Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 29, 2023

В Україні тепер — субтропіки

Автор:

|

Червень 24, 2020

|

Рубрика:

В Україні тепер — субтропіки
Це Львів, чи Венеція?

У підручниках із географії вказують, що в Україні — переважно помірно континентальний клімат, лише на Південному березі Криму він субтропічний середземноморський помірний. Однак це перестає бути дійсністю. Українські фермери набагато північніше зараз вирощують раніше екзотичні фрукти, такі, як ківі, банани тощо. Висихають водойми, з’являються пустелі, нищівні буревії все частіше накривають територію, а зливи затоплюють вулиці міст і руйнують дороги. Над Тернопільщиною та Прикарпаттям навіть бачили торнадо.

Стихія накоїла лиха
Нещодавно в результаті злив на Закарпатті затопило дороги, у Середньому Водяному бурхливі потоки заповнили вулиці села. Потужна злива з градом затопила Запорізькій області ціле містечко Токмак.
А на Прикарпатті сильні дощі пошкодили 12 мостів, розмили майже 60 км доріг, зруйнували близько 10 км берегоукріплень і підтопили близько сотні житлових будинків. «На Прикарпатті негода наробила багато лиха. Опади спостерігали на території Косівського, Долинського, Надвірнянського, Рожнятівського, Верховинського, Снятинського й інших районів», — повідомив Віталій Федорів, голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
В області стихія зруйнувала три автомобільні дороги — Ільці-Буркут, Довгополе-Кохан, Розтоки-Барвінків. « У с. Розтоки обсяг гірської маси становить близько 1 тис. куб м. Косівська комісія з надзвичайних ситуацій прийняла рішення перекрити автодорогу», — додав чиновник. Довелося й перекрити рух автотранспорту через міст у с. Червона Надвірнянського району. Там вода підмила перехідні плити моста. Зсув ґрунту після сильних дощів зафіксували ще й на дорозі Будилів-Красноставці в межах с. Белелуя Снятинського району. Влада області пообіцяла знайти можливості для компенсації завданих стихією збитків.
Сильний дощ і пориви вітру минулого тижня призвели до спрацьовування системи захисту ліній електропередач, в результаті чого опинилися знеструмленими 120 населених пунктів. Про це повідомила Державна служба з питань надзвичайних ситуацій України (ДСНСУ). Найбільше постраждала від негоди Житомирська область, в якій без електрики залишилися 46 сіл. У Київській області знеструмило 16 сіл, в Черкаській — 11, у Кіровоградській — чотири і в Дніпропетровській — три села.
Через негоду в Дніпропетровській, Хмельницькій, Запорізькій, Закарпатській і Черкаській областях впали 34 дерева, постраждали чотири людини, їх усіх ушпиталили. Також отримали пошкодження шість автомобілів, виявилися підтоплені частково чотири вулиці протяжністю 4,1 км, сім дворів і два підвали. Підрозділи ДСНСУ розпиляли та прибрані повалені дерева, відпомпували 485 куб. м води і відбуксирували 11 автомобілів.
Потужні зливи сталися й у Вінницькій області. Чи не найбільше дісталося с. Клембівка. Дощ був такої сили, що обійстя затопило всього за кілька хвилин. Селяни кинулися рятувати майно та худобу. Негода понищила городину на присадибних ділянках.
Після потужного дощу знову затопило київські вулиці — не впоралися дощові каналізації, а комунальники намагалися чистити їх лопатами «на ходу». Затопило навіть цілий паркінг біля Центрального залізничного вокзалу. Не витримує щораз більшого навантаження й каналізація у Львові. Тепер місто йде під воду чи не після кожної грози вже кілька років поспіль. Причина — місто забудовується найшвидшими темпами в усій Україні. Також у Львові не чистять колекторів. А вулиці Трильовського та Вернадського затопило настільки, що львів’яни навіть змогли зайнятися рафтингом просто поміж будинками. Користувачі мережі уже жартують, що львів’янам час купувати гондоли замість автомобілів. «Львів перетворюється на Венецію», — кепкують у спільноті «За якісний транспорт». Зливи, які викликав активний південний циклон, затопили й Одесу: там також опинилися під водою кілька вулиць.

Висновки експертів
Зливи, тобто рідкі атмосферні опади, що випадають безупинно або майже безупинно впродовж кількох діб, є одними з катастрофічних атмосферних явищ, вважають екологи. Часто зливи супроводжує град, грози та шквалистий вітер. Ці природні стихії можуть мати трагічні наслідки. Водночас небезпека злив полягає в створенні передумов для виникнення інших стихійних лих — повеней, зсувів, селів і обвалів.
Зсув — це рух гірських порід, земляних мас донизу схилами під дією власної ваги. Зсуви виникають за порушення рівноваги порід через розмивання схилу водою, за ослаблення міцності, вивітрювання або перезволоження опадами та підземними водами, а також від сейсмічних поштовхів, руйнування схилів виїмками ґрунту, вирубки лісів, неправильної агротехніки. Зсуви відбуваються на схилах із кутом більше 19 градусів, на глинистих ґрунтах при надлишковому зволоженні.
Зокрема, стався зсув ґрунту у с. Біла Річка Верховинського району Закарпатської області на дорогу місцевого значення Гринява-Голошино приблизно об’ємом 1,1 тис. куб. м і протяжністю 40 м. А у с. Кохан Верховинського району стався зсув ґрунту на дорогу місцевого значення Кохан-Перехресне об’ємом 1,4 тис. куб м. Рух автотранспорту в обох випадках довелося перекрити. На щастя, жертв і постраждалих не було.
Тож експерти заявляють, що для клімату України тепер характерна часта зміна погоди, що пов’язано з надходженням циклонів (в середньому за рік їх трапляється 45) та антициклонів (36). Вітри змінюються за сезонами року: взимку в північно-західній частині країни переважають західні вітри, що приносять вологу, у південно-східній — вітри північно-східні, східні сухі та холодні. Улітку найчастіше віють північно-західні вітри, однак часто дмуть східні й південно-східні вітри. Іноді на півдні та південному сході бувають суховії.
Опади розподіляються нерівномірно. Середньорічні суми опадів зменшуються зі заходу та північного заходу на південний схід і південь від 650-600 мм до 300 мм. Максимум опадів припадає на Карпати (понад 1,5 тис. мм). На півдні у степовій зоні зволоження недостатнє і в окремі роки бувають посухи.
В Українському гідрометеорологічному центрі прогнозують, що до 2030 року об’єми викидів основних парникових газів без додаткових зусиль збільшаться на 25-90% порівнянні з показниками 2000-го. Та за використання правильної стратегії можна уповільнити та стабілізувати їх.
Однак у відомстві застерігають, що жодне рішення, яке можна виконати економічно та технічно, само по собі не зможе вирішити проблему скорочення об’ємів викидів парникових газів у різних секторах економіки. Водночас стає зрозумілим, що для досягнення повного ефекту екологічно чистих технологій і раціонального використання енергії необхідні скеровані дії на міжнародному рівні.
Широке використання технологій, які не спричиняють змін клімату, є критично необхідним, зазначають метеорологи. Нагальним є широке впровадження чистих технологій у приватному секторі, а також їхнє широке використання. Це можливо досягнути за допомогою технологічної співпраці між промислово розвинутими країнами та країнами, що розвиваються.
Якщо не вдаватися до якихось дій або якщо всі будуть продовжувати «замовчувати проблему», то впродовж кількох десятиліть викиди парникових газів на планеті будуть зростати, а глобальна температура може підвищитися цього століття більше, ніж на шість градусів за Цельсієм.
«За останні п’ять літ у температура світі інтенсивно зростала. Цей період може увійти в історію спостереження за погодою, як «найтепліша п’ятирічка». Через глобальне потепління зменшується площа льодовикового покриву. В Арктиці практично повністю зник багаторічний лід, — зазначає Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту. — Цього року рівень льоду в Ґренландії зменшився настільки, що випередив усі очікування, адже прогнозували, що такі зміни настануть не раніше 2070-го року». Ці зміни чинять прямий вплив на клімат в Україні. Метеорологиня каже, що за останні п’ять років температура повітря в Україні зростає швидше, ніж загалом на планеті.
А тим часом ДСНУ знову оголосила про штормове попередження…

Євген Клен

До слова
17-річна шведська еко-активістка Ґрета Тунберг нагадала, що зміна клімату на планеті так само небезпечна, як і пандемія Covid-19. «Будь-який план зеленого відновлення не зможе подолати зміну клімату. Тож єдиний спосіб зупинити глобальне потепління на Землі — кардинально змінити спосіб життя. Та я не вірю, що є лідери країн, котрі мають сміливість сприяти цьому, — заявила вона. — Тому єдиний позитивний ефект, який може виникнути в результаті пандемії коронавірусу, полягає в тому, що він змінить ставлення людей до глобальних криз. Політики зараз прислухаються до думки вчених і експертів. І раптово люди, котрі перебувають при владі, обіцяють, що зроблять усе, що потрібно, адже людське життя безцінне».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply