Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 18, 2022

Закон про корінні народи України: чому обурився Путін

Автор:

|

Липень 09, 2021

|

Рубрика:

Закон про корінні народи України: чому обурився Путін

Верховна Рада України (ВРУ) конституційною більшістю — 325 голосів «за» — ухвалила закон «Про корінні народи України», який Володимир Зеленський вніс на розгляд парламенту ще 18 травня — у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу на згадку про масову депортацію кримських татар 1944-го. Закон об’єднав більшість фракцій у ВРУ. За нього проголосували майже всі «Слуги народу», члени «Європейської солідарності», «Батьківщини», «Голосу», депутатських груп «За майбутнє» та «Довіра» та дев’ятеро позафракційних. Прогнозовано жодного «за» не дала проросійська фракція Медведчука, кума Путіна, «Опозиційна платформа — За життя».
Аналітики розцінюють ухвалення цього закону як успіх України у формуванні цивілізованих міжнаціональних взаємин у країні, ще один крок до ліквідації важкого радянського спадку щодо нетитульних націй, які ще з часів Російської імперії та СРСР зазнавали дискримінації, незаконних репресій, депортацій, насильницької русифікації й асиміляції. Натомість президент Російської Федерації (РФ), порівняв його зі… зброєю масового знищення.

«І не має власного державного утворення…»
Закон передбачає, що корінним народом є автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови та культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України.
Під ці ознаки підпадають кримські татари, караїми та кримчаки. Більшість представників цих трьох народів проживають на окупованій РФ території Автономної Республіки Крим (АРК). Водночас угорці, румуни, білоруси, євреї та будь-які інші народи, що мають титульні, «материнські», держави, в перелік українських корінних народів не потрапили.
Закон гарантує правовий захист від будь-яких дій, спрямованих на позбавлення ознак етнічної приналежності та цілісності корінних народів, позбавлення культурних цінностей, виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі, примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі, розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті. Закон гарантує культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, а також їхнє право на стійкий розвиток.

Істерика в Кремлі
Український закон викликав хвилю обурення в Москві. Ще 8 червня (коли текст законопроєкту щойно був опублікований. — Ред.) російська Державна дума офіційно ухвалила заяву про те, що РФ «засуджує цей документ через відсутність у ньому згадки про росіян». Потім долучилася «важка артилерія» в особі Путіна, який в інтерв’ю каналу «Росія 24» заявив, що «сам по собі розподіл на корінні, першосортні категорії людей, другосортні й таке інше — це вже точно зовсім нагадує теорію і практику нацистської Німеччини». Президент РФ розмалював картинку справжнього «апокаліпсису»: «Це призведе до того, що сотні тисяч, а можливо, навіть мільйони будуть змушені або виїхати, не воліючи бути людьми другого сорту, або почнуть себе переписувати якось інакше».
А потім уже взагалі слів не добирав. «А як бути людям зі змішаною кров’ю? Сам Зеленський — єврей за національністю — я не знаю, в нього, можливо, там, кров намішана. Що робити ось із цими людьми? Їм що — зараз, як у нацистській Німеччині будуть міряти черепи, інші частини тіла циркулем і визначати, як там, справжніх арійців і несправжніх?» — аж ніяк не дипломатично заявив володар Кремля.
30 червня під час прямої лінії (за день до голосування у ВРУ. — Ред.) глава держави-аґресора порівняв український закон… зі застосуванням зброї масового ураження. А ще колишній КДБіст пообіцяв написати… аналітичну статтю про історію російського народу та його зв’язки з Україною.

Історична подія
Еміне Джапарова, заступниця міністра закордонних справ України, вважає ухвалення закону про корінні народи історичним. «Це історичне рішення, на яке кримськотатарський народ чекав десятки років. Воно є фундаментом деокупації АРК і сигналом свободи до тих, хто її цінує та виборює», — заявила вона.
Зрештою, ухвалений ВРУ закон цілком відповідає міжнародним критеріям. «Ухвалення окремого закону про корінні народи є міжнародною вимогою. Варто нагадати, що існують міжнародні норми щодо прав корінних народів, і міжнародне співтовариство наполягає на їхній ратифікації, що означає прийняття відповідного закону. Зокрема, 2007 року Організація Об’єднаних Націй (ООН) ухвалила Декларацію про права корінних народів (UNDRIP), яку підтримала велика кількість держав, але проти якої виступили деякі ключові країни, де проживає багато таких народів. Це США, Канада, Австралія, Нова Зеландія. До речі, цікаво, що й Україна, і РФ були серед тих країн, які під час голосування за декларацію утримались», — розповів Deutsche Welle Франческо Палермо, ексголова консультативного комітету Рамкової конвенції Ради Європи зі захисту прав нацменшин, а зараз — професор Університету Верони.

Заодно скасували ВЕЗ
Цього ж дня народні депутати України скасували режим вільної економічної зони (ВЕЗ) «Крим» на території окуповааної АРК і встановили особливості економічних стосунки на тимчасово окупованій території із урахуванням обмежень, викликаних окупацією, та вимог міжнародних партнерів. Закон, який створив у Криму ВЕЗ, ухвалили ще в серпні 2014-го.
Переселенці з АРК, громадські активісти, правозахисники і Меджліс кримськотатарського народу виступали з послідовною критикою цього документа: з одного боку, за їхньою оцінкою, він став підставою для появи низки дискримінаційних норм щодо переселенців і жителів півострова, з іншого — спростив ведення бізнесу на окупованій території, яка при цьому перебуває під санкціями. А РФ створила на півострові свою власну ВЕЗ із метою залучення інвестицій.
«У нас 23 серпня має відбутися саміт «Кримської платформи», і ми покажемо своїм міжнародним партнерам підписані закони про корінні народи і про скасування ВЕЗ «Крим». Останній знімає дискримінаційні положення й дає кримцям рівні права, які вже є в інших громадян України. Так, усі наші громадяни на півострові, які захочуть отримувати пенсії або якусь підтримку від України, зможуть її отримати, звернувшись у наше Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій», — заявив у ефірі «Радіо Крим.Реалії» Рустем Умеров, депутат від фракції «Голос».
Як повідомляв «Міст», вшанували пам’ять жертв геноциду кримських татар.

Ігор Берчак

До слова
В окупованій АРК знову почалися зливи. У деяких курортних містах півострова затопило набережні. У зв’язку з цим окупаційна «влада» оголосила режим надзвичайної ситуації місцевого значення в Бахчисарайському районі. Про це повідомила Людмила Пучкова, голова окупаційної адміністрації. За її словами, у районі створили комісію для оцінки завданих стихією збитків. Вона вже приступила до роботи і почала складати реєстр постраждалих від підтоплення будинків. 4 липня у Бахчисарайському районі одну жінку віднесло потоком води. За даними видання Crimean Tatars, загинула мешканка с. Албат. При цьому постраждала ще одна жінка, її ушпиталили. Водночас окупанти запевняють, що ніхто не загинув, а одна жінка зі с. Куйбишеве вважається зниклою безвісти. В районі випали дві місячні норми опадів. Це призвело до того, що тут зійшли два селеві потоки і вийшли з берегів річки Бельбек і Коккозка. Кількість підтоплених будинків у Куйбишеві зросла до 80, евакуювали 150 осіб. Через негоду понад 9 тис. абонентів залишилися без електрики. За даними інформаційної аґенції ТАСС, потужні дощі в Бахчисарайському районі підтопили вже 104 приватних житлових будинки, п’ять із яких зруйновані цілком і відновленню не підлягають.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply