Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

У справі за позовом жителів ОРДЛО рішення ухвалили на користь України

Автор:

|

Грудень 06, 2020

|

Рубрика:

У справі за позовом жителів ОРДЛО рішення ухвалили на користь України
КПВВ «Станиця Луганська»

Група пенсіонерів із Луганська, котрі не змогли добитися в українських судах поновлення виплат пенсій на окупованій території, поскаржилися на порушення їхнього права на власність і права на справедливий суд. Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) у цьому позові ухвалив рішення на користь України. Про це повідомив Іван Ліщина, заступник міністра юстиції України й уповноважений з питань ЄСПЛ у Міністерстві юстиції України.

Пенсіонери з окупованого Луганська
ЄСПЛ визнав неприйнятним позов заявників, заявив п. Ліщина. За його словами, група пенсіонерів із окупованого Луганська ще наприкінці 2014-го взялася оскаржувати в українських судах постанову Кабінету Міністрів України (КМУ) № 595, що була ухвалена в листопаді 2014 року, та призупинила виплату пенсій в окупованих російсько-терористичними військами окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Українські адміністративні суди визнали, що КМУ вийшов за межі своїх повноважень, однак відновити пенсійні виплати жителям Луганська відмовили.
В ЄСПЛ пенсіонери скаржилися на порушення права на справедливий суд і право власності, які гарантує Конвенція Організації Об’єднаних Націй (ООН) «Про захист прав людини і основоположних свобод». Однак, ЄСПЛ визнав заяву неприйнятною як таку, що є очевидно необґрунтованою. «Зважаючи на зазначене, суд приймає арґумент українського уряду про те, що держава не могла бути обґрунтовано зобов’язана виконати рішення шляхом дій, які не були чітко зазначені судом при прийнятті рішення, і що заявники могли та мали звернутися з окремими позовами проти відповідних відповідачів для відстоювання своїх прав. Ба більше, з обставин справи не випливає та заявники не стверджують, що подання таких позовів становило б додатковий тягар для них», — йдеться у повідомленні ЄСПЛ, яке цитує «Цензор.НЕТ».

Майже три роки тому
Нагадаємо, що в липні 2017-го ЄСПЛ в одному з перших рішень щодо порушення прав громадян унаслідок конфлікту на Донбасі постановив, що Україна не є відповідальною за проблеми зі здійсненням судочинства в ОРДЛО.
Тоді ЄСПЛ відхилив скарги до України від семи пенсіонерів та одержувачів соціальної допомоги, котрі мешкали на непідконтрольній частині Донецької області. ЄСПЛ визнав, що вся відповідальність за забезпечення справедливості здійсненням судочинства перекладається на державу, якій ці території підконтрольні, а саме — на Російську Федерацію (РФ).
«Насправді, це дуже важливий момент, адже загальне правило, яким користується ЄСПЛ, звучить так: «Територія, яка офіційно відноситься до території держави, є такою і держава несе відповідальність за усі порушення прав людини, які відбуваються на цій території». Якби ЄСПЛ прийняв рішення, що ОРДЛО досі є територією, підконтрольною Україні, вона б несла відповідальність за усі порушення прав людини, які там відбуваються. Таким чином, це підтвердження з боку ЄСПЛ, що Україна не несе відповідальності за своїми обов’язками за порушення прав людини на цій території», — так тоді прокоментував рішення ЄСПЛ п. Ліщина.
А загалом найперше рішення ЄСПЛ щодо ймовірного порушення прав людини з’явилося трохи раніше липня 2017-го. Та справа називалася «Хлєбік проти України». 46-річного уродженця Чернігівської області Олександра Хлєбіка 2013 року Алчевський суд Луганської області засудив разом із чотирма подільниками до восьми років і дев’яти місяців позбавлення волі. Причина — «розбій, скоєний організованою групою, бандитизм і незаконне заволодіння вогнепальною зброєю».
На вирок Алчевського суду п. Хлєбнік подав апеляцію до Луганського обласного апеляційного суду. Проте, у зв’язку з початком збройного конфлікту на Донбасі, суд не встиг розглянути скаргу і він залишився за ґратами в слідчому ізоляторі м. Старобільск (на підконтрольній Україні території), натомість матеріали його карної справи залишилися в окупованому Луганську.
Тож громадянин Хлєбік намагався відновити розгляд його апеляції після формального переведення Луганського обласного апеляційного суду на підконтрольну Україні територію, проте через фізичну недоступність матеріалів справи ніхто йому допомогти в цьому не зміг. У своїй скарзі до ЄСПЛ п. Хлєбік стверджував, що його тримання під вартою без рішення апеляційного суду порушувало його право на справедливий суд.
«Справа громадянина Хлєбіка дуже специфічна. Вона стосувалася втраченого судового провадження. Що це таке? Це паперова кримінальна справа з оригіналами всіх документів, які збирали слідчі, адвокати у справі (оригінали експертиз, свідчення очевидців, речові докази тощо), й яка фізично втрачена тому, що її зберігали на території, яка стала непідконтрольною Україні», — пояснювала тоді Олена Виноградова, правовий аналітик благодійного фонду «Право на захист».
«Проаналізувавши обставини справи, ЄСПЛ визнав, що національні органи здійснили усі можливі заходи для вирішення проблеми заявника (в т. ч. розглянули можливість відновлення матеріалів втраченого провадження) — таким чином, статтю 6-ї Конвенції ООН «Про захист прав людини й основоположних свобод» порушено не було», — написало видання «Новоє время».

Втрати — 8 млрд грн
Тим часом, як повідомив Павло Кириленко, голова Донецької обласної державної адміністрації (ОДА), у Донецькій області бюджетні втрати від окупації частини території реґіону на початок жовтня ц. р. перевищили 8 млрд грн. Про це він заявив під час панельної дискусії національної платформи «Діалог про мир і безпечну реінтеграцію» на тему «Економіка як драйвер реінтеграції: яка модель розвитку потрібна Донецькій і Луганській областям?», яка проходила у Краматорську.
«На тимчасово окупованих територіях залишилося понад 60 провідних промислових підприємств. Унаслідок цього розірвані важливі виробничі та логістичні зв’язки. Крім цього, Донеччина залишається першою серед інших реґіонів за кількістю внутрішньо переміщених осіб, а бюджетні втрати від окупації території реґіону на початок жовтня поточного року перевищили 8 млрд грн.», — цитує керівника області пресслужба Донецької ОДА.
Павло Кириленко наголосив, що ідея комплексної трансформації та побудови нової економіки покладена в основу пропозицій Донецької ОДА, наданих Міністерством із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України в рамках погодження проєкту Концепції економічного розвитку Донецької та Луганської областей. При цьому він додав, що одним із акцентів є питання щодо створення спеціальних або вільних економічних зон на території цих реґіонів. Очільник Донецької ОДА додав, що наразі це питання широко обговорюють на усіх рівнях.
Чи допоможе це зупинити збройний конфлікт на Сході України? Принаймні, офіційний Київ намагається це зробити. Але офіційний Кремль поки що не надто старається. Можливо, тому, що мета Путіна — запхати самопроголошені, але ніким у світі (навіть у РФ) невизнані республіки, до складу України. Але на його, Путіна, умовах.
Як повідомляв «Міст», громадяни країн ЄС підтримують членство України в унії.

Ігор Берчак

Мовою чисел
2019 року проти України до ЄСПЛ подали 8 850 позовів. Станом на 30 жовтня ц. р. проти України було подано вже 10,1 скарг — це 16,5 % від загальної кількості позовів проти держав. Зараз у провадженні ЄСПЛ перебуває 14 050 скарг (22,9 %) проти РФ. На Туреччину скаржаться майже так само, як і на Україну — 10 150 позовів (16,6 %). На четвертому і п’ятому місцях в списку — Румунія з 8 тис. (13,1 %) та Італія з 3,4 тис. (5,6 %). Зауважимо, що торік Україна також посідала третє місце зі списку країн, на які найчастіше скаржаться до ЄСПЛ.

Довідка
Україна припинила соціальні виплати громадянам, котрі проживають на окупованій території Донбасу, наприкінці 2014 року. Щоб отримувати пенсії, жителі ОРДЛО мають зареєструватися як переселенці та жити на підконтрольній Україні території. Однак, багато хто продовжує жити під окупантами, отримуючи при цьому пенсію від окупантів у російських рублях, і раз на 60 днів перетинає лінію розмежування через контрольні пункти в’зду/виїзду (КПВВ), аби забрати ще й українську пенсію. За даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, до початку карантину через пандемію Covid-19 щомісяця лінію розмежування перетинали близько 1,3 млн людей. Близько 80 % із них були люди похилого віку, котрі їздили на підконтрольну українській владі територію для отримання пенсій. Зараз роботу КПВВ донбаські терористи заблокували.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply