося, що він сприймає це як свій здобуток, який хоче розвинути і максимально вдало подати перед виборами до парламенту. Він вважає, що розведення військ в районі Станиці-Луганської є ознакою прогресу на шляху до «сталого припинення вогню» — зауважує «Бі-Бі-Сі-Україна».
Нагадаємо, що 30 червня ц. р. Спеціальна моніторингова місія Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) офіційно повідомила про завершення розведення сил обох сторін у Станиці Луганській і демонтаж укріплених позицій. Після цього президент України анонсував відбудову зруйнованого під час бойових дій мосту через Сіверський Донець, де діє єдиний на Луганщині пункт пропуску через лінію розмежування. Наразі він — пішохідний, що значно ускладнює пересування пенсіонерів і людей із маленькими дітьми, відбудова мосту дасть можливість перетворити його на автомобільний.
А за день до саміту в Києві п. Зеленський і п. Дональд Туск разом відвідали Станицю Луганську, пішки пройшли пів кілометра далі останньої (так званої нульової) позиції українських військ та оглянули зруйнований міст. З іншого боку не стріляли. Щоправда ватажки терористичної організації «Луганська народна республіка» заявили, що розцінять ремонт моста в Станиці Луганській як акт аґресії.
Крім цього, президент України розповів учасникам саміту в Києві, що в Мінську тривають перемовини про обмін полоненими. За його словами, проблема полягає в тому, що у сторін не збігаються списки на обмін. «Нам показують списки, де наших людей менше, ніж ми знаємо, що вони там перебувають у полоні», — сказав він.
Також п. Зеленський наголосив, що 5 вересня ц. р. в Україні розпочне свою роботу Вищий антикорупційний суд, який розміститься на проспекті Перемоги у Києві. «Це звучить дуже символічно, адже нас цікавить не боротьба з корупцією, а перемога над нею», — зазначив він. «Вірю, що зовсім скоро ми будемо просити у вас не гроші, а екстрадицію топ корупціонерів-утікачів», — звернувся президент України до керівництва ЄС.

Скандал за лаштунками
Однак на саміті був відсутній Павло Клімкін, наразі чинний міністр закордонних справ України, котрий відповідав за євроінтеграцію упродовж останніх п’яти років. Нагадаємо, що після нещодавнього скандалу з різкою відповіддю Міністерства закордонних справ (МЗС) України на ноту РФ щодо ймовірних умов звільнення 24 полонених українських моряків (Москва вимагала від Києва письмових гарантій участі України «у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства». — Ред.), яку п. Клімкін надіслав до Кремля без відома глави держави, міністр заявив, що «йде в політичну відпустку». Хоча де-факто й продовжує очолювати МЗС, оскільки за його звільнення ще має проголосувати Верховна Рада України (ВРУ).
На жаль, саміт Україна-ЄС спричинив і новий скандал, оскільки на цей захід не пустили Іванну Климпуш-Цинцадзе, профільну віцепрем’єрку з питань європейської й євроатлантичної інтеграції, оскільки її прізвища не виявилося в списках української делегації. «Вона прочекала 40 хвилин… Безпосередній організатор заходу — це Офіс президента (ОПУ), але списки від уряду подавав прем’єр-міністр Гройсман», — розповіла помічниця віцепрем’єрки. Сама п. Климпуш-Цинцадзе написала на своїй сторінці в Facebook, що нібито саме Володимир Гройсман «провів неофіційні комунікації» та виключив її зі списку делегації. Вона назвала це «саботажем». Політик переконана, що команда нового президента не розібралася в ситуації й «повелася на інтриги».
Прем’єр-міністр у відповідь звинуватив колишнього президента Петра Порошенка (п. Климпуш-Цинцадзе йде на позачергові вибори до ВРУ під 10-м номером у списку партії Порошенка «Європейська солідарність». — Ред.) у бажанні створити політичний скандал. В ефірі телеканалу ICTV він заявив, що міг би втрутитися в ситуацію і посприяти її вирішенню, якби п. Климпуш-Цинцадзе завчасу звернулася до нього, але вона «свідомо цього не зробила і влаштувала скандал». «Більше того, як тільки вона влаштовує цей скандал, поруч випадково, підкреслюю, випадково знаходяться дві відеокамери «5 каналу» і «Прямого» (обидва пов’язують з Петром Порошенком. — Ред.). Це наводить мене тільки на одну думку — що було бажання не взяти участь у роботі саміту, а влаштувати скандал. Можу сказати одне: автора цього скандалу знаю — це Петро Олексійович Порошенко, на превеликий жаль», — стверджує п. Гройсман. Він також заявив, що такі «підкилимні інтриги» від Порошенка постійно були спрямовані на його адресу. На момент підготовки цього матеріалу до друку сам п’ятий президент України ці звинувачення коментував.
Зате оригінально прокоментував скандал Андрій Богдан, глава ОПУ. «Кабінет Міністрів, запам’ятайте! ПреЗедент керує зовнішньополітичною діяльністю держави. Ст. 106 Конституції України», — написав він у Facebook.
На жаль, українські внутрішньополітичні розбірки справили на західних партнерів прикре враження. «Це скандально!» — так коротко оцінив ситуацію Алекс Кокчаров, головний аналітик із питань України в лондонській компанії оцінки ризиків IHS Markit.

«Кажуть, що новакам щастить»
Тим не менш саміт однозначно можна записати до активу Володимира Зеленського. «Мужність і рішучість українців викликають повагу та пошану. Під час Революції гідності на Майдані та у побудові сучасної демократичної держави, в українців є причини для радості. Україна завжди може розраховувати на мене!» — написав у Twitter п. Туск.
Наташа Бертод, речниця ЄК, процитувала п. Юнкера: «Перший саміт для Зеленського, і останній для мене. Це честь бути тут від початку відносин ЄС-України, і можу точно сказати, що ми досягли більше за останні п’ять років, ніж за попередні 20. Цим завдячуємо народові України. ЄС завжди буде вас підтримувати».
Сам п. Зеленський підсумував результати заходу так: «Починаючи із 1997 року — це вже 21-й саміт Україна — ЄС загалом, але перший — для мене особисто. Кажуть, що новакам щастить. Можливо, 22-й саміт нам і не знадобиться, бо Україна вже стане невід’ємною частиною Європи».

Андрій Калюжний

Довідка
Під час саміту в Києві підписали п’ять двосторонніх угод між Україною й ЄК:

  • про фінансування заходу «Програма технічної співпраці 2019 року» (44 млн EUR будуть спрямовані на підтримку реалізації ключових реформ та імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС);
  • про фінансування заходу «Антикорупційна ініціатива — друга фаза» (22,9 млн EUR на посилення незалежності, ефективності та стійкості антикорупційних установ);
  • про фінансування заходу «Підтримка громадянського суспільства та культури» (10 млн EUR);
  • додаткова угода про фінансування заходу «Підтримка ЄС для сходу України» (10 млн EUR, які будуть спрямовані на забезпечення поліпшення доступу до адміністративних і соціальних послуг для переселенців, у т. ч. в зоні, прилеглій до лінії зіткнення);
  • про фінансування заходу «U-LEAD із Європою» (40 млн EUR для стимулювання реалізації реформи децентралізації).
    Крім цього, Євросоюз готовий виділити й другий транш Четвертої програми макрофінансової допомоги Україні в розмірі 500 млн EUR. Про це заявили президент Європейської ради Дональд Туск і президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер. Вони відзначили, що ці кошти виділять, як тільки Україна виконає певні умови. Зокрема, мова йде про підтримку Україною макроекономічної стабільності, реалізації програми Міжнародного валютного фонду, виконання всіх заходів у рамках Програми макрофінансової допомоги ЄС. Також ЄС очікує підтримки незалежності Національного банку України та стабільності фінансового сектору. Володимир Зеленський подякував ЄС за готовність надати другий транш цієї макрофінансової допомоги.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply