Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

У Києві відкрили найвідомішу виставку про Голодомор

Автор:

|

Листопад 27, 2020

|

Рубрика:

У Києві відкрили найвідомішу виставку про Голодомор

У Музеї Голодомору в Києві презентували виставку «Марія» Лесі Марущак, канадської художниці українського походження, яка була представлена у дев’ятьох країнах світу, а тепер із нагоди 87-х роковин пам’яті жертв Голодомору, її вперше привезли до України. «Команда музею понад рік працювала над тим, щоб виставка Лесі Марущак була представлена в Національному музеї Голодомору-геноциду», — зазначила Олеся Стасюк, генеральна директорка музею.
Вона розповіла, що «Марія» є мобільним меморіальним простором, який увічнює пам’ять жертв Голодомору. У центрі виставки — образ реальної дівчинки Марії, яка вижила всупереч рішенню диктатора Сталіна. Батька Марії за опір тоталітарній комуністичній владі ув’язнили, після повернення додому він помер. Мати Марії зібрала колоски на дорозі, щоб нагодувати дітей, однак їх забрали, жінку побили, після чого вона також померла. Марія, уже доросла дівчинка, підсумовує: «Хто не був голодним, може цього не зрозуміти, але голод вбиває пам’ять».
«Ми в музеї зберігаємо пам’ять про вбитих голодом і разом із усім світом вшановуємо жертв Голодомору-геноциду кожної четвертої суботи листопада. Цього року запалимо свічки о 16-й годині 28 листопада. І кожен зможе прийти до цього пересувного меморіального простору, як називає його авторка, та пережити цілий спектр емоцій: обурення, жаль, біль, тугу за мільйонами чоловіків, жінок, дітей, яких убили лише за те, що вони — українці», — зазначила п. Стасюк.
Своєю чергою, Лариса Галадза, послиня Канади в Україні, розповіла, що роботи художниці мандрували світом, а зараз «у прямому розумінні приїхали додому, до України, яка є для світу постійним місцем пам’яті про невимовні жахіття, що були вчинені з українцями в 1932-1933 рр.». «Донесені до нас обличчя на реальних фото того періоду передають не тільки страждання людей, на них зображених, але стають доказами та фактами того, що в реальності люди пережили та відчували в ті лихі часи. Леся намагається показати емоції та біль через відтворення фото тих часів, і це їй вдається. Ця виставка є також свідченням того, що ми ніколи не перестанемо пам’ятати і нагадувати про ті жахіття. Пам’ять про штучний голод, організований тодішнім режимом комуністичної влади, аби знищити українство, не вдалося знищити. Мільйони людей по всьому світу, і особливо канадська діаспора, доносять правду про штучний голод», — сказала дипломатка та висловила сподівання, що ця подія «дасть нам можливість глибокої рефлексії і більш повного усвідомлення Голодомору».
Сама авторка виставки звернулася до учасників відкриття через відео. «Мої дослідження минулого привели мене до Марії, свідка Голодомору, яка сьогодні на 95-му році живе у Канаді. Марія служила натхненням для цієї інсталяції», — зауважила п. Леся.
Вона запевнила, що успіх виставки за кордоном, серед неукраїнців, засвідчив необхідність поширювати знання про геноцид, і що «Марія» «стане важливим чинником наших старань у всьому світі з підвищення обізнаності про Голодомор» і визнання його геноцидом. Художниця висловила сподівання, що виставку презентують і в інших куточках України.
«Я особливо вдячна, що виставка зараз в Україні. Впевнена, що Марія, живучи своїм спокійним життям у Канаді, врятувавшись від переслідувань, ніколи собі не уявляла, що, розповідаючи свою історію, вкладає свою частку у зцілення свого народу. Ми зобов’язані допомогти міжнародному співтовариству зрозуміти цей геноцид у контексті сучасних глобальних подій, хоча це сталося 87 літ тому», — наголосила п. Марущак.
Виставка складається з фотографій, інсталяцій та відео. У проєкті використали три серії зображень: Red, Transfiguration і Counting.
«Під час роботи з зображеннями мисткиня вдавалася до елементів перформансу: писала по зображеннях грудками попелу, затоплювала їх воском, наносячи слова старослов’янською мовою, які при окисненні можуть проявлятися. Світлини, представлені в музеї, є результатами цих нашарувань, надрукованими на полотні та шовку», — розповіла Яна Гринько, кураторка виставки, яка експонуватиметься до 31 березня 2021 року за підтримки Світового конґресу українців.
Як повідомляв «Міст», громада у США вшанувала жертв Голодомору панахидою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply