Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Українці виступили на захист російської мови, а росіяни — української

Автор:

|

Березень 06, 2014

|

Рубрика:

Українці виступили на захист російської мови, а росіяни — української

Львівська інтелігенція написала звернення до Верховної Ради України (ВРУ) із вимогою припинити мовні спекуляції, а також зайнятися реформами та покаранням злочинців. Зокрема, автори листа закликали ВРУ зосередитися на необхідних речах, а не на політичних іграх.

«Україна пережила трагічні дні. Сотні дітей нашої Батьківщини загинули, тисячі — поранені. Ми зі сльозами на очах ховаємо найкращих, тих, кого вбив режим Януковича. Одночасно ми з тривогою чуємо фрази про необхідність наступу на схід і південь України. Ми закликаємо Верховну Раду до виваженості. Злочини режиму мають розслідуватися без зволікання, а всі їхні натхненники повинні бути суворо покарані. Але розслідування злочинів і притягнення вбивць і бандитів до відповідальності не слід підміняти «судом Лінча» чи полюванням на відьом. Найголовніше, щоб покарання вбивць стало незворотним і в країні було проведено послідовні й глибокі реформи», — наголошується в документі.
При цьому автори листа зазначають, що впродовж десятиліть на сході та півдні країни проводилася політика осмисленої культурної колонізації й деукраїнізації, заручниками якої стали звичайні громадяни. Однак львів’яни виступають проти цькування людей через місце їх проживання чи мову спілкування. На їхню думку, користь від цього можуть мати тільки вороги держави.
«Ми вимагаємо від ВРУ, нових членів уряду й в. о. президента України провадити виважену мовну й культурну політику. Тисячі жителів сходу та півдня дезорієнтовані й не розуміють, що відбувається. Зокрема, через те що чують тільки московську пропаганду. У нас є шанс побудувати нову, чесну та справедливу, Україну й зберегти її територіальну цілісність. Але ми не повинні нав’язувати донеччанам чи кримчанам галицький спосіб життя. На майдані пліч-о-пліч із українцями стояли росіяни, поляки, білоруси, вірмени, євреї, грузини, татари й інші. Усіх їх об’єднувала любов до України й ненависть до тиранії», — підкреслили автори звернення.
Також львів’яни закликали поважати культурні та мовні потреби мешканців сходу й півдня країни, щоби вони не почувалися чужими в Україні. «Ми повинні продемонструвати принципово нову якість України, яка не буде штучно ділити своїх громадян на різні «сорти». І закликаємо не дозволяти політичним маргіналам спекулювати на крові й намагатися знищити територіальну цілісність нашої Держави», — стверджують автори звернення. Документ підписали Юрій Шухевич, син головнокомандувача УПА, й інші відомі в місті Лева особи.
26 лютого біля стін львівської ратуші відбулася акція львівських молодіжних організацій на підтримку жителів Криму. Активісти тримали в руках плакати трьома мовами й виступали проти політики сепаратизму. Львів’яни українською, російською та кримськотатарською мовами зверталися до кримчан і запрошували їх до Львова. Цього дня жителі міста постановили принципово розмовляти російською мовою, запевняючи, що намагання розділити українців за мовним принципом львів’яни не підтримують та вважають, що Україна має бути неділимою.
«Я гордий за тих, хто сьогодні в Донецьку й Одесі спілкується українською, хоча це – не їхня рідна мова. Я поважаю львів’ян, які сьогодні розмовляють російською на знак солідарності зі сходом, — заявив Андрій Садовий, міський голова Львова. – Я щодня розмовляю різними мовами. Якщо мені телефонують російські кореспонденти, то спілкуюся російською, щоби бути зрозумілим для росіян, бо вони – наші сусіди». Львівський мер також додав, що до нього телефонував Ян Томбінський, голова представництва Європейського Союзу в Україні, і подякував за проєвропейську позицію.
Андрій Садовий теж зазначив, що як посадова особа на робочому місці він спілкується українською, але за потреби може без проблем перейти на російську. «Лого нашого міста — «Львів відкритий для світу». Це — наша позиція. Усі рішення в державі повинні ухвалюватися своєчасно. Зерно треба кидати в прогріту землю, а не на асфальт, скроплений кров’ю. Сьогодні, як ніколи, нам потрібна єдність, і ми очікуємо мудрості від наших політиків», — резюмував п. Садовий.
Своєю чергою, львівське «Видавництво Старого Лева» вирішило надрукує першу книгу російською мовою — одеситки Зої Казанжи «Если бы я была…» «У ситуації, у якій зараз опинилася Україна й українці, нам потрібно об’єднуватися навколо спільних цінностей і ідеалів. І в жодному разі не дозволяти вибудовувати між собою стіну ворожнечі чи піддаватися на провокації. Зараз триває потужна інформаційна війна, спрямована на те, щоби розділити Україну та налаштувати українців один проти одного. Ми жодним чином не захищаємо закону Ківалова-Колесніченка. Це — ганебний, недолугий закон. Звісно, його потрібно скасовувати та приймати інший. Але таке важливе й таке дражливе для українського суспільства питання, як закон про мову, потрібно вирішувати врівноважено та з урахуванням інтересів усього суспільства, а не поспіхом», — ідеться в заяві видавництва.
А тим часом, активісти з Донецька виступили з ініціативою спілкуватись українською. «Ми, донеччани, хочемо висловити свою підтримку розбудові громадянського суспільства в Україні й на знак солідарності з мешканцями західних і центральних областей держави 26 лютого будемо спілкуватися українською мовою вдома, на роботі, у транспорті, із друзями — усюди», — сказано в тексті звернення.
У Луганську 26 лютого члени громадського сектору Євромайдану провели вуличну мовну акцію «У Львові сьогодні говорять російською, а в Луганську — українською на знак солідарності», яка розпочалася о 14.30 біля Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Під час ходу забуло роздано понад 700 листівок зі зверненням львів’ян до жителів сходу й півдня України, у якому вони закликають забути про спекуляції навколо мовного та національного питань і заявляли про те, що весь той день розмовлятимуть тільки російською мовою.
Варто зазначити, що до пропозиції спілкуватися українською мовою вдома, у транспорті й на роботі містяни поставилися позитивно. «Сподіваємося, наша акція привернула увагу людей не так до мовного питання, як до необхідності консолідуватися навколо важливіших питань, адже ми — єдиний народ», — сказали активісти українською мовою. Українською того дня спілкувалися й у Одесі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply