Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Останній арґумент. Напередодні відзначення Голодомору в Україні знову голодують

Автор:

|

Листопад 25, 2011

|

Рубрика:

День свободи частина українців відзначила акціями протесту проти намірів влади позбавити їх того, що вони домоглися, заплативши власним здоров’ям.

Ліквідатори кривди

22 листопада в Донецьку шпиталізували вже 49-го учасника голодування тамтешніх «чорнобильців» (так в Україні назвали ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року). Але на зміну тим, хто «вибув», приходять ті, хто також написав заяви про початок голодування біля будівлі Головного управління Пенсійного фонду України на Донеччині ще 15 листопада, першого ж дня цієї акції протесту, з огляду на невиплату їм пенсій і невиконання судових рішень щодо нарахування цих грошей. Загалом таких заяв від ліквідаторів — понад 200, але голодування не змогли почати всі одразу, бо в наметовому містечку забракло місць.

Та хоч голодування триває вже більш ніж тиждень, вислухати вимоги протестувальників ще не при­йшов ані жоден представник влади, ані хоч якийсь функціонер керівної в Україні Партії реґіонів (ПР), за яку так одностайно проголосували в цій області на виборах до парламенту. Ба більше, в інтерв’ю телевізійному «5 каналу» лідер її парламентської фракції Олександр Єфремов пригрозив, що «проти окремих чорнобильців можуть порушити карні справи за відсудження надто великих пенсій». І навіть тих протестувальників, які потребують медичної допомоги, везуть до звичайних лікарень, а не в спеціалізовану для профзахворювань. Тож Володимир Петренко, представник ініціативної групи акції протесту-голодування, дивується: «Там створено радіологічні відділення, які займаються «чорнобильцями». Ми в ній планово та позапланово лікуємося. Там повинні бути ліки для нас, устаткування для обстеження. Там є фахівці, які можуть нас вивести зі стану голодування й пролікувати».

На штурм столиці!

Попри це «чорнобильці» продовжують голодувати в Донецьку й на морозі. Тим більше що до них обіцяли приєднатися ліквідатори аварії на ЧАЕС із Дніпропетровська. Своєю чергою, львівські «чорнобильці» вирішили вирушати найближчим часом до Києва, щоби відстояти свої вимоги біля стін парламенту, позаяк органи місцевої влади не роблять жодних кроків, аби посприяти вирішенню проблеми. Про це повідомила Валентина Буренок, голова Львівського обласного благодійного фонду «Діти Чорнобиля Львівщини».

16 листопада близько ста представників цієї організації захопили приміщення реґіонального управління Пенсійного фонду України у Львові, оголосивши безстрокову акцію протесту у зв’язку з невиплатою пенсій і невиконанням судових рішень щодо їх нарахування. «Оголошувати голодування ми не поспішаємо — це крайній крок, — заспокоює Валентина Буренок. — Треба розуміти, що більшість «чорнобильців» — люди зі слабким здоров’ям. Кожен день голодування може завдати їм шкоди. Хоча люди все ж мають намір голодувати, якщо їх не почують».

Операція «Дискредитація»

Тим часом Юрій Андреєв, президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», попередив, що акцію протесту, заплановану ліквідаторами й проведену як штурм Кабінету Міністрів 2 листопада, організував не він, а… Партія реґіонів. За інформацією пана Андреєва, до будівлі уряду «чорнобильців» вів помічник Дмитра Шенцева, народного депутата від ПР, — колишній генерал-майор міліції й депутат обласної ради від тієї ж партії Анатолій Вінник.

Та й Луганську обласну організацію «Союз Чорнобиль України» очолює, за словами Юрія Андреєва, депутат Луганської облради від ПР Іван Вовчанський, який був довіреною особою Олександра Єфремова, голови її фракції у Верховній Раді України (ВРУ). Відтак президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» риторично запитував у журналістів: «Які ще потрібні докази? Відбитки пальців? Лугансько-харківське угруповання ПР почувається незадовільно в Кабміні, але це — лише мої припущення».

Пан Андреєв запевняє також, що «уряд пішов на тісну співпрацю із «чорнобильцями» й найближчим часом вони очікують постанови Кабінету Міністрів України, яка суттєво підвищить їхні пенсії та виплати. Таким чином, як стверджує президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», намічена на 29 листопада акція протесту вже не має сенсу, бо вимоги «чорнобильців» начебто виконано, а «ті люди, які організовують ліквідаторів, мають зовсім іншу мету, політичну, — вони не думають про те, щоби турбуватися про інтереси протестувальників».

Спровоковані акції

Як бачимо, якась частина ПР намагається використати ліквідаторів аварії на ЧАЕС у своїх внутрішньопартійних чварах, водночас, дискредитуючи «чорнобильців» тим, що ними керують ненависні вже й більшості громадян України «реґіонали». Борис Новожилов, перший заступник голови громадської організації «Ніхто крім нас», створеної ветеранами війни в Афганістані, яких у народі скорочено звуть «афганцями», прокоментував цю ситуацію в ефірі телевізійного каналу «Інтер» так: «Це все — дуже добре сплановані та спровоковані заходи, які, на жаль, сьогодні йдуть за сценарієм, написаним не в опозиційних партіях, не в якихось громадських комітетах. Мені здається, що ми стоїмо на порозі якихось серйозних рішень, і, щоби відволікти увагу, улаштовуються акції «чорнобильців». Те, що відбувається, не може відбуватися саме по собі. Це — провокація, але провокація спланована».

Удаватися до таких засобів влада змушена, швидше за все, тому, що в українському суспільстві повсякчас зростають протестні настрої — у зв’язку з економічною й соціальною ситуацією, політичними подіями, а також діями влади. Зокрема, це засвідчують опитування громадської думки щодо бажання та намірів українців брати участь у масових акціях протесту.

Удатися до сили?

За результатами опитування інформаційної аґенції РБК-Україна, у якому взяли участь 9 948 людей, абсолютна більшість — 28 % респондентів (2 710 осіб) — запевнила, що ладна захищати свої інтереси… зі зброєю в руках. Іще 5 % опитаних висловили готовність узяти участь «лише» у вуличних бійках, 20 % — у мітинґах і демонстраціях, а 11 % — у страйках.

Експерт з економічних і політичних питань Дмитро Сенченко пояснив ці настрої в суспільстві таким чином: «Для народу, затиснутого між міліційними щитами й економічною прірвою, альтернативою до слова «просити» може бути лише слово «взяти», а отже, не підкорятися владі та її законам». Тим більше коли глава держави повсякчас порушує присягу, яку дав у день своєї інавґурації: «Я… зобов’язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни й добробут українського народу, обстоювати права та свободи громадян, додержуватися Конституції України й законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі».

«Що це означає, коли президент порушує присягу, Конституцію й закладений у них суспільний договір? — запитує експерт і сам же відповідає: — Як і у випадку з будь-яким іншим договором, друга сторона звільняється від своїх зобов’язань. Інакше кажучи, той особистий суверенітет, який ми, громадяни, передали новообраному лідерові, уже йому не належить, і ми більше не зобов’язані підкорятися його режиму».

Це — ще квіточки…

Наталія Королевська, народний депутат із фракції БЮТ-«Батьківщина», уважає, що суспільні об’єднання таки не дозволять владі ухвалювати антинародні закони та провокувати своїми діями соціальний, політичний і економічний дефолт. Про це вона заявила в ефірі передачі «Велика політика з Євгеном Кисельовим», додавши: «Ми бачимо, що влада провокує людей на протистояння. Українці не вірять, що свої проблеми можна вирішити компромісом. Або в нас у країні виконуватимуться закони й не урізатимуться соціальні виплати, або владі доведеться зіштовхнутися з протестними виступами, що все посилюються. Те, що відбувається зараз, — ще квіточки, а ягідки — попереду».

Із Королевською солідарний екс-міністр внутрішніх справ, який запевняє в написаній у камері слідчого ізолятора й опублікованій київською газетою «Дзеркало тижня. Україна» статті: «Спільні акції «чорнобильців» і «афганців» — лише видима частина процесу». Адже прес-служба Національного форуму профспілок України повідомила, що 6 грудня мітинґи проведуть навіть працівники й ветерани силових структур, котрі 17 листопада створили власну Координаційну раду, до якої ввійшли «організації, що опікуються соціальним захистом працівників силових органів».

Повернуть зброю в інший бік?

Завдання Координаційної ради — «усунення дискримінації працівників силових відомств — Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з надзвичайних ситуацій — у питаннях розмірів їхнього грошового забезпечення». Бо, за твердженням Мирослава Якібчука, голови Національного форуму профспілок України, «люди з офіцерським званням і контрактники перебувають на державній службі, але кожен з офіцерів, на відміну від інших категорій держслужбовців, щомісяця одержує зарплату, меншу на суму від 391 до 1 187 грн».

Окрім того, наголошують у Координаційній раді, «другою проблемою є зволікання з питанням будівництва житла для більш ніж 45 тис. офіцерів, які ще несуть службу в армії, а також для офіцерів, котрі, відслуживши 20–25 років, ідуть на пенсію». Третім невирішеним питанням є «величезні борги держави з пенсійних виплат, надбавок до пенсій і інших доплат і виплат «чорнобильцям», дітям війни, населенню, яке проживає на радіоактивно забруднених територіях».

Як бачимо, працівники й ветерани силових структур мають намір не лише відстоювати особисті інтереси, а й солідаризуються з іншими скривдженими владою категоріями населення. Тож навряд чи вона зможе використати їх для розгону протестувальників.

Ось тому Анатолій Гриценко, депутат із парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» й лідер партії «Громадянська позиція», застеріг представників парламентської більшості: «Терпець у солдатів, яких ви принижуєте, колись урветься».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply