Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Геть від Європи! Касацію екс-прем’єра відхилено, а на Заході за це не похвалять

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Геть від Європи! Касацію екс-прем’єра відхилено, а на Заході за це не похвалять

«Злочин» без мотивів 29 серпня колегія суддів Вищого спеціалізованого суду України із цивільних і карних справ відхилила касаційну скаргу адвокатів лідера опозиційної партії «Батьківщина» й екс-прем’єра Юлії Тимошенко на вирок районного Печерського суду, який ув’язнив її 11 жовтня 2011-го на сім років «за перевищення повноважень під час підписання газових угод із Росією 2009 року», а впродовж трьох років заборонив їй обіймати державні посади й зобов’язав виплатити 1,5 млрд грн збитків компанії «Нафтогаз України».

Залишила колегія в силі й вердикт Апеляційного суду, який теж не змінив вироку, ухваленого 29 грудня 2011 року Печерським судом. Позаяк вирішила, що ці суди нібито «зробили правильні висновки про доведення провини» екс-прем’єра в скоєнні інкримінованого їй злочину. Натомість безпідставними судді Вищого спеціалізованого суду визнали «твердження захисника Олександра Плахотнюка про відсутність належних і припустимих доказів, які підтверджували би винність п. Тимошенко й про відсутність у діяннях останньої прямого умислу та мотиву злочину».

Але при цьому члени колегії вочевидь «позичили очі в Сірка». Бо коли адвокат Плахотнюк допитувався у Вищого спеціалізованому суді в представників обвинувачення щодо «мотиву злочину» екс-прем’єра, ті так і не зуміли його сформулювати. Що ж, київська Феміда вкотре дала керівництву Європейського Союзу (ЄС) привід дійти висновку, що правосуддя в Україні остаточно перетворили на «кривосуддя», а отже, інтеґрувати українську державу в ЄС — іще зарано. Бо хіба можна засуджувати людину за злочин, мотиви якого не встановлено ані прокурорами, ані суддями?

Продовжать тиснути

Попри це колегія суддів Вищого спеціалізованого суду України із цивільних і карних справ дійшла парадоксального рішення, що «суд першої інстанції вивчив достатню кількість доказів, включаючи свідчення численних свідків, висновки низки експертиз і документи, які обґрунтовано покладено в основу вироку щодо Юлії Тимо­шенко». А також не погодилася з твердженнями адвокатів про порушення права п. Тимошенко на захист під час розгляду її справи. На думку суддів, захисники екс-прем’єра мали змогу ознайомитися з матеріалами справи, а неодноразова заміна її адвокатів у суді та їхні вимоги надавати їм час на ознайомлення з документами справи нібито свідчать про намір затягнути розгляд справи.

Що ж до випадків, коли Юлію Володимирівну та її захисників видаляли зі судової зали, то колегія суддів визнала дії Печерського суду виправданими, оскільки «і сама екс-прем’єр, і її адвокати неод­норазово порушували порядок у залі засідань». А головне, на думку суддів Вищого спеціалізованого суду, «покарання Юлії Тимошенко відповідає тяжкості вчиненого злочину».

Тим часом міністр Великої Британії у справах Європи Девід Лідінґтон уже заявив із приводу цього вироку: «Мені дуже прикро чути, що Вищий спеціалізований суд із цивільних і карних справ України відхилив останню скаргу Юлії Тимошенко на рішення проти неї від 11 жовтня 2011 року. Ми постійно звертали увагу на занепокоєність незалежних експертів із приводу проведення суду над п. Тимошенко й іншими представниками опозиції. Велика Британія надалі тиснутиме на Україну, аби вона припинила вибіркове правосуддя та забезпечила опозиції можливість повною мірою брати участь у вільних і справедливих парламентських виборах у жовтні. Без чітких доказів того, що українська держава підтримує демократію й верховенство права, просування Угоди про асоціацію України з ЄС і далі буде ускладнене».

Маніпуляції не допоможуть?

Та в Україні навряд чи хоч хтось сумнівався в неґативному вердикті Вищого спеціалізованого суду із цивільних і карних справ. Адже його оголошення було перенесене акурат на наступний день після того, як у Страсбурзі Європейський суд із прав людини розпочав нарешті розгляд скарги Юлії Тимо­шенко, що стосовно неї порушені статті Європейської конвенцiї про захист прав людини, зокрема про заборону поводження, яке принижує людську гідність, і позбавлення прав на свободу, особисту недоторканнiсть і повагу до приватного життя. Сергій Власенко, захисник екс-прем’єра, після рішення Вищого спеціалізованого суду озвучив те, що й так є очевидним для всіх: «Сьогодні абсолютно зрозуміло, що все це затягування, яке відбувалося в цьому суді, було пов’язане тільки з одним: щоби вчора Європейський суд не міг розглянути порушення статті 6 Європейської конвенції з прав людини».

Та чи допоможе це українській Феміді? Навряд, бо, по-перше, скаргу Леді Ю розглядають у Страсбурзі судді, у яких немає приводу боятися української влади. Головує ж серед них Дін Шпільман із Люксембурґа, а окрім українки Ганни Юдківської допомагають йому Марк Віллігер із Ліхтенштейну, Карел Юнгвірт із Чехії, Боштян Зупанчич зі Словенії, Ангеліка Нуссберґер із Німеччини, Андре Потоцький з Франції, а запасна суддя — Енн Пауер-Форд з Ірландії.

Уряд не має чим крити

По-друге, адвокатові екс-прем’єра Валентині Теличенко й одного засідання Європейського суду з прав людини вистачило для висновку, що той «змушений буде визнати порушення за статтею 18, тобто політичні мотиви арешту п. Тимошенко». Позаяк представникам уряду України, як переповіла п. Теличенко, не вдалося в Страсбурзі «пояснити, чому, попри цілодобове спостереження за Юлією Володимирівною, вони не мають у розпорядженні відеозапису подій від 20 квітня, коли до п. Тимошенко було застосовано силу й на її тілі залишилися ушкодження».

За твердженням адвоката, представники уряду «не змогли також довести, що Юлія Тимошенко ухилялася від слідства або ж планувала втекти від правосуддя чи впливати на свідків, а лише такі арґументи дозволяють, згідно з демократичними стандартами, попереднє досудове ув’язнення».

Сергій Власенко підсумував дебати в Європейському суді так: «Представник уряду в Європейському суді фактично по суті визнав низку порушень прав Юлії Тимошенко». Щоправда, правозахисник прогнозує, що «рішення за скаргою слід очікувати не раніше ніж через півтора-два місяці». А пояснює це так: «У Юрія Луценка (порушення прав якого визнав Європейський суд із прав людини. — Авт.) це відбулося через 2,5 місяця після відкритого слухання. Ми сподіваємося, що в нас це відбудеться значно швидше, але все одно це буде пізніше». І додає, що того ж дня, як європейська Феміда ухвалить рішення на користь Юлії Тимошенко, президент Віктор Янукович повинен дати вказівку звільнити її.

Тільки от Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської групи, припускає, що Європейський суд із прав людини зможе оприлюднити рішення у справі Юлії Тимошенко не раніше ніж за два роки. Причому, каже він, «це — оптимістичний прогноз».

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply