Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

Українська влада поставила під загрозу безвізовий режим із ЄС

Автор:

|

Вересень 27, 2020

|

Рубрика:

Українська влада поставила під загрозу безвізовий режим із ЄС

Однією з ключових умов підтримки України Захід послідовно називав боротьбу з корупцією. Водночас українські політичні еліти не менш послідовно намагалися знищити, чи бодай узяти під контроль створену на вимогу західних партнерів антикорупційну вертикаль: Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) — Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) — Вищий антикорупційний суд (ВАКС).
Минулого тижня по цій вертикалі завдали два потужних «постріли». Верховна Рада України (ВРУ) призначила своїх представників до складу комісії з призначення нового керівника САП, причому всі вони не відповідають критеріям доброчесності та професійності й не можуть пояснити походження своїх чималих статків. Своєю чергою, Конституційний суд (КС) визнав такими, що не відповідають Основному закону, низку статей закону «Про НАБУ». Європейський Союз (ЄС) та США відреагували різко. Лунали навіть заяви про те, що Україна може втратити безвізовий режим із ЄС — один із головних здобутків Революції гідності.

Постріл перший: КС
Велика палата КС визнала частину положень закону «Про НАБУ» такими, що не відповідають Конституції. Йдеться передусім про ті норми, що визначають роль президента у формуванні та контролі за діяльністю бюро. Так, судді вирішили, що президент не має права створювати НАБУ, призначати та звільняти директора бюро, визначати своїх представників до конкурсної комісії з його обрання та комісії зовнішнього контролю, що має щороку проводити аудит роботи детективів.
Як писав «Міст», наприкінці серпня ц. р. КС уже визнав неконституційним призначення Артема Ситника, чинного директора бюро. Тоді в НАБУ заявили, що це рішення політично вмотивоване і стало «черговим кроком на шляху знищення інституційної незалежності бюро».
Насправді друге рішення КС від 17 вересня не таке вже й страшне. Судді постановили, що суперечливі положення втратять свою чинність лише за три місяці, впродовж яких ВРУ повинна привести закон «Про НАБУ» у відповідність до Конституції.
Євген Крапивін, експерт Центру політико-правових реформ, впевнений, що попри дискусійність питання про те, чи може п. Ситник виконувати обов’язки директора бюро після обох рішень КС, для карних проваджень НАБУ це не має жодного значення, адже всі процесуальні рішення ухвалювали детективи і прокурори САП. «Директор НАБУ — адміністративна посада без виняткових процесуальних повноважень, хоча, теоретично, він як керівник органу досудового розслідування може створювати групи детективів, змінювати їх, проте цього не робили, тож проблем узагалі немає», — розповів він журналістам Deutsche Welle.
У ВРУ зареєстрували вже три законопроєкти, які мають на меті привести законодавство щодо НАБУ у відповідність до рішення КС. Проте існує вірогідність того, що депутати спробують внести не лише поправки, які вимагають у КС, але й норми, які поставлять під загрозу політичну незалежність НАБУ.
«Дуже схоже на те, що низка депутатів взяла собі за мету максимально відкотити деякі реформи назад. Водночас створення НАБУ було умовою безвізового режиму. Й якщо ВРУ спробує це підірвати, Україна постане під загрозою втрати безвізу», — впевнена Катерина Риженко, керівниця юридичного департаменту «Transparency International Україна».

Постріл другий: ВРУ
Поза тим Україна може втрати безвіз і через спробу Зе-політиків взяти під контроль інший антикорупційний орган — САП. Як писав «Міст», перший і поки що єдиний очільник САП Назар Холодницький 21 серпня ц. р. несподівано написав заяву на звільнення за власним бажанням.
Його наступника має обрати комісія з 11 членів, сімох із яких призначає ВРУ, а чотирьох — Рада прокурорів. Депутати зі своєю квотою визначилися, однак обрані ними персони спричинили скандал. «В обраних кандидатів немає досвіду в антикорупційній сфері, також вони не мають бездоганної ділової репутації, високих професійних і моральних якостей, суспільного авторитету. П’ятеро зі семи кандидатів раніше вже були провалені під час голосування парламентом. Тим не менш президентська фракція подала вже провалених раніше людей повторно. Для того, щоб знайти достатньо голосів, до списку додали двох кандидатів від групи «За майбутнє», підконтрольної Ігорю Коломойському», — заявили в Центрі протидії корупції (ЦПК).
Після голосування у ВРУ в офіційних Twitter представництва ЄС і посольства США в Україні синхронно з’явилася заява, в якій прямо йдеться, що від прозорості обрання нового керівника САП залежатиме подальша підтримка України. «ЄС і США взяли до відома рішення ВРУ про призначення членів комісії для вибору спеціалізованого антикорупційного прокурора. Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого — доброчесність і заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка», — йдеться у повідомленні.
В Європейському парламенті (ЄП) висловилися не так дипломатично, там уже прямим текстом заявили про загрозу втрати Україною безвізового режиму з ЄС. «У той час, як міжнародна спільнота зайнята Білоруссю, уряд України спішно проштовхує кандидатів, яким бракує досвіду і сумлінності, до відбору керівника САП. Це так не минеться. Український уряд ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС і подальший транш допомоги від ЄС», — написала у Twitter Віола фон Крамон, членкиня комітету зі закордонних справ ЄП.
На рішення ВРУ жорстко відреагував Петро Порошенко, п’ятий президент України. «Ставити під загрозу безвіз — означає сприяти поверненню України у сферу впливу Росії. Показово, що формування кишенькової комісії для фіктивного конкурсу з обрання керівництва САП відбулося спільним голосуванням коаліції із «Слуг», «Опозиційної платформи — За життя» Медведчука та депутатів-утриманців Коломойського, котрий давно ратує за переорієнтацію зі Заходу на Москву. Останньому безвіз не потрібен, бо земля горить під ногами по всьому світу, від Ізраїлю до США. Безвіз є і буде! Ми не для того його виборювали, щоби дозволити комусь знищити один із найбільших здобутків, символ того, що ми є частина європейської цивілізації», — емоційно висловився він.
Реакція шостого президента виявилася не менш емоційною. «Не коментую заяви українських політиків, де немає їхніх повноважень. Тобто, вони не можуть нам ні надавати безвіз, ні відбирати безвіз — це що стосується українських політиків. Знаю, хто розповсюджує цю інформацію, мені відома ця політична партія, лідером якої є людина, яка досі вважає, що вона «монарх України», «господар України». Я на всю цю інформацію не звертаю уваги», — заявив Володимир Зеленський.
Але чи вдасться Зе-президенту просто сховати голову в пісок? «Слуги народу» пішли на пряме порушення умов безвізу з ЄС, проголосувавши за ручну комісію з відбору керівника САП. Попри заяви послів США, ЄС, G7, впливових євродепутатів, котрі застерігали, що такі голосування можуть дорого коштувати. Не дійшло. Тому знайте, кому дякувати за можливе скасування безвізу. Зеленському та різним «дубінським» і «бужанським», яких він пригрів. Так, це не буде буквально завтра, але політичний процес запущено», — заявили в ЦПК.

Ігор Берчак

До слова
Ілля Новіков, адвокат Петра Порошенка, стверджує, що зараз правоохоронні органи розслідують аж 58 карних справ, де фігурує його підзахисний. «Немає жодних ознак того, що Державне бюро розслідувань (ДБР) збирається якось змінювати напрямок своїх зусиль. Вочевидь, це їм набагато цікавіше, ніж їхня нормальна робота», — заявив правник. Його колега Ігор Головань зазначив, що деякі з цих справ були спершу закриті через відсутність події злочину, але потім Печерський районний суд Києва відкривав їх знову. Як писав «Міст», нещодавно Служба безпеки України відкрила 15 нових справ проти п’ятого президента. «Не дає нам забути про себе п. Портнов. Мало йому було тих заяв, якими він завалив ДБР. Тепер він пише заяви в СБУ», — заявив п. Головань. За його словами, у провадженнях йдеться про статті Кримінального кодексу: «посягання на територіальну цілісність», «повалення конституційного ладу, захоплення державної влади», «державна зрада», «привласнення власності», «фінансування тероризму». Юрист додав, що справи СБУ дублюють попередні, порушені ДБР. Своєю чергою, п. Новіков заявив, що захист експрезидента вважає, що заступник глави Офісу президента України Олег Татаров разом із Портновим і колишнім власником «ПриватБанку» Ігорем Коломойським скоординувалися проти Порошенка. Найбільше уваги, на думку п. Новікова, будуть приділяти справам телеканалу «Прямий» та заводу «Кузня на Рибальському», решта — це «відволікаючий маневр». За інформацією адвоката, на телеканалі «Прямий» готують обшуки.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply