Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Зустріч президентів РП та України: примирення чи передих?

Автор:

|

Жовтень 16, 2020

|

Рубрика:

Зустріч президентів РП та України: примирення чи передих?
Володимир Зеленський та Анджей Дуда

Анджей Дуда, президент Республіки Польща (РП), 11-13 жовтня перебував в Україні з офіційним візитом. Увечері 11 жовтня він разом із дружиною відвідав Польське військове кладовище в Биківні для вшанування 80-ї річниці Катинської трагедії.
Наступного дня Володимир Зеленський і Анджей Дуда підписали спільну заяву, в якій нагадали про різні аспекти двосторонніх відносин і наголосили на необхідності подальшої співпраці в торговій, інфраструктурній та транспортній сферах. Також президенти засудили акти наруги над українськими пам’ятками культури та місцями пам’яті в РП і польськими пам’ятками культури та місцями пам’яті в Україні та закликали відповідні органи влади здійснювати належну опіку над ними.
Сторони домовилися, що уряди обох країн підпишуть угоду щодо функціонування шкіл національних меншин.
Полякам подякували за практичну підтримку євроатлантичних прагнень, передусім у процесі реформування українського національного сектору безпеки й оборони відповідно до стандартів НАТО, а також підкреслили важливість надання Північноатлантичним альянсом Україні статусу партнера з розширеними можливостями. Польський президент підтвердив свою підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Президент України подякував польському колезі за позицію Польщі щодо Донбасу та «Північного потоку-2».
Сторони наголосили на необхідності подальшої співпраці в енергетичній сфері та важливості підвищення надійності і диверсифікації поставок енергоносіїв, а також забезпечення прозорості енергетичного сектору. Глави держав відзначили необхідність продовження роботи Консультаційного комітету президентів України і РП, наступне засідання якого в повному складі відбудеться у Варшаві.
Володимир Зеленський висловив надію, що головування РП в Раді Європейського Союзу (ЄС) 2025 року сприятиме отриманню Україною повноправного членства в ЄС. За словами українського лідера, стратегічне партнерство України та РП проходить перевірку пандемією на відмінно.
Свою чергою, Анджей Дуда зазначив: «Пан президент звернув увагу на головування Польщі в Раді ЄС 2025 року, а я звернув увагу на те, що 2022-го Польща головуватиме в Організації з безпеки та співпраці в Європі. І там також, запевняю, питання України, її суверенітету і кордонів будуть на порядку денному, і ми будемо пам’ятати про це, й Україна може розраховувати на польську підтримку».
Україна та РП також готові робити взаємні кроки назустріч у непростому питанні спільної історичної пам’яті. У цьому запевнив президент України. «Це непростий шлях, але важливо, що ми готові долати його разом і робити взаємні кроки назустріч. Раніше з нашого боку були вирішені питання дозволів на пошукові роботи для польських учених і археологів. А в Польщі, на горі Монастир реконструювали пам’ятну плиту на українській братській могилі», — нагадав він і додав, що впродовж останніх п’яти років це місце перебувало в понівеченому стані, але на його особисте прохання пам’ятник реконструювали. «Надалі очікуємо відновлення на цій могилі повного списку імен загиблих українців, — зазначив п. Зеленський. — Упевнений, що між нашими країнами взагалі не може бути жодних суперечок, крім однієї — в яких саме українських і польських містах провести спільні зимові Олімпійські ігри або чемпіонат світу з футболу».
Відтак Україна розширила доступ РП до своїх об’єктів приватизації. Угоду підписали в присутності Володимира Зеленського й Анджея Дуди. Свої підписи поставили Дмитро Сенниченко, голова Фонду державного майна України (ФДМУ), й Єжи Квецинський, голова польської державної компанії PGNiG. Документ назвали так: Договір про нерозголошення потенційним покупцем конфіденційної інформації про об’єкти приватизації між Фондом державного майна України і польською державною нафтогазовою компанією Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Згідно з новою угодою, компанія PGNiG зможе в умовах конфіденційності отримати широкий доступ до інформації про об’єкти приватизації, щоб з повнотою знань про активи долучитися в боротьбу за них. «Початок співпраці ФДМУ з PGNiG має дати сигнал інвесторам інших країн, що Україна відкрита до інвестицій», — наголосили в пресслужбі Офісу президента України.
А 13 жовтня президенти України та РП узяли участь в роботі Українсько-польського економічного форуму в Одесі. Володимир Зеленський закликав польський бізнес активніше інвестувати в українську економіку і брати участь у приватизації державних підприємств. Він зазначив, що обсяг прямих іноземних інвестицій із РП досягає зараз більше 800 млн USD, а товарообіг між країнами торік склав майже 8 млрд USD. Польща також є другим найбільшим у світі ринком для експорту українських товарів.
За словами українського лідера, для стимулювання інвестицій можна використовувати механізми, закладені, зокрема, в законі про концесію. «Успішний польський бізнес в Україні і українців у Польщі — це сигнал усім, хто придивляється, сумнівається чи чекає кращих часів. На мою думку, теперішній період — це вікно нових можливостей і перспектив для спільних ділових проєктів між нашими країнами», — зазначив він.
Своєю чергою п. Дуда наголосив, що без хорошої інфраструктури неможливо будувати взаємну співпрацю, зокрема, торговельну й економічну. «Звісно, модернізація логістичної інфраструктури — це наш розвиток. Поліпшення доріг сприятиме збільшенню товарообігу як на морі, так і на суходолі. І ми будемо підтримувати українські амбіції в розвитку України як транзитної країни в Східній Європі», — запевнив він.
Як повідомляв «Міст», Анджей Дуда раніше офіційно відвідував Україну двічі — 2015-го та 2017 року.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply