Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

В Україні вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

Автор:

|

Жовтень 07, 2021

|

Рубрика:

В Україні вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру
Зеленський під Менорою

Одна з найбільших траґедій в історії України періоду Другої світової війни сталася в Києві 80 років тому. Впродовж двох днів, 29 і 30 вересня 1941-го, у Бабиному Яру нацисти розстріляли близько 34 тис. євреїв. А загалом упродовж 1941-1943 рр. нацисти замордували в столиці України близько 100 тис. осіб — євреїв, ромів, полонених червоноармійців, українських націоналістів, радянських партизанів, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників. Минулого тижня в Бабиному Яру провели пам’ятні заходи.

Як це було
Наприкінці вересня 1941 року нацисти провели масові розстріли єврейського населення міста в урочищі Бабин Яр. 27-28 вересня на стінах будинків, парканах і стовпах у Києві окупанти розклеїли близько 2 тис. оголошень із текстом українською, російською та німецькою мовами: «Всі євреї міста Києва та його околиць повинні з’явитися в понеділок 29 вересня 1941 року о 8.00 ранку на кут Мельникової та Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний».
Більшість із тих, хто прийшов, складали жінки, діти та люди похилого віку (доросле чоловіче населення рекрутували до війська). Крім євреїв, там були представники інших національностей із інтернаціональних сімей.
У кінці вулиці влаштували пропускний пункт, за яким перебувала канцелярія. По черзі за пропускний пункт відводили по 30-40 осіб. Там у них відбирали речі та примушували роздягатися. Потім людей заганяли в проходи насипу на краю видолинку глибиною 20-25 м, на краю якого був кулеметник. Після того, як рів заповнювався двома-трьома шарами трупів, згори їх присипали землею. «Це був конвеєр, що не розрізняв чоловіків, жінок і дітей. Дітей залишали з матерями та розстрілювали разом із ними… В ямі я побачив трупи, що лежали в ширину трьома рядами, кожен приблизно 60 м. Скільки шарів лежало один на іншому, розгледіти не міг. Із міста прибували все нові маси людей і вони, мабуть, нічого не підозрювали, вважаючи, що їх просто переселяють», — йдеться в свідченнях водія вермахту Хефера.
За два дні в ярах Бабиного Яру розстріляли понад 34 тис. осіб. Це число приблизне, адже не враховує малолітніх дітей, які загинули разом із батьками. Масові розстріли в урочищі та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі тривали аж до звільнення Києва щовівторка і щоп’ятниці впродовж 103 тижнів. За різними підрахунками, в період із 1941-го по 1943 рік у Бабиному Яру було розстріляли від 70 до 200 тис. осіб.

Офіційні заходи
У травні ц. р. на території меморіалу Голокосту відкрилася символічна синагога. Об’єкт під назвою «Місце для роздумів» є 11-метровою дерев’яною конструкцію у формі книги з візерунками і текстами молитов, які повторюють розпис старовинних синагог на заході України, які були зруйновані під час Другої світової війни.
А 29 вересня о 20.30 за жертви Бабиного Яру провели молитву Блаженнійший Епіфаній, глава Православної церкви України, Блаженнійший Святослав, глава Української греко-католицької церкви, і Моше Реувен Асман, головний рабин України. Люди поклали квіти та запалили лампадки біля вогню пам’яті, який горів увесь час пам’ятних заходів.
Вшанував пам’ять загиблих у Бабиному Яру і Володимир Зеленський. «Збереження пам’яті про Другу світову війну, зокрема, про траґедію Бабиного Яру та Голокосту, — наш борг перед майбутніми поколіннями. Гідне вшанування пам’яті всіх загиблих — наш обов’язок перед минулими поколіннями. І з 2019-го ми робимо все, щоб Бабин Яр із території забуття перетворився в місце пам’яті. Гідне місце пам’яті сотень тисяч жертв, убитих у 1941-1943 рр.», — заявив він.
Президент зазначив, що в усіх українських школах провели національний урок, присвячений 80-й річниці траґедії Бабиного Яру. «Траґедія Бабиного Яру ніколи не повинна повторитися — ні в Україні, ні в інших куточках Європи. Ніде в світі. Ніколи знову. Вічна пам’ять всім жертвам Бабиного Яру! Вічна пам’ять всім жертвам Голокосту! Вічна пам’ять всім жертвам Другої світової війни!» — сказав він.
Глава держави поклав квіти до пам’ятника громадянам, страченим нацистами в Бабиному Яру, і встановив лампадку до підніжжя пам’ятного знака Менора. Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання. Крім цього, квіти від президента поклали до пам’ятника циганам, страченим нацистами, а також до пам’ятника українській поетесі Олені Телізі.
Архів Служби безпеки України в пам’ять жертв траґедії в Бабиному відкрив для громадського доступу документи спогадів у збірнику «Бабин Яр». «Масові розстріли почалися 29 вересня 1941-го. За кілька тижнів там були закатовані й убиті десятки тисяч безневинних дітей, жінок, чоловіків. Ми публікуємо спогади киянки Надії Горбачової, яка на момент розстрілів жила поблизу Бабиного Яру та стала вимушеним свідком тих страшних подій, — йдеться в повідомленні відомства. — У свідченнях п. Горбачової зафіксовано, що розстріли євреїв тривали кілька днів».
Пам’ятні заходи закінчилися 3 жовтня, коли пройшов шостий Марш пам’яті жертв Бабиного Яру. У ньому взяли участь до 1 тис. осіб. До Києва приїхали члени єврейських громад із Вінниці, Брацлава й учні однієї зі шкіл Запоріжжя. Колона учасників маршу пройшла тим же маршрутом, яким 1941 року йшли на розстріл жертви траґедії, більшість із яких були євреями. Завершився Марш пам’яті молитвою Каддіш, яку прочитав рабин Шломо Вільгельм.

Заява діаспори
У Світовому конґресі українців (СКУ) заявили, що приєднуються до України та міжнародної спільноти у скорботі та відзначенні роковин траґедії Бабиного Яру. «Впродовж десятиліть радянський тоталітарний режим намагався приховати та стерти цю скорботну пам’ять. 80 років по тому Бабин Яр усе ще відкриває свої похмурі таємниці і сьогодні ми знаємо, що цей яр також став місцем вічного спочинку для українців, ромів і військовополонених різних національностей, убитих нацистами. Вічна і світла пам’ять їм усім!» — заявили діаспоряни.
Жахіття траґедії Бабиного Яру відомі всьому світу. Але відомі також історії милосердя та мужності. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників народів світу. Станом на 2021 рік 2 673 особи з України були удостоєні цієї честі за те, що ризикували своїми життями, а часто й життями своїх близьких, заради порятунку приречених на смерть. Завдяки свідченням і дослідженням науковців стають відомі нові постаті, гідні визнання, тож списки праведників продовжують поповнюватися новими іменами.
«Бабин Яр — це спільна траґедія українського й єврейського народів, це відкрита рана для України й усього людства. Ми зобов’язані оберігати пам’ять про Бабин Яр від політичних маніпуляцій і дезінформації, які часто використовують як зброю у війні Росії проти України. Щоб вшанувати пам’ять невинних жертв і зберегти її для прийдешніх поколінь, СКУ підтримує українську державну концепцію створення Музею та Меморіального комплексу «Бабин Яр» в Україні. Нехай пам’ять про жертви Бабиного Яру буде вічною!», — заявив Павло Ґрод, президент СКУ.
Як повідомляв «Міст», меморіальний комплекс у Бабиному Яру має бути унікальним продуктом української культури.

Євген Клен

About Author

Meest-Online