Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Верховна Рада прийняла закон про українську мову

Автор:

|

Травень 01, 2019

|

Рубрика:

Верховна Рада прийняла закон про українську мову
Доленосне засідання парламенту

Верховна Рада України (ВРУ) на своєму засіданні 25 квітня 278 голосами прийняла законопроект № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». На ранковому засіданні нардепи розглянули останні 17 із 2 085 поправок. «Цей момент настав — ми завершили розгляд усіх поправок у закон про українську мову як державну. Кожна правка була названа — права опозиції були повністю захищені. Й я прошу голову комітету надати заключний текст поправок, до яких необхідно повернутися», — заявив Андрій Парубій, голова ВРУ. Після цього виступили представники фракцій і сам спікер парламенту.
Зазначимо, що ВРУ розглядала поправки до мовного закону чотири пленарних тижні. До розгляду законопроекту в другому читанні депутати приступили ще 28 лютого. Документом пропонується, зокрема, створити Національну комісію зі стандартів державної мови та ввести посаду Уповноваженого зі захисту державної мови. За документом, знання державної мови — обов’язкова умова для отримання іноземцями паспорта громадянина України. Також держава зобов’язана забезпечити громадянам можливості для опанування української мови.
Закон, зокрема, регулюватиме застосування української мови як мови громадянства України, а також її застосування в діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в Україні, державних і комунальних підприємств, установ і організацій, інших суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.
Також передбачається застосування української мови в публічних сферах: в освіті та науці; у сфері культури, на телебаченні й у радіомовленні, у друкованих засобах масової інформації, у книговиданні та книгорозповсюдженні; у сфері електронних інформаційних систем; у сфері обслуговування споживачів; у сфері спорту, телекомунікацій і поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту; при позначенні топонімів, у рекламі, при виготовленні вивісок і табличок; у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності при наданні інформації про їхні товари та послуги.
Також пропонується впровадити повсюдне вжиття державної мови в називаннях і назвах, визначити стандарти державної мови й упорядкувати захист державної мови.
Однак народні депутати від «Опозиційного блоку» відразу ж після голосування ВРУ за мовний законопроект зареєстрували проект постанови 5670-д-П про скасування результатів цього голосування. Авторами законопроекту виступили Вадим Новинський і Олександр Вілкул.
Причиною реєстрації своєї постанови вони назвали «грубі порушення під час постановки на голосування і голосування» норм ст. 37 Закону України «Про Регламент ВРУ і ст. 84 Конституції, що вимагають від народних депутатів голосувати персонально. «Крім цього, головуючий на засіданні п. Парубій виніс законопроект на голосування, порушивши чітко описану Регламентом процедуру», — вважають колишні члени Партії реґіонів.
«Український народ не делегував права порушувати Конституцію і проштовхувати вчинений на розкол суспільства мовний законопроект за допомогою обману та порушення законів. Якщо в коаліції не було голосів, законопроект мав бути знятий із розгляду. Ми будемо домагатися його скасування в Конcтитуційному суді», — заявив п. Новинський. Зазначимо, що згідно з Регламентом ВРУ, спікер парламенту позбавлений права підписати закон впродовж того часу, поки розглядатиметься проект постанови «Опоблоку».
А от Руслан Овчаренко, депутат Чугуївської міської ради від «Опозиційного блоку», що на Харківщині, назвав українську мову «розумово відсталою». Про це він написав у коментарях у соціальній мережі. Активісти розкритикували горе-депутата.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply