Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

За крок до катастрофи

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

За крок до катастрофи

Що в тих КамАЗах, не знає ніхто

Російська Федерація (РФ) уже тричі намірялася вторгнутися в Україну. І приводом, зокрема, мав слугувати збитий літак, але диверсанти влучили не в той.

Планувалося 18 липня
7 серпня Валентин Наливайченко, голова Служби безпеки України (СБУ), заявив, що «Росія планувала збити літак «Аерофлоту» для виправдання вторгнення в Україну». «Літак рухався тим же коридором приблизно в той же час, що й малайзійський «Боїнг». Це був рейс «АФЛ-2074» за маршрутом Москва-Ларнака. Саме для цього в Україну був доправлений комплекс «Бук», керований російським екіпажем. Цей комплекс мав бути встановлений у населеному пункті Первомайському за 20 км на захід від Донецька, але через те, що спеціалісти були немісцеві, вони переплутали дислокацію та перегнали «Бук» у населений пункт із такою самою назвою, розташований на північний схід від Донецька. Із початково запланованого місця пасажирський літак «Аерофлота» мав бути уражений таким чином, щоби він упав на територію, контрольовану збройними силами. Той теракт був цинічно спланований як привід для початку відкритої аґресії під масову загибель ні в чому не винних росіян. Повномасштабне вторгнення РФ в Україну було намічене на 18 липня», — розповів чиновник.
А на запитання: «Чому тоді в радіоперехопленнях СБУ терористи говорили, що збили український військово-транспортний літак?» – п. Наливайченко відповів, що «на низовому рівні терористам не повідомлялося про справжні плани», і нагадав, що саме після падіння літака керівник однієї з терористичних груп Ігор Безлер був викликаний до Москви й зараз СБУ вимагає можливості допитати людей, котрі його відкликали. Згадав голова СБУ й про намір російського диверсанта Гіркіна підривати в Донецьку житлові будинки. «Коли це не спрацювало, один теракт мав бути замінений іншим», — констатував Валентин Наливайченко.

«Гуманітарна» провокація
Між тим, Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень і координатор спільноти військових фахівців «Інформаційний спротив», дійшов висновку, що «якщо Путін дасть команду на введення своїх окупантів під виглядом миротворців в Україну, то спочатку це буде варіант супроводу російськими військовослужбовцями так званої гуманітарної допомоги для Донбасу, яку ввозитимуть через ділянки кордону, контрольовані бойовиками. Задум – зрозумілий: якщо загине хоч один російський «миротворець», то Кремль почне волати про розстріл «хунтою» гуманітарної місії, що може стати приводом для відкритої аґресії з боку РФ. Якщо ж Україна не відреагує на цю провокацію, то це буде приводом ввести повноцінний «миротворчий контингент» для взяття під контроль частини Донбасу».
І Дмитро Тимчук як у воду дивився. Бо вже 8 серпня Валерій Чалий, заступник голови Адміністрації Президента України, заявив, що РФ мала намір «цієї ночі ввести колону «миротворців» на територію України». «Кілька годин тому планувалася дуже серйозна провокація з боку Росії, яка могла вже сьогодні вночі призвести до абсолютно непередбачених подій та ескалації загрози. У бік українського кордону рухався величезний конвой, який супроводжувався військовими й технікою РФ, начебто за погодженням із Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ). Ця «гуманітарна» колона, очевидно мала спровокувати повномасштабний конфлікт», – розповів посадовець. У самому ж Червоному Хресті заяви РФ, що ці дії було узгоджено з комітетом, спростували.

Зламали плани Кремля
Наступного дня політичний аналітик Павло Нусс проаналізував цю подію так: «Команда Президента України фактично зламала плани Путіна завдяки своїй оперативності та постійному зв’язку з передовою, прикордонними військами, розвідкою та міжнародним політикумом. Але в мене відсутні будь-які аргументи, аби вважати, що в Кремлі відмовляться від аґресивних дій, тому не можна розглядати цю поразку Путіна як тривалу. Відсутність у нього глобальної стратегії є ще небезпечнішою, ніж сплановані дії».
Павло Нусс теж не помилився, оскільки 11 серпня прес-служба президента РФ повідомила, що «російська сторона у взаємодії з представниками МКЧХ спрямовує на Україну гуманітарний конвой». А Андерс Фоґ Расмуссен, Генеральний секретар НАТО, попередив того ж дня про «високу ймовірність» вторгнення РФ в Україну «під виглядом гуманітарної операції».
Своєю чергою, Андрій Лисенко, речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки й оборони, запевнив 11 серпня, що «Україна створила спеціальні резерви в разі аґресії з боку Росії». За його словами, це дасть змогу «будь-якої миті» перекинути підрозділи для прикриття державного кордону. «Ці підрозділи не зможуть зупинити всіх, вони створені для того, аби зупинити наступ на перший час, щоби країна встигла мобілізуватися», — додав п. Лисенко.
Чиновник також повідомив, що Росія й далі нарощує військові потужності на кордоні з Україною.  Станом на понеділок, у прикордонних районах РФ було зосереджено близько 45 тис. військових, 160 танків, понад 1,3 тис. броньованих машин, артилерійські системи, установки «Град», бойові літаки й ударні гвинтокрили.

Ризик залишається
А Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», прокоментував події того вечора так: «Путін удруге спробував ввести свої війська в Україну під прикриттям гуманітарної місії. Першу спробу в п’ятницю вдалося зупинити. Але Путін зрозумів, що це можуть сприйняти як прояв слабкості й цей конвой може стати черговим кроком у ескалації конфлікту та провокуванні прямого військового зіткнення України з Росією. Із нами цей конвой не узгоджувався, а це є порушенням нашого суверенітету. І це вже – проблема величезна, а якщо там іще будуть військові — це справді ризик військового конфлікту».
Пізно ввечері того ж 11 серпня Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, запевнив, що колону гуманітарної допомоги з Росії в Україну відправлять найближчим часом без супроводу військових. Однак київське інтернет-видання «Українська правда» звернуло того вечора увагу на відео в інтернет-мережі YouTube, де видно, що перефарбовані у білий колір російські військові автомобілі «КамАЗ» для «гуманітарної місії» стоять у оточенні великої кількості солдатів РФ, навіть попри заяву МКЧХ, що гуманітарна допомога під його егідою повністю виключає збройний ескорт.
«У відповідь на нещодавні ініціативи з боку влади РФ щодо передання гуманітарної допомоги до МКЧХ із метою допомогти людям і районам, ураженим конфліктом у східній Україні, Червоний Хрест готовий сприяти такій операції зі залученням і підтримкою всіх зацікавлених сторін. Сьогодні МКЧХ зустрівся з представниками влади України й РФ і передав документ, який визначає спосіб, яким може бути здійснена така операція», — заявили в МКЧХ.
У заяві також підкреслювалося, що такі передумови мають містити погодження всіх сторін і що МКЧХ буде надано можливість доставити допомогу з повагою до фундаментальних принципів нейтральності, неупередженості та незалежності. Документ також містить положення про те, що МКЧХ має без жодного зволікання отримати від влади РФ усі необхідні дані стосовно допомоги, зокрема про кількість і тип предметів, що будуть передаватися, а також про потреби в транспортному обслуговувані та складуванні.
«Усі сторони, які беруть участь в операції, повинні також гарантувати безпеку персоналу МКЧХ і його транспортним засобам протягом усієї операції з урахуванням того, що організація не сприймає збройного ескорту. Практичні деталі цієї операції мають бути з’ясовані до того, як ми почнемо рухатися вперед із цією ініціативою», — зазначив Лоран Корба, голова операцій МКЧХ у Європі та Центральній Азії.

Троянський кінь
А вранці 12 серпня російські медіа повідомили, що автоколона міністерства надзвичайних ситуацій РФ із вантажем гуманітарної допомоги таки вирушила з підмосковного Наро-Фомінська до кордону з Україною. За попередніми даними, 2 тис. т «гуманітарної допомоги» везуть 280 «КамАЗів».
За інформацією Леоніда Кучми, другого президента України, котрий виступав перемовником у справі розв’язання конфлікту на Донбасі, відправлений вантаж містить продовольство, у тому числі 400 т крупів, 100 т цукру, 62 т дитячого харчування, 54 т медичного майна та ліків, 12 тис. спальних мішків і 69 електростанцій різної потужності. Орієнтовна дата прибуття «гуманітарки» до українського кордону — 13 серпня.
Тим часом, п. Пєсков запевнив 12 серпня британську газету Financial Times, що «гуманітарна допомога з Росії в’їде в Україну без військ у пункті, узгодженому з Києвом». Російський політолог Андрій Окара, коментуючи це, висловив сумнів щодо того, що Путін наважиться на вторгнення після своєї відкритої заяви про намір направити гуманітарний конвой в Україну, про що стало відомо в усіх європейських і міжнародних організаціях.
Але водночас експерт зауважив: «Хоча одноосібність прийняття рішень у російському керівництві припускає будь-який із варіантів… Виключати нічого не можна взагалі. Але в ситуації, коли це питання з гуманітарним вторгненням, із гуманітарним конвоєм, із гуманітарною допомогою вже має загальносвітовий резонанс — коли це питання відоме і в ООН, і на рівні Європейського Союзу, і на рівні Державного департаменту США — у цій ситуації вже зробити аґресію з подібної допомоги буде значно складніше».
Однак є ще один момент: того, що саме везе «гуманітарний конвой», не знає ніхто. Дуже вже це нагадує сумнозвісний епізод грецько-троянської війни…

Ігор Голод

До слова

Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ України, повідомив про загибель чоловіка активістки Майдану Тетяни Чорновол, уповноваженої уряду України з питань антикорупційної політики. Микола Березовий служив у спеціальному батальйоні «Азов» і загинув під час військових дій поблизу Іловайська. Разом із ним був убитий іще один боєць батальйону, чиє ім’я наразі встановлюється. «Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розпорядився представити Миколи Березового та його полеглого побратима до державної нагороди за проявлену мужність і сміливість на війні з тероризмом», — поінформував п. Геращенко.

Гоп-ля!

Новоросіянин Ющенко

В одному з пропагандистських роликів «Герої Новоросії» російські автори в ролі мужнього захисника вигаданої ними квазідержави використовували фото… екс-президента України Віктора Ющенка часів його служби в прикордонних військах КДБ СРСР. Як відомо, Віктор Андрійович служив, охороняючи державний кордон на території Грузії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply