Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 29, 2023

Відвідини України прем’єр-міністром Ізраїлю

Автор:

|

Серпень 21, 2019

|

Рубрика:

Відвідини України прем’єр-міністром Ізраїлю
Сара і Беньямін Нетаньягу

Беньямін Нетаньягу, прем’єр-міністр Ізраїлю, ввечері 19 серпня прилетів до Києва і наступного дня зустрівся з Володимиром Зеленським. Це був перший візит ізраїльського лідера за останні 20 років. Перед своєю поїздкою він заявляв, що може стати посередником між Україною та Російською Федерацією (РФ), адже має хороші стосунки Путіним.

Брифінг і відвідини Бабиного Яру
На спільному брифінгу після зустрічі керівників країн президент Зеленський закликав свого гостя визнати Голодомор актом геноциду українського народу. Він також заявив, що Україна планує перейняти ізраїльський досвід в оборонній сфері. Також президент висловив надію, що Ізраїль незабаром ратифікує угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) із Україною.
«Ізраїль залишається ключовим торговим партнером у реґіоні Близького Сходу. Наш сукупний товарообіг перевищив 1 млрд USD. У мене немає сумніву, що скоро ця сума збільшиться завдяки підписанню договору про ЗВТ», — повідомив глава української держави. На що глава ізраїльського уряду сказав, що парламент Ізраїлю ратифікує цю угоду після виборів, які відбудуться 17 вересня ц. р.
На зустрічі лідерів держав підписали угоди про співпрацю у сфері сільського господарства, сприяння вивченню івриту в навчальних закладах України і вивчення української в навчальних закладах Ізраїлю. Також підписали меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та патентним відомством Міністерства юстиції Ізраїлю. А посли двох держав підписали програму співпраці в галузі освіти, культури, молоді та спорту між урядами країн на 2019-2022 рр.
По тому п. Заленський і п. Нетяньяху вирушили до Бабиного Яру, щоб вшанувати пам’ять загиблих у ньому українських громадян, головно єврейського походження. «Не можна допустити знову! Вічна пам’ять жертвам Бабиного Яру, вічна пам’ять жертвам Другої світової війни», — виголосив президент України.
А ізраїльський прем’єр заявив про намір встановити у Бабиному Яру пам’ятний знак. «Євреї не одну сотню років жили по сусідству з українцями. Вони створювали громади, партії, рухи хасидизму та сіонізму впродовж тисячі років. І все в один момент знищили нацисти», — сказав високий гість. 20 серпня він зустрівся з Володимир Гройсманом, прем’єр-міністр України.

Посередник між Україною та РФ
Розмови про те, що ізраїльський прем’єр міг би приміряти на себе роль посередника, з’явилися напередодні його візиту до Києва. Політологи вважають, що ця заява пов’язана з виборами, оскільки статус миротворця може додати йому голосів вихідців із України. Однак Зеєв Ханін, професор політології Аріельського університету в Ізраїлі, такий сценарій називає суто гіпотетичним. «Ізраїль за останні десять років став помітним суб’єктом не лише в реґіональній, а й в міжнародній політиці. Час від часу прем’єр-міністр розглядає подібні пропозиції, але до нього не зверталися ні з Москви, ні з Києва», — заявив він.
Своєю чергою, Руслан Бортник, директор київського Інституту аналізу та менеджменту політики, міркує, що саме міг би зробити Ізраїль для налагодження стосунків між Києвом і Москвою. «Звісно, потрібно домагатися виконання мінських угод. Ізраїль може бути ефективним, наприклад, у деблокаді Криму і Донбасу. Там є економічні інтереси, у т. ч. Ізраїлю: зняття обмежень на торгівлю з цими реґіонами, можливо, відновлення пасажирського сполучення», — зазначив експерт.
Однак український тижневик «Ділова столиця» вважає розмови про Нетаньяху-посередника «спекуляціями». «З точки зору міжнародного права, Ізраїль залишається країною-окупантом Голанських висот і палестинських територій. З огляду на цей факт важко уявити, що Нетаньягу раптом почне жорстко лобіювати деокупацію Криму і вигідний для України варіант припинення війни на Донбасі», — написало видання.
Ба більше, цей візит може ще й нашкодити офіційному Києву в боротьбі за анексований РФ Крим. Адже п. Нетаньягу натякнув, що Україна може відкрити своє представництво в Єрусалимі. Чи мав він на увазі повноцінне посольство, невідомо — у повідомленнях пресслужб не було жодних коментарів щодо цього.
А розміщення представництва України в Єрусалимі може призвести до проблем із одним із найпотужніших членів НАТО — Туреччиною, яка водночас є ще й одним із найвагоміших гравців на Близькому Сході. Хоча ця країна однією з перших у світі визнала незалежність Ізраїлю, коли 2003-го державу очолив Реджеп Таїп Ердоган, розпочалася стрімка ісламізація країни та посилення антиізраїльської риторики. У 2008-2009 рр. відбулася військова операція «Литий свинець» у Секторі Ґази, а 2010-го ізраїльтяни захопили турецький корабель «Маві Мармара», яке хотіло прорвати блокаду Гази.

Скандал
На жаль, цей, безумовно, успішний візит Беньяміна Нетаньягу до України був змазаний скандалом із його дружиною. Коли подружжя зійшло з літака в Києві, їх вітали три дівчини в традиційних українських строях і з хлібом-сіллю. Прем’єр-міністр відламав окраєць паляниці, вклав його у сіль, куснув і передав решту дружині. А та впустила недоїдок на підлогу, що збурило громадськість.
Юлія Мендель, прессекретар президента Зеленського, одразу ж заявила, що Сара Нетаньягу не мала наміру проявити неповагу до України, і це не повинно нівелювати важливість його візиту до Києва. Сам же Біньямін Нетаньягу засумнівався в тому, чи був би саме так висвітлений у засобах масової інформації (ЗМІ) його візит, якби не було «події з хлібом». Він заявив, що його дружина зумисне вибрала одяг національних кольорів України. «Вона вийшла з літака в одязі жовто-блакитного кольору. Саме з поваги до України. Але якщо це потрібно, щоб привернути увагу до візиту, нехай так і буде», — сказав він.
Подію прокоментував Юрій Бутусов, головний редактор інтернетвидання «Цензор.НЕТ». «РФ веде інформаційну війну для дискредитації візиту Біньяміна Нетаньягу. Російськомовні ЗМІ Ізраїлю поширили інформацію, що нібито дружина прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху під час візиту до України буцімто викинула шматок хліба, яким її пригостили по прильоту в Україну», — написав він.
Адже очевидно: якщо Сара Нетаньягу й впустила якийсь шматочок хліба, то явно випадково, ніяких кидків вона не робила, й узагалі намагалася поводитися доброзичливо та згідно з протоколом. «Уперше під час війни з РФ прем’єр-міністр Ізраїлю відвідує нашу країну, і цей прорив дуже болісно сприйняли в РФ. Москва чудово розуміє, що зміцнення зв’язків України з Ізраїлем буде спрямоване на протидію російському впливу, — зазначив журналіст. — За останні роки Ізраїль продав Україні засоби радіоелектронної боротьби та зв’язку, і програми співпраці розширюються. Йдеться про модернізацію винищувачів і продаж радарів. Вся ця техніка на порядок вища класом за будь-які російські взірці. Ізраїль зацікавлений у стримуванні РФ, щоб обмежити експансію Путіна в Сирії, щоб протидіяти його союзу з терористами «Хезбалли» й Ірану. А російські інформаційні війни спрямовані на применшення важливості візиту Нетаньягу, щоб відвернути увагу від проривного політичного значення цього візиту».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply