Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

«Газпром» заметушився

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

«Газпром» заметушився

Ініціативи української держави з нарощування власного видобутку газу викликають стурбованість у «Газпрому». Російська монополія запропонувала «Нафтогазу України» відмовитися від односторонніх проектів із розробки шельфу Чорного моря. Зроблені останнім часом кроки з диверсифікації поставок енерґоресурсів дають Україні змогу сподіватися на серйозне зменшення залежності від російських вуглеводнів, що посилить її позиції на перемовинах зі створення консорціуму для управління газотранспортною системою, пояснюють експерти тривогу Російської Федерації (РФ).

Як заявили в управлінні інформації «Газпрому», 11 травня компанія запропонувала НАК «Нафтогаз України» активізувати роботу зі створення спільного підприємства (СП) для розробки структури Палласа на українській ділянці шельфу Чорного моря. Зокрема, за даними джерела в компанії, «Газпром» має намір використовувати для цього нещодавно придбані «Чорноморнафтогазом» бурові установки, що дозволяють видобувати вуглеводні на глибинах, досі не доступних для українських видобувачів.

Нагадаємо, про створення цього СП сторони домовилися ще в грудні 2010-го. Але, за словами Олександра Зейкана, директора департаменту видобутку газу й нафти НАК «Нафтогаз», відтоді відбулося вже понад десяток зустрічей, які не завершилися нічим конкретним.

В управлінні інформації «Газпрому» повідомили, що остання зустріч координаційного комітету з нагляду за реалізацією цього проекту пройшла наприкінці квітня. Джерело в російській монополії заявило, що РФ закликає Україну розпочати практичну реалізацію проекту з розробки структури Палласа в рамках СП: «Ми намагаємося пояснити, що всі інші односторонні проекти на Чорноморському шельфі є безперспективними та шкодять широкій енерґетичній співпраці двох країн».

Прикметно, що пропозиція «Газпрому» надійшла одразу після того, як у «Нафтогазу» виникли реальні шанси частково унезалежнитися від російських вуглеводнів. 11 травня ц. р. в Україну прибула плавуча бурова установка «Петро Годованець» — перша з двох куплених торік компанією «Чорноморнафтогаз». Ця установка здатна бурити до 12 свердловин з однієї точки на глибині до 120 м і досягати максимальної глибини буріння 9 тис. м. Друга платформа прибуде в Україну до кінця цього року.

Зараз найсучасніша на Чорному морі установка (румунська) дозволяє буріння лише на глибині 91 м і досягати глибини 6,5 тис м. Українські установки можуть бурити на глибині не більше за 76 м.

Це дасть змогу почати бурильні роботи на Безіменному й Одеському родовищах, де планується використовувати обидві нові платформи, переконаний Валерій Боровик, голова правління альянсу «Нова енерґія України». «Ці родовища є повністю розвідані, і до них прокладено необхідні газогони. Розпочавши буріння на цих ділянках, можна збільшити видобуток газу вже цього року», — наголосив п. Боровик.

Уже цьогоріч завдяки бурінню шести свердловин «Чорноморнафтогаз» планує додатково добути 155 млн куб. м газу. А до 2015-го — понад

3 млрд куб. м. «Таким чином, ми на 10 % скоротимо імпорт палива з РФ, на третину забезпечивши житлово-комунальний комплекс власним газом», — розповів Олександр Зейкан.

«З огляду на поточну закупівельну вартість імпортного газу (416 USD за 1 тис. куб. м), «Петро Годованець» окупиться, як тільки за допомогою цієї установки на Чорноморському шельфі буде отримано 1 млрд куб. м українського газу. Це відбудеться на початку 2014 року», — зазначив Валерій Ясюк, голова правління «Чорноморнафтогазу».

Між тим, на рішення «Газпрому» активізувати процес розробки структури Палласа могло вплинути й підписання в травні «Нафтогазом України» рамкової угоди з німецькою

RWE Supply & Trading про купівлю-продаж природ­ного газу, зауважив п. Боровик. Угода поки що не містить певних зо­бо­в’я­зань, однак створює юридичні основи для цього.

У Міністерстві енерґетики та вугільної промисловості України до пропозиції «Газпрому» поставилися без ентузіазму. «Згідно з програмою до 2016 року, яка вже затверджена й не буде змінена, передбачається робота установки «Петро Годованець» на Одеському, Безіменному, а потім на Суботинському родовищах», — заявив Костянтин Бородін, заступник директора департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства.

Богдан Соколовський, колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енерґетичної безпеки, вважає, що в «Газпромі» сприйняли купівлю нового бурового обладнання як пряму загрозу своєму домінуванню на українському газовому ринку. Він нагадує, що Росія досі не видала дозволу на транспортування плавучої бурової установки через свої територіальні води. «Україна вкрай важлива як ринок для РФ. Вона закуповує газ на 13,7 млрд USD на рік, тоді як Білорусь, наприклад, усього на 7,5 млрд USD, а Польща — лише на 5 млрд USD», — розповів Олександр Тодійчук, президент київського міжнародного енерґетичного клубу Q-club.

Максим Шеїн, головний інвестстратеґ російської фінансової групи БКС, зазначив, що збільшення Україною власного видобутку нафти та газу є вкрай невигідним для РФ на тлі перемовин про створення міжнародного консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Нагадаємо, Росія згодна створити його лише за умови отримання кон­трольного пакета, тоді як для України важливо зберегти керування системою у своїх руках.

«Що більше можливостей диверсифікувати поставки газу й відмовитися від закупівель російського палива, то впевненіше Україна почувається в справі створення консорціуму на її умовах», — погоджується Олександр Гудима, член комітету Верховної Ради України з паливно-енерґетичного комплексу. Депутат зазначив, що Україні невигідні спільні з РФ проекти на Чорному морі та збільшення поставок газу з Росії. «Саме тому Міністерство енерґетики намагається наростити видобуток газу в країні й налагодити його імпорт із сусідніх держав», — підсумовує п. Соколовський.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply