Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Володимир Зеленський літав до Реджепа Ердогана за дронами

Автор:

|

Жовтень 21, 2020

|

Рубрика:

Володимир Зеленський літав до Реджепа Ердогана за дронами
Володимир Зеленський і Реджеп Таїп Ердоган на спільній пресконференції

Після візиту до Турецької Республіки (ТР) президент України запевнив: «Ми розташовані на різних берегах Чорного моря, але в нас один попутний вітер».

Забезпечують колапс
Попутний вітер неабияк сприяє зараз турецьким безпілотним літальним апаратам (БПЛА) «Байрактар». Адже їх блискуче застосовують проти вірменів азербайджанці. Британська телерадіокорпорація Бі-бі-сі розповіла: «2020 року турецькі «птахи» завоювали небо в битві за Тріполі (столицю Лівії. — Ред.) вразивши плануючими бомбами дев’ять зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) «Панцир» за тиждень, що в перспективі забезпечило колапс постачання військ Халіфи Хафтара й їхній відступ в Кіренаїку. Anka-S і Bayraktar TB2 в рамках операції «Весняний щит» у Сирії знищили або серйозно пошкодили близько ста одиниць техніки військ Асада. А за 48 годин боїв у Карабаху БПЛА розбомбили дев’ять ЗРК «Оса» і три ЗРК «Стріла-10» армії оборони Арцаху, за якими послідувало полювання за артилерійськими батареями та реактивними системами».
Але турецькі БПЛА привернули увагу українців ще до відновлення в Карабаху. Причому ТР стала єдиною країною, яка погодилася постачати такі апарати Україні. Угоду про закупівлю 12 турецьких оперативно-тактичних безпілотних комплексів Bayraktar TB2 виробництва компанії Baykar Makina уклали ще під час візиту до Анкари в листопаді 2018 року тодішнього президента України Порошенка.
Контракт на придбання шести таких комплексів і трьох станцій управління на суму 70 млн USD підписали між компаніями «Укрспецекспорт» і турецькою Baykar Makin торік у січні. Тим часом українське державне підприємство «Івченко-Прогрес» розпочало постачати двигуни для турецьких ударних дронів Akinci.
На сайті компанії «Укрспецекспорт» нагадали, що Олег Уруський, віцепрем’єр і міністр із питань розвитку стратегічних галузей промисловості України, та Ісмаїл Демір, голова Державної аґенції з питань оборонної промисловості ТР, 26 серпня ц. р. підписали меморандум про розвиток подальшої поглибленої співпраці в галузях удосконалення та спільного виробництва БПЛА. А 6 жовтня Вадим Ноздря, генеральний директор «Укрспецекспорту» запевнив, що уклав із турками угоду про створення спільного підприємства для збирання ударних БПЛА в Україні.

Природний крок
Підприємець уточнив: «Нас цікавить розвиток виробництва ударних безпілотних авіаційних комплексів Bayraktar TB2, позаяк Міністерство оборони України (МОУ), згідно з візією розвитку Збройних сил України (ЗСУ), планує закупити від шести до 12 таких ударних комплексів найближчим часом: до комплексу входять чотири безпілотники та одна базова станція. Отже, Україна планує отримати 48 безпілотників, якими МОУ планує озброїти ЗСУ. Це питання розглядають. І турецька сторона не проти подальшого експорту».
Про дрони згадав під час свого вже третього візиту до ТР і президент Зеленський. В інтерв’ю турецькій інформаційній аґенції Demiroren він розповів 16 жовтня: «Турецькі безпілотники зарекомендували себе з найкращого боку. Ми бачимо, що це справді гордість вашого військово-промислового комплексу. Це саме той вид озброєнь, який здатен кардинально змінити ситуацію на полі бою. І ми, безумовно, зацікавлені у спільному виробництві. Туреччина демонструє серйозні успіхи в цьому напрямку, і ми купуємо цю продукцію. Україна, своєю чергою, виробляє двигуни для дронів. Тож запуск спільного підприємства — природний крок».
А в Офісі президента (ОПУ) того ж дня повідомили: «Міністр оборони України Андрій Таран і голова Державної аґенції з питань оборонної промисловості ТР Ісмаїл Демір підписали меморандум про наміри між МОУ та Державною аґенцією з питань оборонної промисловості Турецької Республіки про проєкти в оборонно-промисловій галузі. У документі окреслюють наміри сторін започаткувати й імплементувати спільні проєкти з будівництва бойових кораблів, БПЛА й усіх видів турбінних двигунів».

Найцінніший документ
Також Андрій Таран підписав із Хулусі Акаром, міністром національної оборони ТР, «Рамкову військову угоду між Кабінетом Міністрів України та урядом Турецької Республіки». В ОПУ уточнили: «Угоду укладають із метою створення правових засад для розширення та поглиблення чинної українсько-турецької співпраці у сфері оборони, а також визначення порядку такої співпраці. Документ, зокрема, визначає напрями співпраці, принципи співпраці, режим безпеки класифікованої інформації, порядок обміну розвідувальною інформацією, правове регулювання діяльності фахівців, відряджених кожною зі сторін, відшкодування можливих збитків, порядок вирішення спорів тощо».
А в спільній заяві президента України Володимира Зеленського та президента ТР Реджепа Таїпа Ердогана стверджувалося: «Турецька Республіка підтримує перспективу членства України в Північноатлантичному альянсі і вітає визнання України партнером із розширеними можливостями. Турецька Республіка продовжить сприяти Україні в досягненні критеріїв членства в Альянсі, а також сумісності ЗСУ і НАТО, в т. ч. шляхом проведення відповідних спільних військових навчань».
«Ця угода — найцінніший документ і для Туреччини, і для України. Крім співпраці військово-промислових комплексів, вона охоплює і співпрацю штабів, які працюють за стандартами НАТО. Туреччина отримала досвід у Сирії і в ході загострення ситуації в Карабасі. Тому для України важливі і стандарти, і досвід турецької армії», —  вважає Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння України.

Потребує часу
Але була в цій «діжці меду» й «ложка дьогтю»: український лідер визнав, що перемовини про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ТР, які тривають із 2011 року, ще не завершені. Бо, за словами президента України, «дуже багато нюансів, які повинні бути узгоджені, а це потребує часу».
Торік угода про ЗВТ була «готова на 99 %». Але після того, як у Туреччині минулого місяця підвищили рівень імпортних мит на 115 видів товарів, у т. ч. на українські цукерки та шоколад, тих відсотків стало 95 %. Тарас Качка, торговий представник України, пояснив: «Ключовими є питання доступу на ринок. Звісно, що все гіперчутливо, коли стосується металу чи сільського господарства. Але, здається, обидві сторони дедалі ближче до формул, які були б прийнятними, а головне — вигідними для обох сторін. Тож шанси на швидке завершення угоди є».
Натомість експерт Олена Омельченко розповіла зовсім інше: «Перемовини давно зайшли в глухий кут, оскільки сторони не були готові йти на суттєві поступки». «Не варто поспішати укладати домовленості з Туреччиною, якщо вони не будуть збалансовані з бізнесом, щоб остаточно не втратити захист національних виробників, які можуть постраждати від відкриття ринків», — радить вона.

Здатні зректися
Володимир Зеленський після візиту до Туреччини запевнив, що відтепер сподівається на серйозну роль Анкари у поверненні окупованого росіянами Криму під контроль України. «Адже, хіба можна щось вирішити без Туреччини у нашому реґіоні? Певна річ, ні, — пояснив президент.
Але Олександр Лащенко, оглядач «Радіо Свобода» слушно зауважив, що ТР «купує у Росії ракетні комплекси С-400 і запускає з Путіним газогін «Турецький потік», який транспортує російське «блакитне паливо» дном Чорного моря в обхід України. А Маргарита Ассенова, аналітик із питань енергетики Центру аналізу європейської політики у Вашинґтоні, наголосила: «Турецький потік» прямо підриває Україну як газотранспортну країну та безпосередньо ставить під загрозу українську безпеку».
Ігор Семиволос, директор Українського центру близькосхідних досліджень, пояснив, що коли «Анкара потрапляє в ситуацію економічного тиску з боку Росії, то здійснюють певні кроки, щоб відіграти назад, на примирення». Тож турки здатні зректися своїх обіцянок українцям після того, як налякавши ними росіян, виторгують у них преференції для себе. Бо «своя сорочка до тіла ближча».
Як повідомляв «Міст», турки прагнуть змінити кордони в Європі й Азії.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply