Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Україна вшанувала пам’ять героїв Крут

Автор:

|

Лютий 05, 2015

|

Рубрика:

Україна вшанувала пам’ять героїв Крут

Очільники України

У Львові 29 січня ц. р. відбулися заходи з ушанування 97-ї річниці подвигу героїв Крут. Зокрема, о першій годині дня було покладено кошик із квітами до могили учасника бою під Крутами Ігоря Лоського на Личаківському кладовищі. Після цього провели поминальну молитву за полеглими у бою під Крутами й відбулося врочисте проходження ліцеїстів Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут.

О третій годині у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут пройшов вечір-реквієм. Крім того, заходи з ушанування пам’яті Героїв Крут відбулися в Національному музеї жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
Найголовніші поминальні заходи того дня пройшли в Києві. Президент України під час церемонії вшанування пам’яті героїв Крут заявив, що ці хлопці «показали всім поколінням українців взірець патріотизму і жертовності». Петро Порошенко поклав квіти до Пам’ятного хреста героям Крут на Аскольдовій могилі у Києві, де перепоховано частину загиблих. Разом з учасниками церемонії глава країни вшанував пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
«Нові часи настали, і тисячі нових героїв пожертвували собою заради України! Але ми ніколи не забудемо курсантів Першої української військової юнацької школи та бійців Помічного куреня Січових стрільців, тих студентів і гімназистів», — наголосив очільник української держави.
Президент зазначив, що події під Крутами є уроком для нинішньої України. «Провідники національно-визвольних змагань початку минулого століття недооцінили роль армії у забезпеченні незалежності. І цю ж саму помилку було повторено протягом двох останніх десятиліть», — зазначив п. Порошенко, додавши, що українська армія відроджується ціною колосальних надзусиль, і вже цього року чисельність Збройних сил України заплановано довести до 250 тис. військовослужбовців.
Президент біля пам’ятника вручив державні нагороди молодим бійцям Антитерористичної операції (АТО) – лейтенанту Назаренку та шеренговому Курінному. «Вам випала велика честь отримати заслужені нагороди на цьому святому й символічному місці. Як і герої Крут, ви – студенти, хоча трішки старші за віком», — сказав глава держави, зазначивши, що чимало студентів служить в АТО добровольцями.
Участь у церемонії також узяли голова Верховної Ради Володимир Гройсман, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов, члени уряду, народні депутати. Врочисті заходи відбулися й у інших містах. Зокрема, на площі визволеного Слов’янська близько 100 осіб зібралося для того, щоби пройти маршем до пам’ятника Тарасові Шевченку на честь героїв Крут.
Бій під Крутами відбувся 16(29) січня 1918 року на залізничній станції Крути поблизу села Пам’ятного, за 130 км на північний схід від Києва. Протистояння між чотиритисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном київських студентів і бійців вільного козацтва у складі близько 400 вояків тривало п’ять годин.
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму та жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Після підписання більшовиками Брестської мирної угоди й із поверненням уряду Української Народної Республіки до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі в Києві. Тіла вояків-студентів перевезли до Києва, де відбулася громадська жалобна панахида та поховання. Але потім про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш як на 70 літ. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами та вигадками. Лише 2006-го на місці бою під Крутами встановлено пам’ятник, а з нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив у обіг пам’ятну гривню.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply