Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

З України почали евакуйовувати іноземних дипломатів

Автор:

|

Січень 27, 2022

|

Рубрика:

З України почали евакуйовувати іноземних дипломатів
Посольство США в Україні

Уранці 24 січня США та Велика Британія оголосили про евакуацію працівників своїх посольств із України на тлі загрози з боку Російської Федерації (РФ). Державний департамент США дав дозвіл на добровільний виїзд із України («санкціонований від’їзд») державним службовцям американського посольства, їхнім родичам альтернативи не залишили — всім наказали повернутися в США («обов’язковий від’їзд»). На тлі ймовірної російської аґресії вже низка країн вирішили скоротити кількість своїх дипломатів в Україні. Щоправда, є й такі, які не вважають це за потрібне.

«Особливе застереження»
Видання The New York Times пише, що скорочення персоналу в американських посольствах є звичним запобіжним заходом під час виникнення конфліктів або інших криз, унаслідок яких дипломати можуть опинитися в небезпеці. У Держдепі дозвіл на виїзд назвали особливим застереженням, яке пов’язане з «постійними зусиллями РФ з дестабілізації країни та підриву безпеки громадян України й інших осіб, які відвідують Україну або проживають у ній».
Крім того, відомство оновило четвертий рівень небезпеки подорожей в Україну для громадян США: «Не подорожуйте через посилення загроз значних військових дій РФ проти України». І зазначено, що рекомендація щодо подорожей уже була на четвертому рівні — через Covid-19. Також громадянам США наполегливо рекомендують реєструвати свої плани подорожей за кордон на сайті step.state.gov за допомогою програми Smart Traveler Enrollment Program (STEP) і читати інформацію про країну на сайті travel.state.gov.
«Як сказав президент Джо Байден, військові дії РФ можуть початися в будь-який момент, і уряд США не зможе евакуювати американських громадян у такій непередбачуваній ситуації», — повідомили в посольстві. Громадянам США, які зараз перебувають в Україні, рекомендували самостійно спланувати способи покинути країну.
В американському дипломатичному представництві зазначили, що проводили консультації з українським урядом щодо цього кроку та координують свої дії з посольствами країн НАТО та країн-партнерів у Києві. «Посольство США в Києві залишається відкритим для регулярної роботи. Рішення про від’їзд ніяк не вплине на нашу відданість пошуку дипломатичного рішення щодо глибоко тривожного нарощування сил РФ в Україні та навколо неї», — ідеться в повідомленні.
Дипломати наголосили, що готові до раптового зростання попиту на консульські послуги. «Впродовж останніх кількох місяців посольство надавало пріоритет обробці американських паспортів та імміґраційних віз, у т. ч. випадків усиновлення. Як завжди, ми будемо надавати підтримку громадянам США в надзвичайних ситуаціях і працюємо над тим, щоб забезпечити нашу постійну здатність робити це», — додали вони.
Також на сайті Держдепартаменту США 23 січня опублікували стенограму брифінгу двох посадовців високого ранґу відомства, які на умовах анонімності пояснили це рішення. Один із них наголосив, що громадянам США, які зараз перебувають в Україні, рекомендують розглянути можливість виїзду зараз, використовуючи комерційні або приватні транспортні засоби. Водночас чиновники не змогли сказати, скільки саме американців зараз може перебувати в Україні.

«Рішення передчасне»
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України рішення Держдепу вважають передчасним. «Поважаючи право іноземних держав на дотримання безпеки своїх дипломатичних місій, вважаємо такий крок американської сторони передчасним і проявом надмірної перестороги», — заявив Олег Ніколенко, речник МЗС. Він наголосив, що фактично кардинальних змін в безпековій ситуації впродовж останнього часу не відбулося: загроза нових хвиль російської аґресії залишається сталою з 2014 року, а накопичення військ РФ біля державного кордону почалося ще в квітні минулого року.
Спікер також відзначив, що в «українському та міжнародному медіа-просторі шириться велика кількість дезінформації, маніпуляцій і фейків, аби посіяти паніку серед українців та іноземців, налякати бізнес, підірвати економічну та фінансову стабільність нашої держави». «У цій ситуації важливо тверезо оцінювати ризики та зберігати спокій», — підкреслив п. Ніколенко.
В Офісі президента України (ОПУ) заявили, що рішення Держдепу США зумовлене не стільки зростанням загрози вторгнення РФ, скільки логікою внутрішньополітичної ситуації в США. Таку думку в коментарі LIGA.net висловив Михайло Подоляк, радник глави ОПУ. На його думку, якби Держдепартамент США не почав би історію з евакуацією, то зіштовхнувся б із критикою всередині країни. Адже офіційний Вашинґтон постійно каже про ризики погіршення ситуації з безпекою, тому було б дивно не піклуватися про членів сімей службовців посольства, зазначив чиновник. Він також вважає, що «не потрібно ті чи інші внутрішні управлінські рішення урядів країн-партнерів перетворювати на будь-які «тривожні сигнали».

Велика Британія, Канада й інші
Британське посольство в Києві й далі працюватиме, але, за інформацією Бі-бі-сі, його покине приблизно половина працівників. За даними німецького часопису Bild, про план евакуації частини своїх дипломатів заявили ще й Німеччина та Австралія.
Як повідомляв портал Global News, минулого тижня Канада скерувала в Україну групу спецпризначенців, серед завдань якої, імовірно, є розроблення планів евакуації канадського дипломатичного персоналу «в разі повномасштабного вторгнення». МЗС Канади тепер рекомендує своїм громадянам через загрозу військових дій покинути територію України, якщо їхня присутність не є обов’язковою. Також у відомстві рекомендували громадянам Канади відмовитися від відвідин тимчасово окупованих Криму та частин Донецької та Луганської областей через те, що відомство обмежене у наданні консульської допомоги на цих територіях. Ці рекомендації не є обов’язковими до виконання, але впливають на дію страховок та інших послуг. А 25 січня уряд Канади закликав членів сімей дипломатичних працівників покинути Україну.
Ще раніше NYT, посилаючись на офіцера Служби безпеки України (СБУ), написала, що РФ вже вивезла своїх дипломатів зі Львова та Києва. Марія Захарова, офіційна представниця МЗС РФ, назвала такі повідомлення провокацією, але не спростувала їх.

Хто наразі залишається?
В Європейському Союзі (ЄС) наразі не бачать причин для евакуації сімей своїх дипломатів з України, заявив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС зі закордонних справ та політики безпеки. «Ми не плануємо робити те саме, що і США, оскільки ми не бачимо для цього якихось конкретних причин. Доки тривають перемовини з РФ, не думаю, що ми маємо причини залишати Україну», — зазначив він.
Також у списку країн, які поки що не мають наміру вивозити своїх дипломатів з України, — Естонія та Польща. Про це Каймо Кууск, посол Естонії в Україні, розповів у коментарі виданню Delfi, а Павел Яблонський, заступник глави МЗС Польщі, повідомив інформаційній аґенції РАР.
«На території України є 129 посольств і консульських установ іноземних держав, а також представництв міжнародних організацій. Станом на 24 січня лише чотири держави повідомили МЗС України про свої наміри здійснити евакуацію членів родин і частини працівників або дозволити їм добровільно покинути українську територію: США, Велика Британія, Австралія та Німеччина. Решта держав ЄС, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), Рада Європи, Організація Об’єднаний Націй (ООН), НАТО та представництва інших міжнародних і регіональних організацій інформують МЗС про відсутність на цьому етапі планів здійснювати евакуацію або скорочення персоналу з огляду на відсутність достатніх причин для такого кроку. Важливо, що такої позиції дотримуються і ті країни, дипломатичні представництва яких розташовані в реґіонах нашої держави, які межують з територією РФ. Висловлюємо вдячність нашим міжнародним партнерам, які тверезо оцінюють ситуацію, що склалася, і не вдаються до передчасних евакуаційних заходів. Це справжній прояв солідарності з Україною», — заявили в українському МЗС. Там наголосили, що зараз надзвичайно важливо уникати кроків, які можуть бути використані в інформаційному просторі задля посилення напруги в суспільстві, дестабілізації економічної та фінансової ситуації.
Як повідомляв «Міст», українці евакуювали з Кабулу канадських тлумачів.

Ігор Берчак

До слова
Василе Динку, міністр оборони Румунії, заявив, що його країна готується приймати біженців, які можуть прибути з України у разі відкритого вторгнення РФ. «За будь-якого військового конфлікті може статися масова міґрація населення. І ми очікуємо на неї, звісно, нехай на перший погляд може здаватися, що ми не готуємося до можливих побічних наслідків війни. Ми зараз готуємося надавати допомогу біженцям (з України). Це наш гуманітарний обов’язок, — заявив він в етері телеканалу Digi24. — Економічна війна, економічна блокада в умовах конфлікту можуть виникнути, проте, так би мовити, «гарячої війни ми не очікуємо».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply