Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Українські активісти заблокували торгівлю з окупантами

Автор:

|

Лютий 16, 2017

|

Рубрика:

Українські активісти заблокували торгівлю з окупантами

Щоб не пропустити до окупантів хоча б одного потяга блокувальники навіть ночують на коліях

В українських засобах масової інформації спалахнула «війна» між опонентами та симпатиками пікетувальників, котрі блокують торгівлю з окупованими територіями.

«Торгувати на смертях?»
В Україні, схоже, досягла апогею розпочата 26 грудня 2016-го акція ветеранів війни на сході країни — переважно колишніх бійців добровольчих батальйонів «Донбас», «Айдар» і добровольчого українського корпусу «Правий сектор». Для того, щоб змусити російських окупантів частини Донеччини та Луганщини до обміну полоненими, вони влаштували блокаду окупованих теренів Донбасу — зареклися не пропускати туди адресовані колаборантам вантажі та контрабанду.
Попри те, що прокуратура того ж дня порушила за це карну справу, блокувальники натомість зупинили рух уже на трьох залізничних гілках. А найближчим часом планують ще на двох. За підрахунками Семена Семенченка народного депутата України й одного з координаторів акції, за 20 днів блокади її учасники не пропустили до 28 тис. вагонів.
Своє чергою, Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, заявив 13 лютого, що блокування вугілля з окупованої частини Донбасу загрожує енергетичним колапсом кільком реґіонам країни. А Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості, пригрозив, що в разі повного припинення поставок антрацитового вугілля з неконтрольованих територій Донецької та Луганської областей в об’єднаній енергосистемі України певний будуть застосовуватися графіки відмикання споживачів. Бо, за його словами, запасів вугілля антрацитної групи вистачить для роботи теплових електростанцій лише до кінця березня. Але Оксана Сироїд, заступник голови Верховної Ради України (ВРУ), назвала заяви членів уряду про зниження запасів вугілля внаслідок блокади залізничних колій у Донецькій і Луганській області маніпулятивними.
Віце-спікер заявила у понеділок на прес-конференції в Харкові: «Ми знали, що це буде відбуватися, будуть маніпулювати низьким запасом вугілля, щоб тиснути на блокаду, хоча насправді запасів вугілля на станціях набагато більше».
Пересічні громадяни України вірять не лише їй, а й ветерану війни Євгенові Терехову, з тіла котрого медики витягнули після важкого поранення понад 80 осколків і котрий риторично запитував у Facebook: «Як влада може торгувати на смертях? Щодня лінію розмежування перетинає більше сотні вагонів із вантажем. Щомісяця автомобільним транспортом на окуповану територію України перевозиться товарів на 80 млн грн. Терористи заборгували українцям 25 млрд грн за електроенергію. Україна купує в окупантів десятки мільйонів тонн вугілля в той час, коли окупанти продовжують вбивати українських військових і мирних жителів».

«Домовленості з олігархом»
Денис Казанський, оглядач київського журналу «Український тиждень», звернув увагу на те, що вугілля на окупованих теренах продовжують видобувати компанії олігарха Ріната Ахметова, представників котрого вистачає й серед депутатів ВРУ й урядових чиновників. «Одні експерти кажуть, що за допомогою такої домовленості з олігархом Президент Порошенко купив його політичну лояльність і підтримку перед наступними виборами. Інші є стверджують, що представники влади просто «в темі» й отримують свій відкат», — зазначив журналіст.
Мустафа Найєм, народний депутат України, також заявив, що торгівля з неконтрольованими територіями вигідна тим у владі, хто передусім — бізнесмени, а вже потім — патріоти. А Семен Семенченко повідомив кореспонденту Бі-бі-сі: «Людям розповідають казки, що в Україну заводиться лише дуже потрібний для теплових електростанцій та металургії антрацит. За неповні три роки Служба безпеки України (СБУ) видала понад 100 тис. дозволів на гуртові постачання товарів. Туди і сюди переправляються порох, деревина, квіти, хімія, та все, що завгодно».
Він запевнив, що ініціатори блокування проаналізували постачання товарів і мають повне розуміння про те, як відбувається торгівля з терористичними організаціями «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» (ДНР і ЛНР відповідно) «Перша група товарів — те, що ми називаємо торгівлею на крові. Це товари, постачання яких дозволяє СБУ, але ми вважаємо, що це порушення закону про боротьбу з тероризмом. Хоча б тому, що серед отримувачів товарів, наприклад, є два металургійних комбінати, які мають російських власників», — конкретизував депутат Семенченко.
«Друга група — це контрабанда: пальне, зброя, наркотики, які потрапляють на українську територію з Росії через різні дірки на кордоні, а також у вагонах, які ніхто не перевіряє. Третя група — контрафакт, тобто, товари, що виробляються на територіях, підконтрольних ДНР і ЛНР, — алкоголь, цигарки, лікарські препарати зі захоплених окупантами підприємств», — розповів він.
СБУ запевняє, що підприємства на неконтрольованих Києвом територіях зареєстровані як українські, сплачують податки до державного бюджету. Але активісти блокування переконують, що вони не можуть існувати в ДНР і ЛНР без сплати податку в «бюджет» «республік», а отже — фінансують і місцевих бойовиків.
Відтак, Семен Семенченко наголосив: «Головне — більшість людей розуміє: не можна економічно посилювати ворога, не можна дурити, кажучи, що «там наші люди», а насправді набивати собі кишені на торгівлі та на різниці у цінах».

Аргументи за й проти
Донецький бізнесмен Сергій Тарута переконаний: «Депутати, котрі сьогодні блокують, хочуть отримати собі PR ціною того, що будуть зупинені заводи, почнуться віялові вимкнення по всій Україні. Більше того, вони перекручують факти, кажуть, що борються з тим, що може фінансувати тероризм, не кажучи правду українському населенню, що гроші від реалізації продукції підприємств, які залишилися на окупованій території і працюють в рамках існуючих правил, затверджених тією ж Радою з національної безпеки й оборони, Кабінетом Міністрів, і гроші не надходять на ту територію. Ці гроші надходять у банківську систему України. І жодних розрахунків живими грошима там не відбувається».
Однак Лев Підлісецький, депутат ВРУ, слушно зауважує, що не може Україна просити у Заходу посилення санкцій проти фінансистів тероризму і водночас мати торгувати з ДНР і ЛНР. А Олексій Полтораков, експерт Національного інституту стратегічних досліджень, і собі оприлюднив цілком слушне зауваження: за його словами, на неконтрольованих територіях Донбасу залишилися сотні тисяч громадян України, котрі залишаються працівниками українських підприємств і перед котрими Україна має соціальні зобов’язання. «Будівництво економічної китайської стіни на Донбасі може мати катастрофічні гуманітарні наслідки для людей, котрі там живуть. Зокрема, тривале блокування призведе до закриття копалень, наслідком чого може стати перехід шахтарів до лав бойовиків», — попередив експерт.
Натомість Дмитро Снєгирьов, лідер громадської організації «Права справа», зауважив із цього приводу: «Коли кажуть, що підприємства на окупованих територіях сплачують податки в наш бюджет, то мова йде про мінімізацію податків. Багато підприємств на окупованих територіях належать великому російському капіталу. Наприклад, Алчевський металургійний комбінат належить «Внешэкономбанку». Він заборгував 700 млн грн українській стороні тільки за електрику і не має наміру платити. Україну просто використовують. В той час, як вони перерахували 31 млрд грн, ми їм — 45 млрд грн. Треба бути ідіотом, щоб мати діру в бюджеті в 14 млрд грн і при цьому розповідати, як це ж класно, бо нам хоча б 31 повернули!».

Й НБУ туди ж…
А журналіст Володимир Бойко ще й Національний банк України (НБУ) звинуватив у відкритті кореспондентських рахунків ЛНР і ДНР. Повідомляючи про це, на сайті київського телеканалу «1+1» додали: «Нацбанк це вже спростував і заявив, що на території самопроголошених республік не працює, і жодних рахунків їм не відкривав. Тим часом у мережі вже з’явився скан інструкції «банку» ДНР для розрахунків із указаним номером».
За словами п. Бойка, українські підприємства отримують гроші на українські кореспондентські рахунки, тож, теоретично, не могли б переказувати їх на інші. Але, стверджує журналіст, вихід із цієї ситуації таки знайшли. «Центральному банку» ДНР присвоєно код МФО по міжфіліальних оборотах. Цей код — 400019, котрий зазначається в усіх платіжних документах», — пояснив журналіст. Андрій Іллєнко, народний депутат України, резюмував із цього приводу: «Якщо це має реальне підґрунтя, то це просто державна зрада в чистому вигляді».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply