Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

Війни на сході України перемовинами не зупиниш

Автор:

|

Серпень 07, 2014

|

Рубрика:

Війни на сході України перемовинами не зупиниш
Олександр Лукашенко виступив господарем зустрічі

Олександр Лукашенко виступив господарем зустрічі

Зустріч у білоруській столиці учасників тристоронньої контактної групи — представників ОБСЄ, України, Російської Федерації (РФ) — лише зайвий раз продемонструвала ілюзорність сподівань на мирне закінчення протистояння на Донбасі.

Перемовини чи контакти?
29 липня ц. р. прес-служба президента Білорусі Олександра Лукашенка неабияк заінтригувала повідомленням, що його український колега Петро Порошенко телефоном попросив його надати «майданчик для проведення перемовин за участю всіх зацікавлених сторін із вирішення української кризи». Адже глава України неодноразово стверджував, що не вестиме з терористами жодних перемовин, а розмовлятиме з ними тільки про їх капітуляцію.
Та й прес-служба Президента України ні 29 липня, ні пізніше не повідомляла про «майданчик для проведення перемовин». Натомість поінформувала, що того дня Петро Порошенко мав телефонні розмови з прем’єр-міністрами Нідерландів і Австралії та запевнив їх у готовності України посприяти доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до місця падіння пасажирського літака «Малайзійських авіаліній».
Оскільки це місце досі контролюється терористи, то таки була потреба порозмовляти в Мінську про допуск туди місії ОБСЄ. Ірина Геращенко, уповноважений Президента з урегулювання ситуації на сході України, ще 1 липня анонсувала, що «третю зустріч контактної групи Україна-ОБСЄ-Росія з урегулювання ситуації на сході України може відбутися в Мінську». «Необхідно створити всі умови для роботи цієї тристоронньої групи, у якій Україну представлятиме колишній президент України Леонід Кучма», — уточнила вона.
Отже, мова все ж ішла про тристоронню зустріч за участю ОБСЄ, України й РФ, а про представників інших «зацікавлених сторін», зокрема терористів, серед них не згадувалося. Тож, як бачимо, прес-служба президента Білорусі явно перестаралася, гучно назвавши зустріч контактної групи Україна-ОБСЄ-Росія «перемовинами».

«Допомагають сісти»…
Однак старалася вона так не через свою простодушність, а тому що саме перемовин керівництва України з терористами як із рівними домагається глава РФ Путін, чиїм васалом вважають білоруського президента Лукашенка. Утім, 30 липня Сергій Лавров, міністр закордонних справ Росії, підтвердив, що саме він продиктував білорусам відверто провокаційне словосполучення «майданчик для проведення перемовин» щодо того, про що просив їхнього президента український колега.
Ірина Халіп, кореспондент опозиційної російської «Новой газеты» в Білорусі, поспішила повідомити: «Лавров подякував Лукашенкові за допомогу: «Ми будемо вітати контакти й дякуємо білоруським колегам за те, що вони допомагають українцям таки сісти за стіл перемовин».
Однак п. Халіп вистачило глузду й совісті додати: «Того ж дня стало відомо, що перемовини почнуться 31 липня, а ті, хто сів за стіл, називатимуться тристоронньою контактною групою». Звісно, мова йшла лише про тристоронню зустріч — за участю офіційного представника голови ОБСЄ з питань врегулювання ситуації в Україні Адельхейда Тальявіні, колишнього президента України Леоніда Кучми й посла РФ в Україні Михайла Зурабова.
Саме вони й зібралися 31 липня в резиденції «Заславль» під Мінськом, відомій ще за часів СРСР тим, що 1973-го там вели перемовини генеральний секретар КПРС Леонід Брежнєв і президент США Річард Ніксон. Причому, як написала кореспондент «Новой газеты», «повістка дня була оголошена ще напередодні: це – не перемовини з урегулювання конфлікту, контактна група обговорюватиме всього два питання — звільнення заручників, захоплених бойовиками (168 осіб) і забезпечення допуску міжнародних експертів на місце падіння літака «Малайзійських авіаліній».
Але попри те, що такою повісткою дня керівництво України більш ніж чітко продемонструвало невизнання терористів учасниками перемовин про долю Донбасу, білоруська державна інформаційна агенція «БелТА» заявила про зовсім інше: «У Мінську проходять очні консультації тристоронньої контактної групи (Україна-ОБСЄ-Росія) з урегулювання ситуації на сході України з представниками керівництва самопроголошеної Донецької народної республіки».

«Таємно запросили сепаратистів»?!
Та й Ірина Халіп стверджувала: «На ці перемовини таємно запросили сепаратистів. Доля 168 заручників і допуск експертів до місця аварії малайзійського лайнера — не більше ніж димова завіса, лушпиння для прес-релізів. Офіційно оголошені тристоронніми перемовини виявилися чотиристоронніми, причому четверту сторону в будь-якій країні заарештували б негайно. Але в Білорусі їм дозволили сісти за стіл.
Тільки в Мінську їх допустили до перемовин як рівноправну сторону разом з Україною та Росією. Та ще й з ОБСЄ — щоб зовсім легітимними почувалися. І саме в цьому полягала суть інтриги. Заручники й літак — інформаційне тло. Завдання перемовин було зовсім іншим: легалізувати сепаратистів, визнати їх за політичну силу, на яку потрібно зважати.
Відтак, російська журналістка припускає: «Цілком можливо, що Президент України втомився від тупикової ситуації й готовий піти на діалог із самопроголошеною владою на сході України, визнати бойовиків як політичну силу, тільки хоче зробити це чужими руками. А може, Петро Порошенко — геніальний стратег. Просто наразі про це ніхто не знає».
Водночас, Віктор Бережний, оглядач київського інтернет-порталу Real-vin.com, поінформував про те, що відбулося в білоруській столиці, так: «Перемовини в Мінську за участю Леоніда Кучми пройшли фактично у закритому режимі. Про те, хто з ким і про що говорив, можна здогадуватися тільки за повідомленнями сторін. Але насторожує те, що, по-перше, Росія поспішила заявити, що участь у перемовинах брали безпосередньо представники терористів (чергова спроба легітимізації ДНР і ЛНР), а також що «тристороння контактна група з урегулювання на сході України постановила залучити до перемовин експертів (очевидно, міжнародних)».

Видають бажане за дійсне?
Викликає неабиякі сумніви те, що переповіли з Мінська як Вікторові Бережному, так і кореспондентці «Новой газеты» в Білорусі. Тобто, білоруси цілком могли ретранслювати те, що їм продиктували з Москви: мовляв, керівництво України таки визнає терористів за рівноправних учасників перемовин про долю Донбасу.
Навіщо керівництву РФ видавати бажане за дійсне? Скидається на те, що воно змором намагається довести офіційний Київ до того, чого само так прагне.
Однак безрезультатність зустрічі учасників тристоронньої контактної групи в Мінську засвідчує, що з терористами та їхніми замовниками неможливо домовлятися. Приміром, у білоруській столиці було прийняте рішення про «звільнення значної кількості заручників та інших захоплених незаконними збройними формуваннями на Донбасі осіб», але воно так і не відбулося. Крім того, контактна група «домовилася про створення ОБСЄ механізму спостереження та контролю одночасно з набуттям чинності угодою про припинення вогню», який, утім, не стихає досі.
Учасники зустрічі також «висловили підтримку щодо безпечного доступу міжнародних слідчих до місця падіння літака «Малайзійських авіаліній», та терористи їх все одно туди не впускають. А відтак, «перемовини» в Мінську ще раз підтвердили, що війну на сході України припинять аж ніяк не перемовини з бандитами, а тільки перемога над ними сил Антитерористичної операції (АТО).

Ігор Голод

До слова
Російський солдат Олександр Соткін виклав у Instagram фото, які демонструють експлуатацію російської військової техніки в Україні, у тому числі комплектування ракетної пускової системи, яка використовувалася, щоби збити Boeing-777. Згідно з його профілем у Facebook, п. Соткін є жителем міста Нарофомінська Московської області й має спеціальність «інструктор зв’язку з радіо». Уперше солдат Соткін опублікував знімки з ??бази на півдні Росії 23 червня. Київ того дня звинуватив Москву в нападі на свої позиції через кордон із мінометним вогнем і некерованими ракетами «Град». Очевидно, росіянин просто не знав, що Instagram автоматично задіє геолокацію для визначення місця, де було зроблено фото (неподалік селища Красна Талівка Луганської області).

Компромат

А тим часом…
Проросійські бойовики застосували частину фюзеляжу Boeing-777 для зміцнення свого блокпоста біля села Розсипного, поблизу міста Тореза Донецької області. «На знімках ви бачите частини фюзеляжу літака. Російські найманці використовували їх для обладнання свого блокпосту поблизу. Імовірно, це уламки мирного Boeing-777», — сказано в повідомленні прес-центру АТО.

Блок-пост із фюзеляжа

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply