Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

На Львівщині знайшли архів ОУН

Автор:

|

Жовтень 20, 2011

|

Рубрика:

У Бродівському районі Львівської області під час будівельних робіт випадково знайшли архів ОУН — документи ідеально збереглися до наших днів у скляній пляшці. Про це повідомив Олег Панькевич, голова Львівської облради, якому віддали знахідку для подальшої передачі в музей. Архів із повстанськими документами віднайшов Тарас Біжецький, студент Львівської комерційної академії, на околиці міста Броди, де проводиться будівництво.

Як розповів Михайло Романюк, молодший науковий працівник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича Національної академії наук України, скручені в рулони документи (а це — 141 аркуш машинописного тексту на дуже тонкому папері), датовані 1946—

1947 рр., збереглися в чудовому стані. За його словами, цей архів належав референтурі пропаґанди Бродівського надрайонного проводу ОУН, керівником якої впродовж 1945—1948 рр. був Степан Кос (псевдо Сурмач, Данко).

«Здебільшого це — поезія, авторство якої ми схильні приписувати референту пропаґанди Бродівського надрайонного проводу ОУН Степанові Косу, котрий діяв якраз у тому районі, де знайдено архів. Читабельність цих документів — ідеальна. Окрім того, у цьому архіві знайдено кілька брошур: «Большевики і національне питання», «Тарас Шевченко проти Москви», «Український народ у боротьбі з російським імперіалізмом». Ще в архіві є кілька листівок зі зверненнями до молоді «Українська молоде міст і сіл», «Слово до вчителів-братів зі Східної України», — розповів пан Романюк.

Як наголосив історик, кожен віднайдений повстанський документ становить для дослідників величезну цінність, оскільки більшість архівів, які знаходили в радянські часи, зазвичай знищували. «Тому я дуже радий, що цей архів було знайдено. А ще більше тішуся, що він не потрапив до рук «чорних» археологів, торгашів історичними цінностями, а переходить дослідникам, історикам і краєзнавцям», — зазначив Михайло Романюк.

Голова Львівської обл­ради заявив, що цей архів буде передано у Бродівський історико-краєзнавчий музей. Олег Панькевич вручив студентові, який виявив архів, цінний подарунок від обласної ради — годинник. «Ми хочемо, щоби цей приклад наслідували всі, хто знаходить безцінні речі, які стосуються нашої національної пам’яті», — наголосив посадовець.

Софія Гензьора

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply