Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Зміцнення американсько-українських зв’язків

Автор:

|

Вересень 08, 2021

|

Рубрика:

Зміцнення американсько-українських зв’язків
Дмитро Кулеба з учасниками делегації

Після зустрічі Джо Байдена з Володимиром Зеленським розпочалися активні контакти між їхніми країнами. Так, до України 6 вересня прибула делегація Конґресу США. У програмі візиту відбулися зустрічі з главою держави і представниками українського уряду. До складу американської делегації увійшли сенатори Ліндсі Ґрем (республіканець, Південна Кароліна), Джон Баррассо (республіканець, Вайомінґ), Бен Сассо (республіканець, Небраска), Томмі Тубервіль (республіканець, Алабама), а також конґресмен Вільям Тіммонс (республіканець, Південна Кароліна). Вони зустрілися з Володимиром Зеленським, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та міністром оборони Андрієм Тараном.
Ліндсі Ґрем пообіцяв, що у Конґресі докладатимуть усіх зусиль для збільшення безпекової допомоги Україні. Про це він сказав на брифінгу після зустрічі з президентом Зеленським. «Наш сигнал — ми згодні з тими, хто каже, що Америка має робити більше, і ми робитимемо більше. Ми докладатимемо зусиль для збільшення вашого потенціалу можливостей протиповітряної оборони, яких ви потребуєте. Ми допомагатимемо модернізувати ваш Військово-морський флот, намагатимемося надавати більше Javelin. Ми маємо намір збільшити ціну, яку Росія платитиме за свою аґресію», — заявив він.
Сенатор зазначив, що США прагнуть дипломатичного врегулювання конфлікту, що виник внаслідок російської аґресії проти України. «Але єдина мова, яку розуміє Путін, — це мова сили. Ми сподіваємося зробити Україну дужчою у військовому плані та в економічному», — запевнив він і висловився за угоду про вільну економічну зону між США й Україною.
Ліндсі Ґрем вважає, що зустріч президентів Джо Байдена та Володимира Зеленського під час афганської кризи стала важливим сигналом. «Після того, що сталося в Афганістані, для мене важливо показати нашим друзям, що Америка — надійний союзник. Найкращий спосіб зробити це — рішуче підтримувати Україну, надаючи необхідну вам допомогу для збереження вашої свободи, і дати зрозуміти Путіну, що Україна ніколи не повернеться під його ярмо», — заявив він.
Тему зони вільної торгівлі (ЗВТ) між США й Україною розвинув Дмитро Кулеба. Він повідомив, що під час візиту Володимира Зеленського до США українська сторона запропонувала створити ЗВТ між двома державами. За словами міністра, його відомство вже давно веде перемовини зі США, Великою Британією і Канадою про введення безвізового режиму, проте під час візиту до Вашинґтона українською стороною запропонували нову ініціативу — ЗВТ, адже ми хочемо зміцнювати нашу економіку. І ми всі розуміємо, якщо ми хочемо воювати, то потрібна сильна економіка, яка дозволяє створювати резерви і потім витрачати їх на оборону», — зазначив він.
Також керівник зовнішньополітичного відомства поінформував, що влада України веде перемовини з іншими державами про доступ до їхніх технологій протиракетної оборони (ПРО) з метою створення власної. «Нам не потрібна американська система ПРО, нам потрібна українська система ПРО, і ця технологія може прийти не обов’язково зі Сполучених Штатів, є й інші країни, які її мають», — зазначив він. За словами дипломата, протиповітряна і протиракетна оборона — «це зараз ключові дірки, які треба заповнювати» і Київ дуже предметно над цим працює.
Долучитися до процесу вирішила й Верховна Рада України. 8 вересня народні депутати вирішили провести позачергове засідання, на якому планують прийняти звернення до Конґресу США щодо надання Україні статусу основного союзника поза НАТО (MNNA). Заклик до скликання засідання зібрали 153 підписи депутатів.
Однак Оксана Маркарова, Послиня України в США, застерегла їх від наміру прийняти такого звернення. Вона закликала звернути увагу на те, що Україна вже визначилася, що її метою є членство в НАТО, і це єдине системне й інституційне рішення для безпеки країни, воно закріплене в Конституції. «А MNNA — статус для країн, які не планують або не можуть в силу політичних або географічних причин вступити в НАТО. Це точно не про нас», — наголосила дипломатка.
Вона зазначила, що Україна вже має статус Партнера з розширеними можливостями (EOP) НАТО, і він надає великі можливості для посиленого співпраці з Альянсом, поліпшення сумісності та розвитку здатності сил. «Підтримка парламенту якраз дуже потрібна в просуванні реформ і голосуванні за закони, які Україні потрібно здійснити для активного просування вперед в НАТО, і тут, гадаю, віцепрем’єрка Ольга Стефанишина та Міністерство оборони (МОУ) можуть детально проінформувати про те, що нам потрібно зробити і за річним планом щодо НАТО, і щодо програми ЕОР», — додала послиня.
Вона нагадала, що США і так уже активно допомагають Україні, в т. ч. коштами й оборонною зброєю. «Під час візиту президента Зеленського ми підписали дуже сильну рамкову угоду між МОУ та Пентаґоном зі стратегічних основ оборонного партнерства, яке є стартом для виходу нашого оборонного партнерства на новий рівень і відчиняє двері до конкретних великих проєктів, над якими МОУ та Міністерство закордонних справ уже почали роботу. І саме такого типу двосторонніми угодами укладаються стратегічні партнерства зі США — як членів НАТО, так і інших», — зазначила п. Маркарова. Чи дослухалися депутати до її слів, на момент, коли друкувалося це число тижневика «Міст», було ще невідомо.
Водночас до Києва їде Амос Гогштайн, старший радник з енергобезпеки державного секретаря США, який займається питаннями «Північного потоку-2» (ПП2). Про це повідомила Олена Перкаль, радниця міністра енергетики України. Вона нагадала, що для початку роботи російського газогону Німеччина повинна сертифікувати його оператора — компанію Nord Stream 2 AG, яка є «донькою» «Газпрому». Після цього сертифікацію ПП-2 повинна підтвердити Європейська комісія. «Ми вже зараз бачимо, що в планах Росії запустити газогін, навіть не чекаючи всіх рішень про сертифікацію», — сказала п. Зеркаль.
Раніше «Міст» розповідав про результати візиту Володимира Зеленського до США.

Євген Клен

До слова
В операції зі затримання членів приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер» торік брали участь спецслужби США. Про це повідомила CNN із посиланням на представників української розвідки. Журналісти стверджують, що під час організації операції українська сторона отримала від США готівку, технічну допомогу та консультації ЦРУ. При цьому американський чиновник високого ранґу заявив, що ці твердження є «хибними». За його словами, розвідка США була поінформована про операцію, але участі в ній не брала.
Неназваний американський чиновник вважає, що таким чином в українській розвідці хочуть перекласти на американців частину провини за операцію, яка пішла не так. Тим часом, як повідомили телеканалу співробітники української військової розвідки, вони організували операцію, щоб «виманити підозрюваних військових злочинців з Росії». Українські аґенти видавали себе за співробітників ПВК, яка пропонувала вигідний контракт на 5 тис. USD за захист венесуельських нафтових об’єктів. За словами джерел телекомпанії, на цю приманку попалися сотні потенційних російських претендентів, що дозволило українській розвідці виявити підозрюваних у військових злочинах. Також повідомляється, що двоє із затриманих тоді росіян були присутніми під час запуску ракети, якою був збитий Boeing рейсу MH17 у липні 2014 року. Ще чотирьох Київ вважає відповідальними за катастрофу свого військового літака і загибель 70 осіб на його облавку. При цьому журналісти не повідомили, чому операція провалилася і не вдалося вивезти ваґнерівців із Білорусі. Офіційний Київ коментарів телеканалу не дав.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply