Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

В Україні провели жіночі марші

Автор:

|

Березень 10, 2021

|

Рубрика:

В Україні провели жіночі марші
Марш у Києві охороняла поліція

У містах України 8 березня проводили Марші за права жінок. У Києві на вулиці вийшли феміністки,представники міжнародних організацій та ЛГБТ-спільнот. Марш розпочався о 13.00 з Михайлівської площі, а потім перемістився на Хрещатик. У ньому взяли участь понад 2,5 тис. осіб. Організаторами виступила низка правозахисних організацій, таких як Український жіночий фонд, Amnesty International Україна, Insight LGBTQ та інші.
Учасниці тримали в руках банери та транспаранти з гаслами «Фемінізм — це свобода вибирати», «Одяг — не натяк», «Я вчилася шість років не на прикрасу колективу», «Маю право на гідні пологи», «День матері і жінки — кожного дня», «Досить прикривати нерівність традиціями». Серед вимог маршу було звернути увагу на обмеження прав жінок під час карантину: звільнення, посилення домашнього насильства, проблеми з освітою дітей. Від Верховної Ради України (ВРУ) вимагали ратифікувати Стамбульську конвенцію проти домашнього насильства. Ще одним гаслом ходи була протидія ультраправого насильства. Біля маршу помітили й представників націоналістичних організацій.
Центром Львова також пройшов уже традиційний феміністичний марш, який організував центр «Жіночі перспективи». На ньому закликали належно ставитися до прав жінок різних соціальних статусів і ратифікувати Стамбульську конвенцію. Ходу супроводжували кілька десятків правоохоронців.
Марш розпочався о 13.00 біля міської Ратуші та пройшовся за маршрутом: Площа Ринок — пл. Катедральна — вул. Беринди — пр. Свободи — львівська Опера — пр. Свободи — вул. Беринди — пл. Катедральна — Площа Ринок.
До ходи долучилися кілька сотень учасників та учасниць, котрі тримали власноруч зроблені плакати з різними гаслами: «Звалили Леніна, звалимо і патріархат», «Ти кепкуєш над нами сьогодні, а твоя донька подякує нам уже завтра», «Не хочу боятися темряви», «Рівність — теж традиція», «Львів — місто прав людини», «Сам ти слабка стать», «Я буду незручною для тебе, якщо так зручно мені». Марш відбувся мирно.
У Львові феміністичні марші проводять із 2009-го з нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир, оголошеного Організацією Об’єднаних Націй (ООН) 8 березня 1977 року. Аби уникнути сутичок із противниками феміністичного руху, ходу зазвичай супроводжує поліція.
За даними Міністерства соціальної політики України, порівняно з 2019 роком кількість офіційних звернень із приводу домашнього насильства 2020-го зросла на 66 %. 86 % таких звернень надійшло саме від жінок. Тільки за десять місяців 2020 року жінки в Україні повідомляли про домашнє насильство 174 386 разів.
Стамбульська конвенція, ратифікувати яку закликали мітинґарі, — міжнародна угода Ради Європи з боротьби з насильством проти жінок, яку Україна підписала ще 2011-го. Насильство над жінками залишається однією з найгостріших соціальних проблем в Україні, а конвенція є одним з найдієвіших міжнародних актів у сфері захисту прав жінок. Цей міжнародний документ про запобігання насильству проти жінок ставі ще актуальнішим під час пандемії коронавірусу.
2021-го Стамбульська конвенція відзначила десяту річницю. Її ратифікували 34 країни, що дозволило налагодити широку співпрацю з питань насильства проти жінок. Це перший міжнародний юридично зобов’язуючий законодавчий акт, покликаний захищати права жінок у всьому світі і в будь-який час — як у мирний, так і в періоди воєн. Він фіксує загальні принципи, як ці права повинні захищатися. Конвенція Ради Європи про попередження насильства відносно жінок і насильства в сім’ї та боротьби з ним встановлює кримінальну відповідальність.
Україна документ не ратифікувала, але частина його положень увійшла в законодавство. З 2017 року діє окремий закон про протидію домашньому насильству. Згідно з ним, зумисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя або колишнього подружжя чи іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних чи близьких взаєминах, карають позбавленням волі до п’яти років.
Уперше український парламент голосував із цього питання 2016-го, але законопроєкт провалився: більшість депутатів вирішили, що в конвенції містяться норми, які не прийнятні для українського суспільства й української духовності.
Основним каменем спотикання стали поняття «гендер» і «гендерна ідентичність», що містяться в тексті конвенції. Депутати вирішили, що поява цих понять у законодавчому полі може слугувати підставою для подальшої підміни звичного поняття біологічної статі та сприяти пропаґанді одностатевих шлюбів.
Проти ратифікації також виступила й Рада Церков, яка вважає, що документ несе в собі неприпустимі загрози для інституту сім’ї в Україні, і запевнила, що робитиме все, щоб не допустити ратифікації Стамбульської конвенції.
При цьому під гендером у тексті документа розуміється соціально закріплені ролі, поведінка і діяльність, які певне суспільство розглядає як властиві жінкам і чоловікам. Це слово покликане, зокрема, підкреслити, що жінка нерідко піддається насильству саме тому, що вона — жінка. «Однак цей термін пов’язують як із руйнуванням сімей, так і з введенням якоїсь третьої статі», — пояснила Марина Легенька, віцепрезидентка громадської організації «Ла Страда Україна».
Святослав Юраш, народний депутат України, вважає, що поняття статі та гендеру зараз тотожні, а якщо ввести поняття гендеру в законодавство, з часом, на його думку, це дозволить узагалі змінити такі дефініції, як «чоловік» і «жінка». «Якщо ми встановимо, що стать вибирають, а не народжуються з нею, це стане великою проблемою для суспільства, яке чітко розуміє, що існують тільки дві статі або гендери, і необхідно формувати для них рівні, але при цьому різні поняття їхніх максимальних перспектив», — зазначив він.
У травні 2020 року петиція про ратифікацію конвенції на сайті Офісу президента Україні набрала більше 25 тис. голосів. Володимир Зеленський тоді пообіцяв внести до ВРУ проєкт про ратифікацію, але справа не так і не просунулася.
Та Сергій Сумленний, керівник київського бюро Heinrich Bоll Foundation, каже про відсутність політичної волі для прийняття такого рішення. «Не думаю, що Зеленський чи ВРУ, у яких купа інших питань — від загострення на Донбасі до розколу фракції «Слуга народу» — будуть концентруватися на питанні конвенції, яке є дуже суперечливим», — вважає він.
В Європейському Союзі не раз закликали українську владу імплементувати всі положення чинного законодавства, посилити систему заходів і реагування на домашнє насильство, а також припинити неґативне ставлення до згаданих питань серед представників влади. Прискорити ратифікацію Стамбульської конвенції ВРУ також закликала ООН.

Євген Клен

До слова
Третина жінок у світі зазнавала насильства з боку чоловіків, у т. ч. своїх партнерів, яке посилилося під час пандемії коронавірусу. Про це йдеться в звіті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Там закликали уряди запобігати насильству, покращувати послуги для жертв і боротися з економічною нерівністю, через яку жінки та дівчатка часто опиняються в пастці жорстоких стосунків. На думку представників ВООЗ, хлопчиків у школі необхідно навчати необхідності взаємної поваги та взаємної згоди в інтимних стосунках. «Насильство щодо жінок є ендемічним явищем в кожній країні та культурі, завдаючи шкоди мільйонам жінок й їхнім сім’ям, і посилюється пандемією Covid-19», — заявив Тедрос Адханом Гебреєсус, генеральний директор ВООЗ. У дослідженні зазначили, що насильства зазнавали близько 31 % жінок у віці від 15 до 49 років, або до 852 млн жінок у світі. «Ці числа шокують і справді є своєрідним тривожним сигналом для урядів, які повинні робити набагато більше для запобігання цьому насильству», — заявила Клаудіа Ґарсія-Морено, авторка звіту. Більша частина жертв припадає на найбідніші країни — Кірібаті, Фіджі, Папуа-Нова Ґвінея, Банґладеш, Демократична Республіка Конґо й Афганістан. Найнижчі показники — в Європі: до 23 % упродовж усього життя.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply