Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Українська влада залякує відомих українок

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

Українська влада залякує відомих українок
Учасники протесту

Державне бюро розслідувань (ДБР) порушило доволі неоднозначні кримінальні справи.

«Можливе посягання»
Коли президент Зеленський завітав 26 жовтня до ветеранів-добровольців на лінію розмежування з ворогом, між ними виникла суперечка. Зокрема, співрозмовник глави держави привертав його увагу до «маршів проти капітуляції», а у відповідь почув: «В Україні вчора пройшов дощ — ось, що я чув».
Відтак Софія Федина, депутатка з парламентської фракції «Європейська солідарність», опублікувала в соціальних мережах відео, на яких коментувала з волонтеркою Марусею Звіробій (справжні ім’я й прізвище — Олена Самбул) спілкування президента з ветеранами так: «Думає, що він безсмертний. Там ненароком може розірватися граната. Але, чесно кажучи, було б найкрасивіше, щоб це все сталося саме під час московських обстрілів, коли дехто знову в блакитній чи білій сорочечці припреться на передову».
28 жовтня депутатка визнала, що її реакція на суперечку президента з добровольцем була емоційною та пояснила: «Що мене особисто обурило — з того відео ми бачили, що боєць дуже виховано запитував у Зеленського про можливість зустрічі учасників акції «Ні — капітуляції!», військових із усієї України, котрі були по різних містах і містечках. І саме порівняння «що такого, марш проти капітуляції — от вчора падав дощ, ну, і що з того?». Річ у тім, що тут йдеться про десятки тисяч людей, котрі вийшли на вулицю, мають позицію, мають серйозну арґументацію і дуже хочуть, щоб президент їх почув. А їх намагаються змішати з болотом, чи то з дощем, що їх просто не існує».
Після того, як депутати пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» звернулися до Генеральної прокуратури України (ГПУ) зі заявою щодо оцінки висловлювань п. Федини, ДБР порушило того ж дня проти неї й п. Звіробій кримінальну справу. А інкримінували їм «можливе посягання на життя державного діяча, а також можливі дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади».
Натомість парламентська фракція «Європейська солідарність» оприлюднила 1 листопада заяву, у якій назвала справу проти п. Федини та п. Звіробій політичним переслідуванням і порушенням свободи слова. Але 13 листопада Іван Баканов, голова Служби безпеки України, повідомив, що висловлювання Федини та Звіробій розслідують і його підлеглі. За словами голови спецслужби, «кримінальний кодекс усе чітко визначає — якщо лінгвістична експертиза підтвердить, що це була реальна погроза, то йтиметься про ув’язнення».

Піар заради «лайків»?
26 листопада ДБР передало до ГПУ проєкти підозри п. Федині та п. Звіробій, інкримінуючи їм «погрозу вбивством на адресу президента», й подання до Верховної Ради про надання згоди на притягнення депутатки до кримінальної відповідальності. Юрист-кримінолог Анна Маляр зауважила: «Слідство мусить довести низку фактів — чи була у автора слів, схожих на погрозу, мета донести ці слова до президента, чи це піар заради «лайків»? Чи можна вважати акаунт будь-якого користувача соціальної мережі інструментом донесення погроз президенту особисто? Чи вважається «донесенням погрози до президента», коли це йому переповіли треті особи чи передали посилання на відео з погрозою?
«Європейська солідарність» назвала справу щодо п. Федини і п. Звіробій переслідуванням. А сама депутатка відреагувала так: «Від сьогодні можемо говорити про режим Зеленського. Тиск на силові органи — законно. Ґвалтування — законно. Участь в антимайданах — похвально. Переслідування і зневага до військових — законно. Зачистка справ Майдану — законно. Замовляти повій у парламенті — похвально. Зарплати в конвертах — похвально. Кнопкодавство — похвально. Захист держави і власна думка — злочин!».
28 листопада до помешкання бабусі Марусі Звіробій у с. Калинівка на Київщині приїхав задля обшуків слідчий ДБР, котрого трьома автобусами супроводжували люди в балаклавах — працівники СБУ та спецпідрозділу «Альфа», котрі погрожували вибити двері, якщо їх не відчинять. За словами Андрія Писаренка, адвоката волонтерки, слідчі дії відбувалися в межах кримінальної справи, яку розслідують за трьома статтями — «дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади», «посягання на життя державного чи громадського діяча», а також «погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча».
У п. Звіробій вилучили стільникові телефони, нотатник, пневматичний пістолет, мисливські карабін, рушницю та макет рушниці, непридатної для стрільби. Волонтерка коментувала це так: «Забрали телефон, флешку та зброю. Вони не мали права її вилучати, бо вона зареєстрована. Ще забрали дитячий пластиковий пістолет. «Альфа» не дарма приїхала. Вони, ДБР, СБУ зобов’язані були його вилучити. Це «важливо».
Маруся Звіробій також поділилася висновком: «Зараз такі важливі для нашого народу структури, як ДБР, СБУ і ГПУ, стали інструментом у руках ницих клоунів, які використовують ці структури дуже негідним чином. Усі ці справи — показові, щоб показати Кремлю, на чиєму боці наш недопрезидент. Вони хочуть шоу — робитимемо шоу усією країною. Вони ж перетворили на цирк ДБР із ГПУ та СБУ — треба підтримувати лінію партії».

Щоб іншим було непорадно
Софія Федина коментувала обшук багатослівніше: «Спосіб, у який цей обшук здійснюють, — якраз технологія КДБістських систем. Починаючи зі вказівок, що жертву треба «брати тепленькою», те, що вони прийшли о шостій ранку, те, що погрожували виламати двері, хоча ніхто не відмовлявся їх відчиняти, те, що вони не дозволяли контактувати з адвокатами або телефонувати ще комусь, те, що до Марусі привезли спецпризначенців, вважаючи, що вони, мабуть, знайдуть у хаті танки, бронетранспортери й установки «Град» — все показує, наскільки зараз намагаються закрутити гайки, щоб іншим було непорадно. Ми бачимо повну тоталітарну машину, яка задіяна проти активістів, військових, волонтерів, бійців, і водночас уся нечисть, яка знищувала майданівців, яка протидіяла нашому опору московській аґресії, — вони всі дружно розгулюють».
А «Європейська Солідарність» констатувала: «Наступ на Звіробій — це не лише реакція на її критичні зауваження щодо відступу на фронті. Це — частина політичних репресій, якими влада марно сподівається призупинити турбопадіння довіри з боку виборців, розчарованих її нездатністю виконати жодну зі своїх передвиборних обіцянок».
28 листопада привід погодитися з цим дала Ольга Василевська-Смаглюк, депутатка фракції «Слуга народу», котра заявила: «В нашій країні настільки сильна свобода слова, що її пора б уже приглушити. З поваги до інституту президентства».
Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації, відреагувала на це заявою: «Це погана ознака, якщо представники партії влади дозволяють собі такі речі. В «Слузі народу» повинні дати оцінку і засудити цю заяву. Принципи свободи слова визначають у міжнародних документах, зокрема, у Конвенції з прав людини. У цих документах є пункти, у яких зазначається, що свободу слова можна обмежувати у конкретних випадках, наприклад, це стосується закликів до війни».
Дмитро Ярош, командувач Української добровольчої армії, критикував різкіше: «По-перше, воювати з жінками — ницо. Такі дії можуть проводити тільки мерзотники та вороги України. По-друге, влада, щодня втрачаючи свій рейтинґ, війною з патріотами України, втрачає свою і так не дуже високу легітимність. По-третє, все, що зараз відбувається, нагадує мені спецоперацію Кремля, отже, потребує адекватних дій українського народу і патріотів у силових державних структурах. Думаю, що більшість із цих владоможців створять уряд України у вигнанні, «відступивши» десь до Ізраїлю».
А от політичний оглядач Віталій Портников дійшов такого висновку: «Обшуки у волонтерки Марусі Звіробій, як і переслідування депутата Верховної Ради Софії Федини — точний індикатор нестабільності режиму, який встановився в Україні після катастрофічних підсумків президентських і парламентських виборів 2019 року. Кризова ситуація розвивається випереджаючими темпами та дистанцію, яку режим Януковича проходив за роки, режим Зеленського проходить за місяці. Мало хто з людей зі здоровим глуздом не помічає неадекватності влади — про це кажуть навіть пристосуванці, котрі намагаються зробити кар’єри в управлінській плутанині. Тому будуть і обшуки, і божевільні закони, й інші помилки, які стануть нашаровуватися одна на іншу — аж до фатальної. Саме тому головне політичне питання для України — це зовсім не те, що станеться з країною за президента Зеленський, а те, що почнеться після нього».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply