Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Володимир Зеленський дав інтерв’ю The New York Times

Автор:

|

Грудень 24, 2020

|

Рубрика:

Володимир Зеленський дав інтерв’ю The New York Times
Володимир Зеленський

Цього року президент України вирішив прозвітувати не українському народу, а американському.

Підсумкове інтерв’ю
19 грудня Володимир Зеленський поспілкувався з кореспондентами The New York Times. В цьому інтерв’ю, зокрема, він заявив, що не готовий співпрацювати з деякими представниками великого бізнесу на шкоду інтересам України. «З олігархом Порошенком не готовий співпрацювати. Якщо в межах депутатського корпусу хтось пропонує якісь хороші ініціативи, то знаю, що всі депутати між собою співпрацюють. Все, що на добро України, — о’кей. Все, що пов’язано з якимись речами, лобізмом або ризиками для України, я не готовий», — заявив український лідер, котрий лютого ненавидить свого попередника на президентській посаді, а бізнесу останнього, корпорації Roshen, влаштовують штучні перепони для діяльності, хоча це один із найбільших платників податків в Україні.
Президент визнав, що в Україні існує вплив великих фінансових груп, котрих іноді називають олігархами, на всіх депутатів всіх партій. «Нікому не вигідна більшість партії «Слуга народу». Але відповідь проста: закони голосуються, і результат — на табло», — похизувався він і наголосив, що серед фінансових груп, які хочуть впливати на процеси, є фінансові групи Медведчука і Порошенка, які також представлені в парламенті. «Занадто багато інтересантів, щоб гальмувати реформи, які хоче робити президент з партією… На когось впливають, по-різному, психологічно», — бідкався глава держави.
Він також заявив, хотів би домогтися безвізового режиму зі США. За словами президента, спершу безвіз можна було б надати для українського бізнесу, який співпрацює з американськими компаніями. «Щоб наші люди могли спокійно їздити — хоча б ті, котрі прекрасно працюють в Україні, Сполучених Штатах і мають спільні підприємства». Почати хоча б із цього», — зазначив український лідер.
Також він вважає, що було б добре збудувати Голівуд в Україні, а також, об в Україні з’явився Діснейленд. «Вважаю, що це круто. В Європі є дуже непогані кіномайданчики — в Празі, в Угорщині. Україна, повірте мені, багата, щоб тут була така площадка. Я думаю, тут місце для інвестицій, рекламні й інші зйомки — теж гарний напрямок», — поділився глава держави своїми мріями, які далекі від реальності.
Оцінюючи співпрацю США й України, він висловив надію, що президент Байден зможе обрати нового спеціального представника з питань України в США. Він висловив жаль, що Україна втратила Курта Волкера. «Позиція втрачена, але такий спецпредставник або такий орган має бути. Дуже важливо вибрати таку людину, яка буде здійснювати потрібні кроки, який розуміє українську ментальність. Важливо не помилитися в цьому кадровому питанні», — вважає п. Зеленський. Він також додав, що новий президент США може зрушити процес відновлення миру в Україні через «Нормандський формат».

Проблеми
Володимир Зеленський говорив багато, неконкретно і часто не про те. Адже до некомпетентності багатьох українських урядовців і депутатів додалася ще й пандемія коронавірусу, що загнало українську економіку в глухий кут. А однією з найбільший проблем стала ситуація з урановими копальнями. Їх в Україні зараз три. Всіма ними управляє Державне підприємство (ДП) «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Це підприємство входить до десятки найбільших виробників урану в світі та забезпечує 2 % від світового видобутку. З 7 грудня працівники «СхідГЗК» припинили виробничий процес і приїхали на акцію протесту під стіни українського Кабінету Міністрів. «Підприємство повністю зупинили й вивели в простій. Ми звертаємося до влади, якщо вам потрібна уранодобувна галузь і енергетична незалежність України, відновіть працездатність підприємства», — Дмитро Бондарєв, заявив голова незалежної профспілки Інгульської шахти ДП.
Це єдине в Україні підприємство, що забезпечує видобуток уранової руди та виробництво уранового оксидного концентрату. Цей концентрат комбінат постачає державному підприємству Національна атомна енергетична компанія «Енергоатом» для фабрикації паливних збірок, що використовуються на українських атомних станціях для виробництва електроенергії для потреб країни. «Енергоатом» не виконує перед ДП графік розрахунків за видобутий уран. Через це комбінат заборгував своїм працівникам по зарплаті близько 130 млн грн. «У нас 5 тис. робітників. Зараз не виплачено ще 20 % зарплати за жовтень та повністю не виплачено за листопад», — розповів Олександр Сорокін, радник виконувача обов’язки генерального директора ДП. За його словами, призупинили проходження підземних виробіток, не виконують гідро-закладні роботи та виробничий план. «Підприємство на межі банкрутства та ліквідації», — запевнив посадовець.
У грудні також вийшли на протест і дрібні підприємці. На Майдані Незалежності в Києві відбулися сутички між ними та правоохоронцями. Останні кидали світлошумові гранати та розпиляли сльозогінний газ. Протестувальники намагалися встановити намети, але поліція їм завадила.
Підприємці невдоволені тим, що уряд запланував локдаун із 8 по 24 січня 2021 року. Також вони виступають проти намірів посилити податкову політику та запровадити касові апарати для більшості категорій фізичних осіб-підприємців. Після численних акцій Верховна Рада все ж схвалила компромісний проєкт закону, який відклав запровадження реєстраторів розрахункових операцій до 2022-го, хоча мав набути чинності вже 2021 року. Але на думку протестувальників, цього недостатньо.

Житниця Європи?
У своєму інтерв’ю президент міг би також згадати, що Україну здавна називали житницею Європи. Вона то втрачала цей статус, то повертала його собі. А як зараз? Українські аграрії цього року зібрали 60,9 млн т зернових і зернобобових культур з 96 % площі. Загалом зібрали 79,2 млн т основних культур, таких, як пшениця, ячмінь, горох, просо, гречка, соняшник і рапс із площі 23,5 млн га.
Однак українські аграрії зібрали цього року найменший за п’ять років урожай кукурудзи — 24,5 млн т кукурудзи з площі 4,7 млн га. До слова, торік урожай кукурудзи склав 35,88 млн т. «Істотне зниження врожаю української кукурудзи стало фактором формування світової ціни на цю культуру. Також аграрії засіяли основними озимими культурами майже 7,9 млн га, що становить 96 % від прогнозу.
Раніше експерти вважали, що в умовах пандемії Україна зможе повернути собі статус «годувальниці». Однак теперішній український уряд вікном можливостей скористатися не зумів.

Кошторис держави
Поки п. Зеленський спілкувався з американськими журналістами, депутати Верховної Ради приймали державний бюджет — на два тижні пізніше визначених Бюджетним кодексом термінів. Та народні обранці припустилися ще одного порушення Бюджетного кодексу, який вимагає, аби державні гарантії не перевищували 3 % від планових доходів загального фонду державного бюджету.
Натомість граничний обсяг гарантованого державою боргу сягне аж 7,8 % валового внутрішнього продукту або 350 млрд грн, а граничний обсяг надання 2021-го державних гарантій становить понад 88 млрд грн (9,2 % доходів загального фонду бюджету на 2021 рік). Експерти називають механізм державних гарантій квазіборгом або прихованими запозиченнями.
Загалом обсяг запозичень, якими уряд збирається покривати дефіцит бюджету, залишився майже незмінним — понад 700 млрд грн. Проте тепер уряд хоче більше запозичати на зовнішньому ринку, вочевидь, очікуючи на гроші від Міжнародного валютного фонду й інших міжнародних кредиторів, які не вдалося отримати 2020-го. Та це ще вилами по воді писано.
На диво, вперше за останні роки фінансування Міністерства оборони України зменшили на 127 млн грн порівняно з попереднім роком. Натомість більше грошей отримують силові органи, а не збройні сили. І це в державі, яка воює! Також збільшили витрати на Офіс президента України, натомість усім іншим фінансування урізали. Про це глава держави журналістам NYT також не сказав.
Як повідомляв «Міст», Зеленський ігнорує обіцянку про «нові обличчя» серед високопосадовців.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply