Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Візит президентки Молдови до Києва

Автор:

|

Січень 13, 2021

|

Рубрика:

Візит президентки Молдови до Києва
Майя Санду та Володимир Зеленський

До України з офіційним візитом 12 січня прибула Майя Санду, новообрана президентка Республіки Молдова.
З нею зустрівся Володимир Зеленський. Урочиста церемонія зустрічі відбулася на площі біля Маріїнського палацу в Києві. На початку церемонії пролунали гімни двох країн, після чого президенти оглянули стрій воїнів почесної варти України.
Висока гостя привіталася з українськими військовослужбовцями офіційним привітанням у Збройних силах України «Слава Україні!». «Вітаю Майю Санду у Києві. Це початок нових стосунків України та Молдови. Нас єднають спільні цінності та позиції щодо питань загальноєвропейського порядку денного. Ми цінуємо, що президент Молдови підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, не боїться називати Крим українським», — зазначив український лідер.
Сторони обговорили шість основних тем. Про це повідомив Ігор Жовква, заступник голови Офісу президента України.
Відновили повноцінний діалог на рівні президентів. Згідно з підписаною Спільною декларацією, створили президентську раду — координуючий орган на рівні глав держав, аби регулярно зустрічатися і досягати домовленостей з усіх питань порядку денного.
Обговорили і порозумілися з приводу взаємної підтримки в питаннях реґіональної безпеки. Президенти підтримують суверенітет і територіальну цілісність держав у міжнародно визнаних кордонах.
Між двома столицями з’явиться нова повноцінна магістраль, у т. ч. новий міст через Дністер. Це скоротить час подорожі між Києвом і Кишиневом до трохи більше п’яти годин.
Україна готова відновити експорт своєї електроенергії до Молдови, а там готові її прийняти.
Детально обговорили питання Дністровського гідровузла й увесь комплекс супутніх аспектів, в т. ч. екологічний, питання власності та демаркації відповідних ділянок кордону. Є політична воля, щоб це питання зникло як проблемне, надалі справа — за урядами і відповідними експертами.
Питання мовних та інших прав національних меншин в обох державах будуть врегульовані на паритетній основі.
Також п. Жовква повідомив, що на п. Санду чекають в Україні на святкування 30-ї річниці Незалежності. А вона натомість запросила п. Зеленського до Кишинева.
За підсумками зустрічі президентів України і Молдови Володимира Зеленського та Майї Санду прийняли спільну заяву. У ній підкреслили важливість українсько-молдавських відносин для подальшого розвитку держав. «Результати недавніх президентських виборів у Республіці Молдова підтвердили європейський вибір і зобов’язання боротьби з корупцією громадян Республіки Молдова. Вони відкрили вікно можливостей для нового етапу розвитку змістовного і перспективного діалогу між нашими країнами», — йдеться в документі.
Президенти висловили намір відновити між країнами діалог на високому рівні і надати йому динамічний характер, створити необхідні передумови для стратегічної двосторонньої співпраці.
Також Україна і Молдова мають намір співпрацювати в боротьбі з коронавірусом. «Підтверджуємо повагу України та Республіки Молдова з міжнародним правом і його основоположних принципів. Заявляємо про взаємну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і Республіки Молдова в рамках міжнародно визнаних кордонів. Відзначаємо прагнення до зміцнення взаємодії з партнерами в південно-східній Європі і на Чорному морі. У цьому контексті підтверджуємо свою зацікавленість стати частиною ініціативи Тримор’я», — йдеться в заяві. Також країни підтвердили прагнення до членства в Європейському Союзі (ЄС).
Крім цього, Україна та Молдова мають намір посилити торгово-економічну співпрацю, створювати нові інфраструктурні проєкти, полегшити транзит і транспортування, розвивати туризм та інші сфери, що становлять взаємний інтерес. «Констатуємо необхідність подальшої співпраці в енергетичному секторі з метою посилення енергетичної безпеки в реґіоні. Вважаємо важливим підвищувати надійність і диверсифікувати постачання електроенергії й енергоносіїв, а також забезпечити більшу прозорість енергетичного сектору», — зазначили в документі.
Ба більше, країни будуть спільно розвивати контакти між людьми, нові ініціативи в освіті, науці, охороні здоров’я, спорті та забезпеченні освітніх і культурних прав етнічних меншин без будь-якої дискримінації. Обговорили й можливість транзиту газу з Європи через Молдову до України, а також намір налагодити поїздки громадян двох країн за внутрішніми паспортами.
Як повідомляв «Міст», президентка Молдови заговорила українською.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply