Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Ізоляція — не ліки від дефіциту демократії

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Ізоляція — не ліки  від дефіциту демократії

За 20 останніх років наміри й сподівання українських громадян не справдилися: Україна не прийшла до повноцінної демократії, пише на сторінках The Wall Street Journal Адріян Каратницький, старший науковий працівник Atlantic Council Of The US і координатор його програми «Діалог: Україна — Північна Америка».

«У країні немає незалежної судової системи, яка би забезпечувала верховенство закону. Економіка перекошена внаслідок корупції, суверенітет — у небезпеці через слабкість економіки й колосальну енерґетичну залежність від Росії», — наголошується в статті.

Але вдумлива дипломатія США та Європейського Союзу (ЄС), а також їхнє сприяння допоможуть Україні завершити перехід до демократії, уважає автор. Сприятлива нагода випаде вже 19 грудня на саміті Україна — ЄС. Раніше очікувалося, що на цьому заході Євросоюз підпише Угоду про асоціацію з Україною, яка передбачає договір про свободу торгівлі.

Тепер надії на укладення угоди похитнулися, зокрема через вирок Юлії Тимошенко, зазначає експерт. Щоправда, Польща виступає за укладення угоди, але Брюссель стверджує, що церемонію потрібно відкласти заради додаткової перевірки остаточного тексту. 22 жовтня комісар ЄС Фюле заявив журналістам, що євроспільнота розчарована вердиктом, ухваленим Юлії Тимошенко.

«Можливо, такий підхід вигідний брюссельським чиновникам, які можуть похвалитися своєю боротьбою за права людини», — пише автор. Зі свого боку, пан Каратницький уважає, що відкладення угоди буде серйозним прорахунком. «Вимагаючи звільнити Юлію Тимошенко до потенційного підписання угоди, Брюссель перетворює її справу на політичну розмінну монету», — стверджує фахівець. Якщо Віктор Янукович звільнить Юлію Тимошенко, це буде сприйнято як політичну угоду, а не як усунення прорахунків судової системи, пояснює він.

Тиск Заходу на Україну часто стає перешкодою для демократичних реформ або навіть повертає їх назад, переконаний Адріян Каратницький. «На початку 1990-х українській державі відмовляли в економічній і технічній допомозі, вимагаючи, щоби вона відмовилася від ядерного арсеналу», — пояснює він. На думку автора, це призвело до гіперінфляції та занепаду економіки.

На початку 2000-х президент Кучма став парією на міжнародній арені через його ймовірну причетність до вбивства Ґеорґія Ґонґадзе. «У підсумку Україна тимчасово зблизилася з Росією», — зазначає автор. Навіть після Помаранчевої революції Захід надав Україні лише мізерну допомогу та сприяння. «Не дивно, що українські лідери й громадяни вважають, що для Заходу вони — лише хлопчики для биття», — підсумовує експерт.

Пан Каратницький закликає розвіяти це враження. Пані Тимошенко сама закликає ЄС підписати угоду про асоціацію. Вона розуміє: якщо Україна буде тісно пов’язана з ЄС, проґрес демократії буде більш імовірним, ніж у разі, якщо ізольована країна зазнає російського натиску.

Президента Януковича є за що критикувати, але він зовсім не будує авторитарної держави, уважає автор. На його думку, за Віктора Януковича відбулися значні поліпшення: суттєво скорочено урядові органи, знижено податки для великого та малого бізнесу, урізано субсидії нафти й газу, чиновників притягують до відповідальності за звинуваченнями в корупції.

«У сфері демократії Україна за Віктора Януковича теж просунулася вперед», — констатує науковець Опозиція гадає, що новий закон про вибори — база для змагальних парламентських виборів наступного року.

Україна йде до ринкової демократії, і будь-які спроби встановити авторитаризм вимагатимуть масових репресій і напевно проваляться, зауважує автор. Але реформи вдасться прискорити, якщо Брюссель і Вашинґтон будуть проводити прагматичний курс — «не тиснутимуть на українських лідерів, а надаватимуть їм простір для ухвалення правильних рішень», — пише він. 19 грудня ЄС має підписати угоду, радить експерт. Висловити своє невдоволення він може інакше — порекомендувати відтермінування з ратифікацією документа.

Wall Street Journal

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply