Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

2020 рік: нові правила життя та політики

Автор:

|

Січень 09, 2020

|

Рубрика:

2020 рік: нові правила життя та політики

Верховна Рада України (ВРУ), в якій панує монобільшість президентської фракції «Слуга народу», в своєму знаменитому турборежимі встигла наприймати багато законів, які суттєво вплинуть на життя українців 2020 року. З одного боку, доходи частини населення мають зрости, з іншого — багато товарів і послуг здорожчають. Отже, згадаємо про головні новації нового року.

Соціальні стандарти
1 січня набув чинності новий державний бюджет. Він передбачає збільшення мінімальної зарплати на 550 грн (23 USD за курсом Національного банку України, НБУ станом на 04.01.2020 р. — 23,7 грн/USD) — до 4 723 грн (199 USD). Прожитковий мінімум піде в плюс на 162 грн (6,8 USD) і становитиме 2 027 грн (85,5 USD). Крім цього, новий бюджет передбачає його збільшення впродовж року. Зокрема, із 1 липня цей показник зросте до 2 118 грн (89,3 USD), а з 1 грудня — до 2 189 грн (92,3 USD).
Інтернетвидання «Главком» наголошує, що позаяк цей показник є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються розміри соціальних гарантій, 2020-го зростуть і суми державних допомог. Зокрема, розмір допомоги при народженні дитини буде становити 41 280 грн (1741,7 USD). Також породіллі отримають одноразову натуральну допомогу «пакунок малюка» та відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» у розмірі 1 779 грн (75 USD). Водночас мінімальний розмір допомоги при вагітності та пологах незастрахованим особам становитиме 2 383 грн (100,5 USD); розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, підвищується до 3 842 грн (162 USD) (для дітей віком до шести років) і 4 790 грн (202 USD) (від 6 до 18 років); максимальний щомісячний розмір допомоги самітнім матерям підвищується до 1 921 грн (81 USD) для дітей віком до шести років, 2 395 грн (101 USD) для дітей віком від шести до 18 років, 2 270 грн (95,7 USD) для дітей віком від 18 до 23 років, які навчаються.
Потішили й пенсіонерів. Із 1 січня мінімальний розмір пенсійних виплат перерахують для непрацюючих пенсіонерів, котрі досягли віку 65 років, та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок і 35 років — для чоловіків. Фактично їхня пенсія збільшиться до 1 889 грн (79,7 USD). Перерахунок таких пенсій здійснюватимуть автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ. Державний бюджет на 2020 рік також передбачає загальний автоматичний перерахунок пенсій, який має відбутися із 1 березня. Формулу перерахунку схвалив попередній уряд Володимира Гройсмана у жовтні 2017 року. Вона враховує стаж, рівень зарплати людини та рівень середньої зарплати у країні — спеціальний показник для розрахунку пенсій. До цього перерахунку розмір загальної мінімальної пенсії становитиме 1 638 грн (69 USD).
Але щоб майбутнім пенсіонерам життя раптом медом не видалося, 2020-го запрацюють нові правила виходу на пенсію. Тож тепер, щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років та отримувати пенсію, потрібно буде мати більше 27 років стажу, крім цього, з кожним наступним роком вимоги до необхідного страхового стажу для отримання пенсії будуть зростати. Таким чином, до 2028-го потрібно буде мати 35 років стажу, щоб піти на пенсію у 60 років, а ті, у кого стільки не набирається, зможуть піти на заслужений відпочинок лише в 63 роки. Якщо до 65 років людина має страховий стаж менше 15 років, пенсію вона не отримуватиме. Замість неї будуть надавати соціальну допомогу, розмір якої визначатимуть, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.
2020-го Україна продовжуватиме медичну реформу, започатковану Уляною Супрун. Із 1 квітня запрацює Програма медичних гарантій, яка дає старт наступній хвилі трансформацій у системі охорони здоров’я. Мовиться про можливість безкоштовно, за скеруванням лікаря, отримати спеціалізовані послуги лікарів. Відтепер Національна служба здоров’я України оплачуватиме всі види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, високоспеціалізовану, екстрену, паліативну, а також медичну реабілітацію.

Ціни-2020
Від 1 січня 2020 року Україна переходить на ринкові ціни на газ. Водночас, аби населення не відчуло змін ціни, уряд запровадив «страхову ціну» — 5 тис. грн (211 USD) без податку на додану вартість (ПДВ) за 1 тис. куб. м. Тож вартість газу обраховуватимуть так: 6 961 грн (293,7 USD) за 1 тис. куб. м із ПДВ + тариф на транспортування (у кожному реґіоні — свій) + тариф на розподіл (у кожній області — свій) + націнка постачальника (теж різна). За прогнозами експертів, вартість газу для кінцевого споживача в середньому може становити близько 8 тис. грн (337,5 USD) за 1 тис. куб. м.
Крім цього, держава вирішила взяти отримувачів соціальних виплат «під ковпак». 2020-го державні органи будуть перевіряти реальний матеріальний стан отримувачів субсидій та інших допоміжних виплат від держави. Як стверджують в уряді, це має «збільшити адресність соцвиплат і зменшити витрати держави на утримання громадян, котрі не мають права на отримання виплат». Ніби й цього мало, із 1 травня ц. р. змінять формулу розрахунку субсидій, і аж ніяк не на користь споживачів. Раніше формула була такою: дохід одного члена сім’ї ділився на два прожиткових мінімуми і множився на 15 %. У новій формулі в графі «множення» записали вже 20 %. Тож родинам, які користуються допомогою держави, доведеться платити за комуналку більше.
У зайву копієчку влетить і перегляд улюблених програм на телебаченні. Із 20 січня 2020 року будуть закодовані супутникові сигнали топових українських каналів. Тож про звичні «тарілки» можна буде забути і доведеться щомісяця платити або за користування послугами однієї з двох діючих сьогодні в Україні DTH-платформ, або абонементну плату котромусь з операторів кабельного телебачення.
Писати листи улюбленій родині та надсилати їм посилки також стане дорожче. З 1 січня «Укрпошта» підвищила тарифи на пересилання листів, телеграм, бандеролей, а також доставку періодичних друкованих видань за передплатою — у середньому на 12-15 %. Також поштовий оператор підвищив тарифи на міжнародні відправлення вагою до 10 кг у низку країн.
Упродовж 2020 року в Україні на 22 % здорожчають залізничні квитки. Підвищення тарифів планують здійснювати поетапно — щомісяця на 2 %, починаючи з лютого. Щодо автобусних перевезень, наразі жодних прогнозів немає, оскільки все залежатиме від цін на пальне.
Також із 1 січня відчутно здорожчають цигарки — в середньому на 20 %, тобто легальна пачка цигарок коштуватиме від 45 грн (1,9 USD). Неприємний сюрприз може чекати й на курців, котрі полюбляють затягнутися цигаркою після келишка-другого оковитої. Наприкінці грудня ВРУ проголосувала за скасування з 1 липня державної монополії на виробництво спирту. Здавалося б, держмонополія мала б приносити державі мільярди гривень щороку. Натомість багато спиртзаводів — офіційно збиткові або показують мізерні прибутки. Причетні до спиртового бізнесу кажуть, що державний спирт продається «наліво», а простіше — крадуть. Скасування держмонополії має на меті вивести цей ринок з тіні та збільшити надходження до бюджету. Інша річ, наскільки це позначиться на ціні алкогольних напоїв? Наразі чіткої відповіді від експертів немає. Але не виключений варіант стрімкого зростання роздрібних цін на алкоголь.
Не матимуть спокою й власники автомобілів із іноземною реєстрацією, ввезених із порушенням митних правил («євроблях»). Із 22 серпня 2019-го набула чинності система їхніх покарань, найжорсткіша норма передбачала штраф у 170 тис. грн (7 173 USD), або конфіскацію авта. Проте 12 вересня ВРУ відтермінувала штрафи до 1 січня 2020-го. Тепер на дорогах на «євробляхарів» оголосили полювання.

Ігор Берчак

До слова
У Державній прикордонній службі України повідомили, що зараз в базах даних перебувають близько 120 тис. осіб, яким виконавчими службами обмежено виїзд за межі України через несплату аліментів. У липні минулого року ВРУ проголосувала за чергове посилення відповідальності за несплату аліментів. Внесені до законодавства зміни встановлюють нові розміри штрафів: 20 % від суми заборгованості, якщо вона перевищила суму необхідних платежів за один рік, 30 % — за два роки, 50 % — за три роки і більше. Водночас злісні неплатники аліментів можуть бути обмежені у виїзді за кордон, праві кермування автівкою, користуванні зброєю. Окремо прописана відповідальність за ухиляння від сплати аліментів на утримання дитини з інвалідністю, рідкісними, тяжкими або онкологічними захворюваннями, або такої, що потребує паліативної допомоги, впродовж більш ніж трьох місяців. За це батька чи матір можуть засудити до суспільно корисних робіт від 120 до 240 годин.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply