Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Володимир Зеленський побував із офіційними візитами у Франції та ФРН

Автор:

|

Червень 19, 2019

|

Рубрика:

Володимир Зеленський побував із офіційними візитами у Франції та ФРН

Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського в багатьох експертів виникли побоювання щодо відсутності в нового глави держави політичного досвіду. Перший зовнішньополітичний іспит на нового главу держави чекав 17 і 18 червня, коли глава української держави відвідав із офіційними візитами Францію та Федеративну Республіку Німеччина (ФРН). Хоча свій перший закордонний візит як президент України Володимир Зеленський здійснив ще 4 червня до Брюсселя (Бельгія), де відвідав штаб-квартири Європейського Союзу (ЄС) і НАТО, за оцінками експертів, це була така собі «ознайомлювальна» поїздка.

Париж: «сепаратисти» чи «мирні мешканці»?

Володимир Зеленський та Еммануель Макрон

Зійшовши з літака в Парижі, український президент вирушив не до Єлисейського палацу, а на… залізничний вокзал. Щоправда, колишній. Після відкриття в приміщенні занедбаної товарної станції стартап-інкубатора Station F, багато іноземних лідерів починають свої візити до Парижа саме звідси. Володимир Зеленський поспілкувався з українськими стартаперами та представниками ІТ-індустрії, які вже давно й успішно працюють у Франції, а також ознайомився з презентацією французького проекту La French Tech.
«Цифрові рішення — це пріоритет розвитку України. Торік частка ІТ-індустрії в українській економіці становила 4 % валового внутрішнього продукту. В Україні в ІТ-сфері й у стартапах працює 150 тис. осіб. Ми розвиватимемося у цьому напрямку», — зауважив п. Зеленський.
Щоправда, там на нього чекав перший конфуз. У своїй промові президент, зокрема, заявив: «Завжди було уявлення у всіх у світі, що Україна — це, насамперед, сільське господарство, шахти, металурги, а туристи завжди казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом». Це висловлювання викликало ажіотаж.
Деякі західні медіа написали про «сексистське висловлювання щодо українських жінок» з боку президента, а дехто пригадав виступ Януковича 2011 року, коли він сказав про те, як «почнуть роздягатися українські жінки — побачите таку красу».
Далі був Єлисейський палац і перемовини із Еммануелем Макроном, президентом Франції. Основні тези такі: Володимир Зеленський окреслив свою позицію щодо Донбасу, де встановлювати мир збирається не військовим шляхом, а дипломатичним і за допомогою санкційного тиску. «Я прошу зберегти санкції. Санкції повинні зберігатися, поки Україна не поверне свої території. Санкції захищають суверенітет України. І дуже сподіваюся, що цьогорічне головування Франції у G7 сприятиме цьому питанню», — зазначив він.
Ось тут іще один конфуз. «Президент України дав знак зі свого боку, що готовий іти на припинення вогню і готовий до діалогу з сепаратистами, готовий до нових параметрів перемовин. І ми маємо підтримати цю динаміку», — заявив п. Макрон на спільній пресконференції після перемовин.
Володимир Зеленський одразу виправив: «Тут помилка — ми не готові до діалогу з сепаратистами. Саме так я почув переклад. Ми готові діяти в мінському форматі, припинити вогонь». Макрон трохи подумав і виправився, заявивши, що, звісно ж, мав на увазі не сепаратистів, а «мирних мешканців Донбасу». Що то було насправді — помилка перекладача чи за зачиненими дверима справді обговорювали можливість прямих контактів із бойовиками, так і залишилося незрозумілим.
Натомість обидва президенти були солідарні щодо звільнення українських бранців Кремля. «Усіх їх треба якнайшвидше визволити. Також РФ має виконати рішення Міжнародного трибуналу ООН і звільнити 24 українських моряків і повернути кораблі. І я в це дуже вірю», — заявив п. Зеленський. «Я постійно пам’ятаю про українських моряків, котрі перебувають у полоні в РФ з листопада 2018 року. Хочу запевнити родини цих полонених, що ми зробимо все для того, щоб вони якомога швидше повернулися в Україну», — підтримав його п. Макрон.
Натомість сторони розійшлися стосовно повернення російської делегації в Парламентську асамблею Ради Європи (ПАРЄ). Президент Зеленський вважає, що для цього немає підстав, оскільки Москва поки що не виконала нічого з того, що мала виконати. Натомість президент Макрон заявив, що Франція і надалі буде продовжувати санкційно тиснути на РФ, але це не стосується санкцій в РЄ, оскільки від них страждає не російська держава, а її громадяни. «Тому що приналежність РФ до РЄ означає приналежність до юрисдикційного простору, це означає можливість подавати позови щодо російської держави. І якщо РФ буде виключено з РЄ, все це стане неможливим», — пояснив французький президент.

Берлін: «10 на 10» чи «15 на 15»

Володимир Зеленський та Анґела Меркель

Напередодні свого першого офіційного візиту до ФРН Володимир Зеленський дав інтерв’ю найпопулярнішому місцевому часопису Bild (12 млн читачів). На запитання журналіста про те, що він скаже Путіну під час першої особистої зустрічі, український лідер відповів: «Ми почнемо з того, що Донбас і Крим — це Україна».
Більше конкретики прозвучало під час його зустрічі з Вольфґанґом Шойбле, головою Бундестагу. Сторони обговорили питання припинення війни та повернення заручників. Президент Зеленський зауважив, що обмін людей хоча б «10 на 10» чи «15 на 15» міг би засвідчити бажання іншої сторони почати процес деескалації. Він також повідомив, що Україна починає проект розбудови Донбасу вже зараз. «І тут Європа може нам допомогти. Нам треба відбудовувати школи, дитсадки, дороги, яких немає», — заявив він.
Й нарешті, перемовини з канцлером ФРН. Анґела Меркель традиційно заявила, що її країна підтримує Україну щодо відновлення територіальної цілісності, а ЄС не скасує санкції, доки РФ не поверне Крим Україні.
Але й у Берліні, як і напередодні в Парижі, не обійшлося без суперечок. «Іншим важливим питанням, яке ми обговорювали з п. Меркель, є забезпечення енергетичної безпеки України. Не секрет, що наші позиції щодо проекту «Північний потік-2» діаметрально відрізняються», — заявив п. Зеленський. Не таємниця, що ФРН неодноразово наголошувала, що новий газогін дном Балтійського моря є суто економічним проектом і не загрожує енергетичній безпеці Європи.
Однак, за його словами, Україна готова до предметного діалогу з ФРН стосовно цього непростого питання. «Збереження транзиту російського газу через Україну та його акумуляція в українських сховищах — це гарантія енергетичної безпеки України й Європи. Це цивілізований метод забезпечення справедливого та безпечного європейського газового ринку», — наголосив він. Також президент переконаний, що Київ і Москва найближчим часом домовляться щодо транзиту російського газу територією України. «Ви знаєте, що у нас закінчується контракт наприкінці цього року, але зараз ми ведемо перемовини, гадаю, що найближчим часом наші групи сядуть, і впевнений, що ми домовимося. І ніхто Україні не буде, вибачте за такі слова, викручувати руки», — заявив він
Також на спільній з Анґелою Меркель підсумковій пресконференції Володимир Зеленський заявив, що виступає за термінове проведення перемовин у «нормандському форматі» (Україна, ФРН, Франція та РФ) щодо врегулювання ситуації на Донбасі.
Зауважимо, що днем раніше президент Франції наголосив, що передумовами для проведення зустрічі лідерів країн «нормандської четвірки» є виконання Україною та РФ зобов’язань за мінськими угодами щодо звільнення військовополонених і припинення вогню на Донбасі.
Треба віддати належне Володимиру Зеленському. Після перемовин із Еммануелем Макроном й Анґелою Меркель і зроблених за їхніми підсумками спільних заяв, український президент «відпасував м’яч» на поле Путіна. Офіційний Київ засвідчив перед світом, що готовий йти на контакт із Москвою задля припинення війни на Донбасі. А те, що саме після наказу з Кремля ватажки терористів хоч завтра можуть припинити обстріли та звільнити бодай частину полонених, ні в кого не викликає сумнівів.

Андрій Калюжний

До теми
Озвучена експрезидентом Леонідом Кучмою, котрого президент Зеленський знову призначив офіційним представником України в Мінській тристоронній контактній групі по Донбасу, пропозиція зняти економічну блокаду з окупованих територій, схоже, починає набувати реальних обрисів. Урешті, не лише п. Кучма казав про це, слова п. Зеленського про «розбудову Донбасу вже зараз» можна трактувати саме у цьому контексті.
Як повідомила Liga.net із посиланням на ще не опублікований, але вже затверджений Кабінетом Міністрів України документ, стратегія «Укрзалізниці» до 2023 року враховує можливість відновлення припиненого в березні 2017-го залізничного сполучення з непідконтрольними районами Донецької та Луганської областей. У документі вказують, що в разі скасування заборони обсяг перевезення вугілля в реґіоні 2021 року становитиме 40 % від показників 2016-го, залізної руди — 30 %, а чорних металів — 15 %. До 2030 року обсяги перевезень збільшаться вдвічі.
Водночас Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України, розповів інтернет-виданню «Главред», за яких умов Україні варто знімати блокаду з окупованих територій Донбасу. «В цьому питанні потрібно виходити з інтересів України. Що внаслідок зняття блокади ми отримаємо? Якщо повернення під контроль підприємств, що розташовані на території, непідконтрольній Україні, то, відповідно, почнуть відновлюватися соціально-гуманітарні й економічні зв’язки. Адже якщо ми говоримо про реінтеграцію Донбасу, то, насамперед, говоримо про людей, потім — про гроші, які будуть скеровувати в український бюджет як сплату податків. Якщо йдеться про такі умови, то блокаду треба зняти», — зазначив експерт. Інші варіанти, на його думку, розглядати не варто: «Якщо ж це буде просто зняття блокади, і ми почнемо торгувати з невизнаними республіками, то, гадаю, це буде неконструктивний підхід, і такий варіант не спрацює».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply