Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Зеленський у Нью-Йорку

Автор:

|

Вересень 25, 2019

|

Рубрика:

Зеленський у Нью-Йорку
Володимир Зеленський

Президент України 23 вересня прибув із робочим візитом до США для участі в 74-й сесії Генеральної Асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН). Насамперед він завітав до Українського інституту Америки, де поспілкувався з американською діаспорою.
Володимир Зеленський розповів про свої плани відновлення територіальної цілісності України. Про це після завершення зустрічі розповів Андрій Футей, президент Українського конґресового комітету Америки (УККА). «Президент був дуже відкритим із нами. Він людина, яка має страшний тягар на своїх плечах у теперішній ситуації. Але він відверто пояснив нам деякі свої плани, зокрема, щодо Донбасу та Криму», — зазначив відомий діаспорянин.
Він повідомив, що громада з приємністю відзначила той факт, що президент Зеленський приїхав на зустріч із діаспорою найпершим чином, одразу з літака. «Він нас запевнив, що його шлях полягає у подальшому захисті української ідентичності, української територіальної цілісності, поверненні всіх наших територій, вигнанні ворога, який окупував Україну», — наголосив п. Футей.
За його словами, Президент також розповів про своє бачення ролі американської діаспори, зокрема, у спілкуванні з американською владою стосовно подальшого розвитку України. «Звісно, кожен хотів би чути більше. Але треба розуміти, що тривають перемовини. Страшні перемовини. З нашими союзниками — з Америкою, Канадою, Францією, Німеччиною. І навіть якби президент хотів розказати про всі деталі, зараз цього не можна робити», — пояснив президент УККА.
Він зазначив, що громада поділяє занепокоєння з приводу скандалу у внутрішній політиці США, пов’язаного з Україною. За словами Андрія Футея, Володимир Зеленський пояснив, що очікує від зустрічі з президентом США, насамперед, відкритості. «Президент чітко сказав, що хоче почути від Трампа: який його план щодо України», — розповів він.
За словами президента УККА, у такий «неприємний час», коли Україна опинилася в епіцентрі політичного протистояння двох американських партій, «головне, щоб ми тримали лінію, щоб надалі й республіканці, і демократи підтримували Україну, — так, як це завжди відбувалося досі».
24 вересня глав української держави взяв участь у відкритті 74 сесії ГА ООН. У своєму виступі він заявив, що Україна віддана своїм зобов’язанням щодо Цілей сталого розвитку, але на шляху до цього стоять два бар’єри. «Перший — це внутрішньополітична традиція, коли важливі для розвитку реформи отримують спротив. Але з цим нова українська влада обов’язково впорається. Другий бар’єр набагато складніший. І нам його не подолати без міжнародної підтримки. Це війна внаслідок російської аґресії проти України», — сказав п. Зеленський під час участі у Діалозі лідерів на Саміті ООН із питань Цілей сталого розвитку.
Він нагадав, що через окупацію Криму та частини Донбасу загинуло понад 13 тис. людей, зруйнована критично важлива інфраструктура та промислові об’єкти, втрачені міжгалузеві зв’язки. «Жодна держава не досягне сталого розвитку без миру та відчуття безпеки. Сталий розвиток неможливий під звуки пострілів і вибухів, неможливий там, де панують аґресивні геополітичні стратегії, що аплодують вторгненню до інших держав і порушенню прав і свобод людини», — зазначив президент України.
Він висловив сподівання, що разом із міжнародними партнерами політико-дипломатичним шляхом можливо повернути українські території і припинити війну. «І це — наша мета № 1. Для того, щоб пліч-о-пліч із державами-членами ООН ми без бар’єрів могли рухатися вперед для досягнення інших Цілей сталого розвитку та разом будувати новий світ, вільний від бідності, голоду, захворювань і війн», — резюмував український лідер.
Перебуваючи в Нью-Йорку він ігнорував російських пропагандистів. Так, до місця проведення одного з офіційних заходів приїхала знімальна група телеканалу «Россия 1». Журналіст запитав, чи тиснув американський президент на українського, але останній із ним спілкуватися не став. «Я такого не бачив ніколи, хоча висвітлював візити багатьох президентів у різні країни. Так, як Зеленського охороняють у Нью-Йорку, не охороняють ні Путіна, ні Трампа, навіть Порошенка. До нього можна було спокійно підійти, щось запитати. А навколо Зеленського в три ряди вишикувалися охоронці, причому не американські, а саме українські», — зазначив кремлівський пропаґандист.
На полях 74-ї сесії ГА ООН президент України також зустрівся з Єнсом Столтенберґом, генеральним секретарем НАТО, Анґелою Меркель, канцлеркою Німеччини, Андреєм Бабішем, прем’єр-міністром Чехії, Касимом-Жомартом Токаєвим, президентом Казахстану, Сергієм Лавровим, міністром закордонних справ Росії, Дарою Хосровшахі, Uber Technologies Inc. та іншими. Важливою стала зустріч президента Зеленського з Джузеппе Конте, прем’єр-міністром Італії. Вони обговорили широкий спектр питань, в т. ч. справу національного гвардійця Віталія Марківа, засудженого в Італії.
Але найважливішою для Володимира Зеленського, безперечно, мала стати зустріч із Дональдом Трампом. Та напередодні газета The Washington Post написала, що представники Білого дому намагалися завадити президенту США зустрітися зі своїм українським колегою. «Дуже багато людей намагалися не допустити зустрічі, тому що вона не була б сфокусована на відносинах Україна-США», — розповів один із колишніх чиновників, виступаючи на умовах анонімності.
За словами джерела видання, декотрі високопоставлені чиновники США намагалися відкласти цю зустріч, побоюючись, що господар Овального кабінету зосередиться на Джо Байдені, своєму потенційному супернику у президентських перегонах 2020 року, та його синові.
Однак офіційно чиновники Білого дому ці повідомлення заперечили, заявивши, що на засіданнях Ради національної безпеки такі побоювання не підіймалися і що п. Трамп намагався переконати Україну викорінити корупцію.
25 вересня міністри закордонних справ України, Нідерландів, Австралії, Бельгії та Малайзії на полях 74-ї сесії ГА ООН обговорили подальші спільні кроки щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у збиванні літака «Малайзійських авіаліній» МН17 на Донбасі 2014 року. Учасники зустрічі відзначили прогрес слідства і привітали висунення перших підозр. Очікується, що судові слухання почнуться в Нідерландах в березні 2020 року. Міністри також підтвердили сприяння своїх країн розслідуванню та встановленню справедливості щодо загиблих у цій трагедії.
Водночас оптимістичну заяву про Україну та Росію в ООН зробив Еммануель Макрон, президент Франції. Він відзначив прогрес зі ситуацією в Україні й анонсував проведення зустрічі в «нормандському форматі» найближчими тижнями. Під час своєї промови французький лідер заявив, що хотів би звернутися зі закликом, щоб ми знову набули сміливість, передусім у тому, щоб бачити світ і відвагу, щоб взяти на себе відповідальність. «Олександр Солженіцин (російський письменник-дисидент) під час виступу в Гарварді 1978 року говорив про те, що нам не вистачає сміливості», — нагадав п. Макрон, вочевидь, знову плутаючи, що Україна — не Росія.
Підтримку територіальної цілісності Україні висловила Польща. Президент Анджей Дуда закликав міжнародну спільноту не повторювати помилок минулого й не намагатися умиротворити аґресора. «Кожна країна має право на самовизначення. Польща була й залишиться борцем за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та Грузії. Державні кордони не можна змінювати силою. Польща, яка минулого століття серйозно постраждала від цього, має моральний обов’язок говорити про таке відкрито. Заради миру та свободи, які ми так цінуємо», — сказав він.
Розгромна критика Росії та СРСР пролунала на ГА і з вуст президента Латвії. Егілс Левітс нагадав, що на початку Другої світової війни Латвія, Естонія та Литва перебували в радянській окупації. Свою незалежність вони здобули лише 1991-го. Президент подякував державам, які не визнавали радянського панування над країнами Балтії. І закликав світ до поваги міжнародного права. «Багатосторонній світовий лад вимагає, щоб територіальну цілісність і суверенітет, як визначено у Статуті ООН, поважали усі держави-члени. Тут я мушу вказати на відверту неповагу Росії до норм міжнародного права. Порушення територіальної цілісності України та Грузії триває. Таку нахабну зневагу не можна вважати новою нормою», — зазначив він.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply