Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 26, 2022

Водії автівок, які незаконно перебувають в Україні, розпочали протести за легалізацію

Автор:

|

Листопад 21, 2018

|

Рубрика:

Водії автівок, які незаконно перебувають в Україні, розпочали протести за легалізацію

Пам’ятник «євробляхарів»

Верховна Рада ухвалила два законопроекти щодо врегулювання проблеми автівок з іноземними номерами, які ввозять за схемами, які дають можливість уникати сплати митних платежів.

Вимоги водіїв проігнорували
Проблема автівок із іноземними номерами виникла через те, що в Україні не можна було розмитнювати транспортні засоби, старші, ніж вісім років. Тим часом більшість куплених в Європі автомобілів були у користуванні вже більше десяти.
Крім цього, розмитнення молодших автівок було настільки дороге, що ціна європейського авто могла зрости у кілька разів. Загалом сума розмитнення автомобіля має три складники — акцизний податок, ввізне мито і податок на додану вартість (ПДВ).
Ввізне мито на автівки з Європейського Союзу (ЄС) станом на 2018 рік складає 7,3 %, наступного року має бути ще нижчим. А податок на додану вартість — 20% від загальної суми вартості авто, акцизу та мита.
Основним наріжним каменем у цьому ланцюжку став акциз. Зараз його ставку розраховують відповідно до об’єму двигуна. Наприклад, для нового BMW із об’ємом двигуна 2,5 літра ставка акцизу — 255 EUR, для п’ятирічного авто — вже 2735 EUR, а ще старшого — 3595 EUR.
У ще не підписаному Президентом проекті нового закону парламентський комітет із питань податкової та митної політики пропонує ввести нову формулу розрахунку акцизного податку, не прив’язаного до кожного сантиметру об’єму двигуна. Запропонована базова ставка — 50 EUR для бензинового двигуна до 3 л і 75 EUR — для дизеля.
Коефіцієнт двигуна розраховується шляхом ділення об’єму двигуна у кубічних сантиметрах на 1000. Коефіцієнт віку дорівнює кількості повних років авто від року, наступного за роком виробництва, але не може бути більшим за 15.
Однак, як зауважив юрист Сергій Косаренко, ця формула дуже добре працює для малолітражних автомобілів. А українці часто купують в Європі автівки з великим дизельними двигуном, які дешевше заправляти.
У громадській організації «Авто Євро Сила» пояснили: «Візьміть автомобіль, який коштує дві тисячі євро з об’ємом двигуна 2 л. Ми беремо від 2 тис. EUR ПДВ та мито — це, грубо кажучи, 30 %. Далі рахуємо акциз. Базову ставку за дизель 75 EUR множимо на два (коефіцієнт двигуна) — це 150 EUR. Й якщо автомобіль 2000 року, то множник 15 (коефіцієнт віку). Акциз виходить 2250 EUR, а загальна вартість автомобіля з усіма зборами — більше 5 тис. EUR».
Зважаючи на ці розрахунки, власники автівок із іноземними номерами вимагали прибрати з формули розрахунку акцизу коефіцієнт віку автомобіля. Активісти також наголошують, що тимчасова знижка на акциз, яку запропонував внести до законопроекту профільний комітет, не врятує ситуацію.
Однак профільний парламентський комітет ухвалив серед правок до законопроекту знижку 50 % на акциз упродовж перших двох місяців від початку дії закону і 25 % — на третій місяць дії закону.

«Це нікого не влаштовує»
У громадській організації «Авто Євро Сила» зауважили: «Вони (в парламенті. — Ред.) хочуть залишити надвисоке навантаження. Зберегти законопроект у первісному вигляді, але дати таку подачку у вигляді 50 % знижки на розмитнення. Тобто розмитнити автомобіль 2000 року вартістю 3 тис. EUR буде коштувати 3-4 тис. EUR. Це 100-150 % його вартості. Таке нікого не влаштовує. А замість вирішення цієї проблеми вони запропонували знижку на кілька місяців, коли ніхто не встигне цього зробити».
Крім цього, серед правок, які ухвалили в парламенті, є також вимога сплатити штраф за порушення термінів тимчасового ввезення (один рік) чи транзиту (п’ять або десять днів) автомобіля. Таким власникам євроблях дадуть розмитнитися лише після того, як вони заплатять штраф у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів (8,5 тис. грн).
На противагу депутатським правкам активісти запропонували свої, й передали їх депутатам. У повідомленні активістів у Facebook зазначено: «Вимагаємо щоб Верховна Рада поставила на голосування та скасувала правки комітету податкової та митної політики від 6 листопада 2018-го як дискримінаційні, корупційні та не народні, прийняття яких призведе до народного гніву, та масштабних протестів по всій Україні в кожній області».
Незважаючи на погрози активістів, нардепи не пристали на виправлення, запропоновані активістами. В ухвалених 8 листопада змінах залишили формулу обрахунку ставки акцизу з коефіцієнтом віку.
Єдине, чим поступилася Ніна Южаніна, голова профільного комітету парламенту, — це знижкою на акциз. Знижувальний коефіцієнт 0,5 (знижка 50 %) діятиме впродовж перших трьох місяців дії нових змін.
Також були ухвалені зміни до Митного кодексу, які передбачають значно вищі штрафи за невчасне розмитнення та незаконне користування «євробляхами». Ухвалені Верховною Радою України щодо врегулювання проблеми автівок із іноземними номерами та відповідні зміни до Податкового кодексу змінили систему розрахунку митних платежів для всіх транспортних засобів, які ввозять до України. Тобто, й нових.
Якщо Президент України підпише ухвалене парламентом й воно набуде чинності, в Україну можна буде імпортувати автівки, виготовлені до 2010 року.
Зазнає змін система підрахунку акцизу — її спростять. Якщо раніше було безліч ставок, котрі треба було множити на кубічні сантиметри двигуна, то тепер будуть тільки чотири.
Аби розрахувати свій акциз, треба буде 50 або 75 EUR базової ставки помножити на об’єм двигуна в літрах і помножити отримане на вік автівки. Якщо машині понад 15 років, все одно треба буде множити на 15.
Водночас, уже не буде заборони на ввезення за екологічним стандартом. Тобто, тепер можна буде офіційно ввозити в Україну хоч 30-річні машини. Щоправда, депутати визначили стимул ввозити до країни автівки останніх років випуску — для них акциз буде вигіднішим, ніж для старих машин.
Крім того, новий закон дасть можливість розмитнити автівки з іноземними номерами й замінити їх на українські. Та все ж лідер організації «Авто Євро Сила» Олег Ярошевич відповів на запитання «Чи будуть люди легалізувати автомобілі з новим законом?» більш ніж промовисто — спалив свій Land Rover 2008 року випуску з єврономерами. Бо легалізація такої автівки коштувала б Ярошевичу 100 % від суми покупки. І це проблема, скаржаться «євробляхарі».

«Поставив на коліна»
Співзасновник громадської організації «Авто Євро Сила» Олександр Чернявський пояснив: «Будь-яку автівку 2017-2018 року випуску в Україні будуть розмитнювати за 40 % від її вартості. Будь-який автомобіль випуску початку 2000-го з ціною 2-3 тис. EUR будуть розмитнювати за ставкою близько 200 % до вартості. Таким чином, розміри митних платежів, якщо їх порівнювати з зараз чинними, було зменшено, але вони все одно досі є несправедливо високими. За Renault Laguna 2003 року випуску об’ємом 2.2, дизель, доведеться заплатити близько 3 тис. EUR, а коштує така автівка близько 1,5 тис. EUR. Принципова позиція «Авто Євро Сила» полягала в тому, щоб можна було розмитнити за 40 % від вартості автівку як 2018-го, так і 2000 року. Такі ставки було встановлено в Європі для розмитнення автівок, наприклад, зі США».
За словами п. Чернявського, навряд чи спостерігатиметься масова зміна номерів на євромашинах на умовах ухваленого закону. А якщо поліція почне штрафувати їхніх власників, в «Авто Євро Силі» прогнозують, що багато людей задумаються над тим, щоб спалити свої автівки, як це зробив Ярошевич.
Власники автівок на єврономерах мають і серйозніші причини бути невдоволеними новим законопроектом. Олег Хмельницький, директор інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting, вважає: «Частина людей, котрі вже їздять на «євробляхах», навіть якщо захочуть легалізувати свої автівки після набуття чинності нового закону, не зможуть цього зробити. І справа тут не в ставках акцизів, а в тому, що їх зареєстровано на інших людей та на інші компанії, які перебувають в іншій країні. Вони повинні будуть знайти, хто господар їхньої автівки, котрий, своєю чергою ,має погодитися заново продати їм машину».
За словами автоексперта, угоду має бути оформлена відповідними органами в країні купівлі автівки, яку також треба оформити на експорт (відповідно до вимог законодавства країни), і тільки з цими документами людина може прийти на митницю та розмитнити автівку. «Уся ця процедура є дуже складною, далеко не всі зможуть знайти справжніх власників своїх автівок, і далеко не всі з цих власників погодяться продати авто. У Польщі при відчуженні авто треба сплатити податок. Чи захочуть ці люди сплачувати його при відчуженні 17 тис. авто та якою буде ця сума?», — запитує п. Омельницький.
Олег Ярошевич заявив на мітинґу під Верховною Радою: «Закон про легалізацію автомобілів із іноземною реєстрацією поставив нас на коліна та забирає останні гроші». У разі неприйняття вимог власників автомобілів із іноземною реєстрацією й обіцяють організувати всеукраїнські протести.

Почалося
А 20 листопада акції протесту почалися. Під Львівською міською радою «євробляхарі» розпочали безстрокову акцію, метою якої є змусити Верховну Раду відкликати законопроекти № 8487 і № 8488, що стосуються розмитнення автомобілів. Про це розповів Юрій Карпа, учасник громадської організації «Авто Євро Сила Львів». «Ще одна наша мета — домогтися зниження цін на пальне та газ. Якщо ми платимо стільки ж, скільки й у Європі, то чому не можемо дозволити собі їздити на європейських машинах?!», — зазначив він. Крім того, учасник акції додав, якщо влада не почує протестувальників, вони почнуть знищувати свої автомобілі.
А в Львівській області, поблизу с. Розвадів Миколаївського району власники автомобілів на єврономерах перекрили трасу Київ-Чоп. Крім цього, мітингарі заблокували кордон між Україною та Білоруссю.
Також водії автомобілів на європейській реєстрації заблокували центр Києва і пікетують будівлі Адміністрації Президента і Верховної Ради. Мітингарі привезли під будівлю Верховної Ради згорілий Range Rover лідера «Авто Євро Сили» Олега Ярошевича. Зі згорілим автомобілем всі фотографувалися, знімали відео і гордо заявляли, що це їхній “пам’ятник, їхній “символ боротьби». Після перекриття урядового кварталу рух в центрі столиці було паралізовано.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply