Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

В Україні втомилися від карантину і втрат коштів на життя

Автор:

|

Травень 20, 2020

|

Рубрика:

В Україні втомилися від карантину і втрат коштів на життя

Протести проти карантинних обмежень, пов’язаних із поширенням коронавірусу у світі, відбуваються в різних державах. І Україна — не виняток.

Перевізники
Минулого тижня представники українських транспортних компаній нерегулярних перевезень провели свій мітинґ на вул. Хрещатик у Києві. Учасники акції протесту розташували автобуси уздовж вулиці та клаксонили. Страйкарі вимагали дозволити їм працювати. Перевізники й інші підприємці, згодом перебралися в урядовий квартал і перекрили там перехід на вул. Грушевського. Вислухати їхні вимоги вийшов Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України.
Водночас у столиці України тривали кілька мітинґів, які спричинили великі корки на дорогах. Протестувальники були змушені піти на радикальні заходи, щоб їх почули. Вони перекрили Європейську площу, поліція просили водіїв їхати в об’їзд. Заблокували й Повітрофлотський проспект біля Міністерства оборони України.
Протести відбувалися й у реґіонах. Так, у Тернополі більше 40 власників транспортних підприємств пікетували обласну державну адміністрацію (ОДА), вимагаючи відновити автобусне сполучення. Мітинґарі припаркували кількадесят автобусів під стінами ОДА, через що рух містом ускладнився. Водії автобусів скаржилися, що заробітної плати не отримують, а заощадження майже вичерпалися. Вони запевнили, що на відновлення їхньої роботи чекають і пасажири, котрі постійно телефонують, аби дізнатися, коли ж почнуть свою роботу. Зі свого боку, перевізники обіцяють виконувати всі умови, яких вимагають карантинні заходи. «Усі перевізники й усі працівники, котрі працювали у сфері перевезення, зараз залишилися без роботи, без засобів існування вони вже близько двох місяців. Як я бачу, тут зібралися перевізники мало не з усієї області — близько 40 водіїв і більше 40 автобусів. Тут є перевізники міжміських, приміських, міжнародних перевезень. Це ті, в кого перевезення було основним заробітком», — розповів водій Мирон Мацьків.
Відтак Міністерство інфраструктури України представило план відновлення пасажирського сполучення, згідно з яким перевезення будуть запускати в три етапи. Його оприлюднив Владислав Криклій, глава відомства. «Маємо погодити з Міністерством охорони здоров’я дати етапів, щоб люди могли дістатися до роботи, але були максимально захищені від поширення корона вірусу», — заявив він.
Так, на першому етапі планують запустити міський транспорт (крім маршруток) і приміський (в межах одного району), а також внутрішні авіаперельоти і частково роботу залізниці: курсування до 50 % електричок у години пік, 42 пар потягів далекого сполучення категорій «Інтерсіті» та «Нічний експрес».
На другому етапі плануються дозволити міжобласні та міжнародні автоперевезення, запустити всі приміські потяги, які курсуватимуть у світлий час доби, й усі пасажирські потяги, крім сезонних. На третьому етапі пропонують відкрити міжнародне авіа- і залізничне сполучення, а також сезонні потяги. «Працюємо з авіаперевізниками та Міністерством закордонних справ, аби визначити країни, з яких почнеться відновлення міжнародного авіасполучення. Авіакомпанії пропонують відновлювати внутрішні перельоти одночасно з міжнародними», — повідомив п. Криклій.
Він зазначив, що пасажири і персонал транспорту зобов’язані використовувати засоби індивідуального захисту, будуть проводити температурний скринінг і дезінфекцію транспортних приміщень (аеропорти, вокзали тощо). Кількість пасажирів обмежать: для автотранспорту — в межах місць для сидіння.

Лікарі
Не краща ситуація з лікарями, для яких коронавірус — справжнє випробування. Адже українська медицина зустріла корона вірус у не найкращому стані, а держава щодня дякувала медикам, називала рятівниками, але грошей не платила. Лікарям обіцяли 300 % доплати, але дали її не всім. Звісно, це викликало протести.
У законі детально прописали кожну з посад, кому варто було чекати доплати. Загалом їх понад 20. Більшими зарплати мали стати як у лікарів, так і у медичних сестер. А ще — в медичних реєстраторів, сестер-господинь і водіїв. На скільки мали б зрости зарплати медиків? У лікарів мінімальний оклад — майже 4 тис. грн. Після 300 % надбавки сума мала б зрости майже до 11,5 тис. Медичні сестри отримують близько 3,3 тис. грн на місяць. Разом із доплатою це було б майже 10 тис. грн. У водіїв ставка найменша — 2,5 тис. грн, з надбавкою це трохи більше, ніж 8 тис грн.
Насправді ж, приміром, у Вінниці медики отримали просто мізерні коронавірусні доплати. Одному з лікарів до зарплати додали аж 86 коп. Лікарі очікували потрійну ставку, а отримали дулю. Мізер мали б отримати і медики Волині, але й того не дочекалися. У Чернівцях лікарям надбавки нарешті нарахували, але не завдяки урядовцям. Більшість коштів виділило місто. Медики отримали додатково по 7-15 тис. грн.
Додали грошей до лікарських зарплат і з бюджету Житомира. Івано-Франківщина субвенції дочекалась, але гроші отримали зі запізненням. Почали виплачувати доплати за березень. Схожа ситуація й на Львівщині. Гроші на березневі надбавки з Києва переказали лише наприкінці квітня. «Немає бажання об’єктивно та справедливо розподіляти ці кошти. Не важливо, скільки часу медик контактував із людиною, хворою на коронавірус, бо він уже має право отримати 300-відсоткову надбавку. Адже наразив своє життя та здоров’я на небезпеку», — наголосив Олег Панасенко, голова Вільної профспілки медичних працівників України.
Після хвилі протестів медиків в уряді заквапилися й одразу назвали винних. Мовляв, гроші з Києва переказали, а медикам їх не нараховують на місцях. Президент пригрозив звільняти голів ОДА. «Я розумію, що це звернення можуть дивитися діти, й, на жаль, не можу сказати всіх слів, на які заслужили ці окремі чиновники», — заявив Володимир Зеленський. «Держава, Верховна Рада, уряд усе для цього зробили. Треба тепер, щоб це на місці було реалізовано», — додав Денис Шмигаль, голова Кабінету Міністрів України (КМУ).
Загалом за березень надбавки до зарплати мали б отримати понад 5 тис. медиків. Скільки у квітні, уряд не озвучив. Але це число мало б бути значно більшим за березневе. Адже пандемія коровінавірусу тоді набирала обертів. Випадки зараження блискавично зростали щотижня. До того ж у березні опорних лікарень, які приймали недужих із Covid-19, було 240, а вже наступного місяця — набагато більше.
Уже в квітні перелік лікарень, які прийматимуть хворих на коронавірус, розширили. Це медичні заклади так званої другої хвилі. До прикладу, 8-ма київська лікарня. Пацієнтів із Covid-19 тут лікують, отже, також мали б отримати надбавку. Мали б, та не отримали.
На протести медиків закладів так званої другої хвилі урядовці вже не відреагували. Тож чи отримають ці лікарі 300 % надбавки з державного бюджету, невідомо й досі. Натомість київська влада пообіцяла, що доплати медикам нарахують із коштів міста. Переконують, що зробили б це й раніше, але, мовляв, не знали, що в медичному закладі є пацієнти з Covid-19. «Керівник закладу не надав до Департаменту охорони здоров’я інформації про лікування таких хворих у цій лікарні», — пояснив Віталій Кличко, міський голова Києва.
У КМУ заявили, що деякі реґіони досі не надали звітів про виплати лікарям. А це означає, що цілком реально очікувати гучних відставок в областях. Та чи вплине це на лікарські гаманці?
Як повідомляв «Міст», раніше на акції протесту в Берліні (Німеччина) затримали понад 100 осіб.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply