Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Вшанували пам’ять жертв геноциду кримських татар

Автор:

|

Травень 19, 2021

|

Рубрика:

Вшанували пам’ять жертв геноциду кримських татар
Україна пам’ятає!

В Україні 18 травня відзначали День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу і День боротьби за права кримських татар. Цього дня 1944 року влада СРСР розпочала депортацію кримськотатарського населення Криму.
Кримським татарам закидали масове зрадництво і колабораціонізм, які стали обґрунтуванням для депортації. При цьому жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а більшість «колабораціоністів» загинули в боях або були засуджені в індивідуальному порядку.
Примусове виселення кримських татар розпочали о третій годині ранку 18 травня і завершили 20 травня. Депортованим давали на збори від кількох хвилин до пів години. Зі собою їм вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей і продуктів, більша ж частина майна залишалася й її конфіскувала держава.
Операцію здійснювали 32 тис. службовців НКВС. Упродовж двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, а звідти ешелонами відправляли на схід.
Тільки за ці два травневі дні, за даними радянської влади, з Криму висилили понад 183 тис. кримських татар. Хоча офіційна статистика викликає сумніви, однак вона дає уявлення про кількість вигнаного населення.
Депортація мала катастрофічні наслідки для корінного населення півострова, позаяк призвела до тисяч смертей кримських татар від голоду та хвороб. А тепер уже Росія, окупувавши Крим 2014-го, продовжує порушувати права кримських татар на півострові.
У зв’язку з Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу Володимир Зеленський записав відеозвернення. Він зазначив, що зараз кожен українець розділяє з кримськими татарами їхній біль. «Отже, сьогодні кримських татар в Україні — щонайменше 40 млн. І як одна країна і сім’я ми говоримо зараз не «вони», а «ми», — заявив він.
Президент також згадав траґічні події 1944-го. «Ми не забудемо, як нас вигнали із власного будинку і везли кілька тижнів за тисячі кілометрів від нього. Як ми змогли повернутися лише через 45 років. Як ми не впізнали рідний дім, де були стерті історичні назви та визначні пам’ятки. І найголовніше. Ми не пробачимо, що 70 років по тому ми були змушені знову покинути свій будинок через російську протиправну анексію», — наголоси він. Глава держави також висловив надію на торжество справедливості і правди і додав, що Крим стане вільним.
Як повідомляв «Міст», в Україні схвалили концепцію розвитку кримськотатарської мови.

Світлана Надтока, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply