Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Матч смерті. Європа закликає бойкотувати Євро-2012 в Україні

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Матч смерті. Європа закликає бойкотувати  Євро-2012  в Україні

Рішення не їхати в Україну на чемпіонат Європи з футболу ухвалила низка європейських лідерів, у тому числі представники Європейської комісії. Вони обстоюють бойкот Євро-2012 через незадовільний, на їхню думку, стан демократії в Україні, зокрема ситуацію з Юлією Тимошенко. Найрадикальніші настрої демонструє Федеративна Республіка Німеччина (ФРН). Анґела Меркель (на фото), німецький канцлер, від заяв перейшла до ультиматумів, пригрозивши проіґнорувати чемпіонат, якщо українську опозиціонерку не скерують на лікування до берлінського шпиталю.

Фол

Не лише українські дипломати та політики, а й незалежні експерти, журналісти, громадськість у своїй більшості висловлюють думку щодо деструктивності позиції європейських лідерів. По-перше, для представників української влади це нічого не змінить, чемпіонат із футболу в Україні відбудеться попри все, а від такої зовнішньої політики Європи потерпатиме перш за все пересічний українець.

Чи не стануть Юлія Ти­мо­шенко та Євро-2012 в Україні заручниками неінтеґраційних настроїв прагматичної Європи, яка й без проблем офіційного Києва тріщить по швах, маючи чимало й власних негараздів? Зараз велике європейське братство нагадує слов’янську казку про рукавичку. Тільки от у житті аутсайдери не ставлять дурних запитань: «А хто-хто в рукавичці живе?» Європа має своїх лідерів, лузерів і тих, хто звик до паразитичного способу існування. Кожен представляє себе, як хоче, проте, на відміну від казки, запитання до України: «А ти хто?» — має цілком інший, зовсім не доброзичливий характер.

Політизація Євро-2012, прив’язка цієї довгоочікуваної спортивної події до політичних репресій в Україні — це питання не лише окремо взятого Києва. Це є проблема європейського товариства зокрема й усього цивілізованого світу загалом. Маємо приклад Олімпіади 1980 року в СРСР, коли весь світ, за висловленням політолога Володимира Цибулька, змушений був заліковувати політизацію спорту. Виникає враження, що досвід нас нічого не вчить. Західні демократи, перебуваючи в запамороченні від власної всесильності, уседозволеності й ідеологічного самовизнання, продовжують цькувати самотніх і слабких. Унаслідок такого «чмиріння» (автор цих рядків просить вибачення за використання нелітературного слова), окрім анонсованого європейськими політиками бойкотування чемпіонату Європи з футболу в Україні, під загрозою опиняється світовий чемпіонат із гокею, провести який заплановано у Білорусі.

Іґнорація — це один із найпоширеніших методів, яким діти принижують або карають своїх ровесників у соціальних мережах і в реальному житті. Стара досвідчена Європа також удається до цього примітивного механізму тиску. І на цій стадії взаємин закінчується здоровий спортивний інтерес до спортивної події. Очевидно, що спорт, коли він виходить за межі вуличного копання по м’ячу, — це бізнес. І це — політика. Підготовка до чемпіонату в країні диктує державну економічну політику, впливає на розвиток інфраструктури, реґулювання повноважень у правоохоронній системі тощо. Однак коли мова йде про бажання/небажання європейських представників відвідати чемпіонат із політичних міркувань, це вже — не політика, а політизація спортивної події.

До слова, вимога п. Меркель відпустити п. Тимошенко на лікування до берлінської клініки навряд чи завершиться поступками з боку української влади. Ультимативний тон європейських представників наперед розрахований на неґативний результат. А отже, це — усвідомлена «ведмежа послуга» українській Жанні Д’Арк, яку Європа привселюдно кладе на жертовник політичних ігор, спекулюючи ім’ям екс-прем’єра та перетворюючи її на символ українського зовнішньополітичного фолу.

Неспортивний інтерес

Ще гірша послуга — для українського бізнесу, який покладає чимало сподівань на візит закордонних уболівальників. Адже власники готелів, спортивних, розважально-відпочинкових комплексів, закладів харчування та дозвілля тощо очікують отримати від Євро-2012 хоча би якісь прибутки. Мало того, що вітчизняні підприємці змушені протистояти податковому законодавству, неконкурентним умовам функціонування бізнесу й іншим принадам українських буднів, зараз і всередині держави, і з-за кордону їм намагаються диктувати ціни на послуги, нівелюючи цим самі європейські принципи вільної економіки та конкурентоздатного середо­вища. У цій ситуації важко накреслити межу між спортивним інтересом до футбольного чемпіонату та політичними інтриґами. Ця умовна лінія — настільки ж розмита, як і грань між інтересами простого українця й демократичними принципами.

Загалом, особиста позиція канцлера ФРН і ще низки європейських керманичів щодо бойкотування чемпіонату в Україні не робить великої погоди. Квитки на футбольні матчі, які пройдуть в українських містах у рамках Євро-2012, розпродано з рекордною швидкістю. Тож окремі західні політики — це одиниці, порівняно з мільйонами вітчизняних і закордонних уболівальників, які будуть свідками футбольних поєдинків. А заклики до членів німецького уряду з боку канцлера приєднатися до бойкоту української частини чемпіонату мають суто рекомендаційний характер.

Утім, поведінка Європи — не єдиний ризик у проведенні в Україні футбольного чемпіонату. Нещодавні вибухи в Дніпропетровську продемонстрували неготовність вітчизняної правоохоронної системи до запобігання подібних інцидентів. А там, де є масові заходи, завжди присутня загроза терористичних актів. Таку думку висловив у розмові з кореспондентом «Моста» політолог Петро Жук.

 Юлія Кухар

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply