Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Відбулася зустріч Зеленського з Гутеррешом та Ердоганом

Автор:

|

Серпень 24, 2022

|

Рубрика:

Відбулася зустріч Зеленського з Гутеррешом та Ердоганом
Лідери за круглим столом

У Львові 18 серпня Володимир Зеленський зустрічався з Антоніу Гутеррешем, генеральним секретарем Організації Об’єднаних Націй (ООН), і Реджепом Таїпом Ердоганом, президентом Турецької Республіки (ТР). Останній повідомив президенту України, що Путін готовий до прямих перемовин із ним. Він також запропонував українському лідеру «дипломатичні шляхи» завершення війни, яку розв’язала Російська Федерація (РФ) проти України.
На зустрічі обговорили й вивезення українського зерна, загрозу Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) і співпрацю у сфері оборони. Лідери дійшли згоди, що подальше розширення співпраці між державами посилить всі сторони. Крім цього, розглянули питання масштабного розкрадання Росією зерна на тимчасово окупованій території України. Зокрема, зазначили, що окупанти привласнили майже 500 тис. т зерна. Лідери погодилися, що будь-яка торгівля краденим є неприпустимою. А президент Зеленський заявив, що кількість кораблів для вивезення українського зерна має бути збільшена.
Після тристоронніх перемовин президент Ердоган заявив, що вірить у те, що війна в Україні може завершитися за столом перемовин. «По суті, п. Зеленський і п. Гутерреш погоджуються з цим. Вся справа в тому, щоб визначити найкоротший і найсправедливіший шлях до столу перемовин», — зазначив він. За словами турецького лідера, не лише Україна, а й увесь світ відчув позитивні результати Стамбульської угоди, що дозволила безпечно експортувати українське зерно. Натомість президент Зеленський заявив, що перемовини з РФ стануть можливими лише після виведення окупаційних військ із українських територій.
Відтак Україна і ТР підписали меморандум про повоєнне відновлення України. Від України документ підписав міністр інфраструктури Олександр Кубраков, від ТР — міністр торгівлі Мехмет Муш. Передбачається, що турецькі державні та бізнесові структури можуть розвивати конкретні проєкти відновлення, а також надавати консультаційну та технічну допомогу. Одним із перших проєктів може стати відновлення мосту у селі Романівка Київської області, що сполучає Бучу й Ірпінь із Києвом. Найближчим часом створять спільну українсько-турецьку робочу групу з питань відновлення, у рамках якої будуть опрацьовані механізми залучення турецьких інвестицій у конкретні проєкти.
Свою чергою, Антоніу Гутерріш ухвалив рішення провести місію з виявлення та встановлення фактів траґедії на території колонії у селищі Оленівка на тимчасово окупованій частині Донецької області. Він нагадав, що всі військовополонені мають отримувати захист відповідно до норм міжнародного гуманітарного права. «Умови проведення цієї місії були доведені Україні та РФ. Крім умов, визначать склад тієї групи, що буде залучена до реалізації розслідування», — зазначив він.
Після зустрічі у Львові п. Гутерреш відвідав факультет міжнародних відносин Львівського національного університету ім. І. Франка. «Ця школа зробила дуже важливий внесок у Статут ООН. Один із її членів брав участь у розробці Статуту, і тут обговорювали його цінності», — заявив він. А 19 серпня відвідав Одеський порт, звідки експортують зерно в рамках стамбульської угоди про «зернові коридори».
«Ніхто не схиляв Україну до поступок на користь РФ, — підсумував результати зустрічі Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. Він висловив думку, що до завершення війни від координації та рішень цієї трійки залежатиме вирішення багатьох проблем дипломатичним шляхом. «Між ними є порозуміння, це головне. Президенти та генеральний секретар скоординували не просто позиції, а свої дії з ключових питань: зерновий коридор, ЗАЕС, звільнення наших полонених. Мова не просто про те, що поговорили, а домовилися, хто що робить, — пояснив він. — Якщо ж знову полетить якась «зрада» по соціальних мережах, то одразу хочу сказати, що такого не було».
А український політолог Володимир Фесенко закликав не чекати жодних сенсацій від результатів цих перемовин. «І зараз, і на найближчу перспективу сама можливість якоїсь мирної угоди між РФ та Україною виглядає майже утопічною. Позиції України та Росії щодо мирного врегулювання теперішнього конфлікту принципово різняться (ми хочемо деокупувати окуповані території, а РФ, навпаки, закріпити їхню окупацію) і поєднати їх неможливо навіть теоретично», — вважає він.
Військовий експерт Дмитро Снєгірьов пояснив, навіщо Путіну перемовини. За його словами, володар Кремля розуміє, що й другий етап «спецоперації» провалився — російські окупанти контролюють лише половину території Донецької області. Тому експерт упевнений, що через невдачі на полі бою він намагається шукати посередників, аби «зберегти обличчя».
«Погляньте на події на фронті напередодні візиту Ердогана — різке посилення військової активності окупантів на всіх ділянках. Такого давно не було. Зараз постало під питанням політичне майбутнє самого Путіна. Дату проведення так званого референдуму на окупованих територіях перенесли. Власне, РФ заявила про недоцільність проведення псевдореферендуму. Політичний крах, — заявив фахівець. — А Анкара, що на словах не підтримує дії Кремля в Україні, стала головним актором на дипломатичному фронті у війні, яку Російська Федерація (РФ) веде проти українців».
Аґенція Bloomberg нагадує, що ТР не лише не запровадила санкції, а й не дозволила російській економіці зруйнуватися під тиском західних санкцій, запроваджених із початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Водночас Туреччина постачає Україні озброєння й обмежує вплив РФ на Кавказі та в Сирії. «Вочевидь, Ердоган намагається знайти політичну й економічну вигоду для себе в будь-якій ситуації», — вважають експерти.
Західні коментатори прискіпливо ставляться до того, що вони називають балансуванням Анкари між Росією та Заходом. Вони звертають увагу на те, що Ердоган готується до виборів наступного року і для нього дуже важливо показати виборцям себе як міжнародного діяча й ефективного керівника економікою. «Ердоган грає ризиковану подвійну гру, але чи зможе її підтримувати, ще побачимо. Його пріоритет — домогтися переобрання наступного року на тлі економічної кризи, що завдає шкоди її популярності. Він зробить усе, що завгодно, щоб посилити свої позиції у власній країні», — вважає Аманда Пол, старша співробітниця Центру європейської політики у Брюсселі (Бельгія).
А Іво Даалдер, колишній посол США в НАТО, запевняє, що ТР є стратегічно дуже важливим союзником НАТО, але він також зазначає, що впродовж років Анкара не завжди поводилася як надійний союзник. «Ердоган — не єдиний лідер у НАТО, який підтримує дружні взаємини з Путіним. Згадайте колишнього італійського прем’єр-міністра Сільвіо Берлусконі чи угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, — спонукає експерт. — Але Ердоган — єдиний лідер НАТО, який купив у РФ новітні протиповітряні ракети замість того, щоб придбати західне обладнання, яке могло б бути інтегрованим у систему оборони НАТО. Він також єдиний лідер НАТО, який погрожує застосувати силу проти союзника — Греції. Тож із Туреччиною все важче вживатися як із союзником, але без неї обійтися майже неможливо».
Як повідомляв «Міст», Ердоган провів перемовини з Путіним.

Євген Клен

About Author

Meest-Online